Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyloučil, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání. Novopečená ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) naznačila, že to možné je.
Šéf státních zástupců odmítá náznaky Benešové: Trestní stíhání objednat nelze
„Doposud jsem neviděl žádný dokument, ať už se nazývá analýzou, posudkem či oponentní zprávou, na základě kterého bych mohl věcně argumentovat a podat věcnou odpověď. Z tohoto důvodu je nemožné se k problému vyjádřit. V obecné rovině však mohu sdělit, že Česká republika je právním státem, kde orgány činné v trestním řízení dodržují zákony, a dojde-li, čistě ojediněle, k nějakému excesivnímu jednání, pak na to orgány činné v trestním řízení reagují, jak již v minulosti osvědčily v případech trestního stíhání i odsouzení lidí z vlastních řad. Z tohoto pohledu tedy mohu zásadně vyloučit, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání,“ uvedl Zeman na webu Nejvyššího státního zastupitelství.
Že je v Česku možné objednat trestní stíhání, tvrdili prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Jejich výroky tehdy odmítla policie, Česká advokátní komora i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.
Marie Benešová pro Zemana ještě jako jeho poradkyně vypracovala zprávu, kde možnost objednání trestního stíhání naznačila. „Já jsem tam popisovala různé jevy, které jsou v současné době aktuální, co se týče státních zástupců. Popsala jsem tam třemi větami dvě kauzy, které jsou dostupné z veřejných zdrojů,“ uvedla Benešová.
První z nich byla podle ministryně kauza Beretta, která se týká vynášení informací z trestních řízení. „Bylo skutečně vytvořeno usnesení o zahájení trestního stíhání na advokáta v kauze Škoda Transportation versus České dráhy. To trestní oznámení směřovalo na jeho (advokátův) postih pro podvod,“ řekla Benešová.
„Šlo o to, že – tady už se v podstatě podmíněné tresty nemohou dávat, tam už by hrozil trest nepodmíněný – a to bylo smyšlené usnesení o zahájení (trestního stíhání), které bylo jedním policistou dáno do systému policie a státní zástupkyně to akceptovala,“ uvedla Benešová. „Jak asi budeme nazývat takovéto jednání než objednávkové trestní stíhání,“ řekla.
O své zprávě sice ministryně mluví, ale odmítá ji zveřejnit
Druhou kauzou, kterou zmínila, byl případ údajného tunelování papírenské společnosti Neograph, v němž byl obžalován její bývalý obchodní ředitel Vladimír Sitta mladší. Vrchní soud v Praze ho osvobodil.
Benešová ve čtvrtek odmítla poslaneckou žádost zprávu zveřejnit. „Je to neveřejná listina určená pro prezidenta, takže z mé strany ji nedostanete. A můžete se obrátit na prezidentskou kancelář,“ řekla Benešová na žádost předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka.