Roušky se vracejí. Od 1. září budou povinné v MHD i obchodech

10 minut
Události: Od září povinné roušky v MHD i obchodech
Zdroj: ČT24

Roušky budou od 1. září opět povinné ve veřejné dopravě i ve vnitřních prostorách – například v obchodech, ale i ve školách mimo třídy. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání rady vlády pro zdravotní rizika. Zkrátí se naopak délka povinné karantény. Místo čtrnácti dnů budou lidé, u nichž je riziko, že budou nákazu dále šířit, doma jen deset dnů.

Nošení roušek v uzavřených veřejných prostorách v celé republice zavede ministerstvo zdravotnictví jako své opatření od počátku školního roku. „Po létě dva miliony lidí, což jsou studenti, děti, začnou migrovat do škol, pohybovat se ve veřejných prostorech, v městské hromadné dopravě, v meziměstských spojích, začne být mnohem větší sociální kontakt mezi lidmi. Na to musíme reagovat preventivním opatřením,“ zdůvodnil jeho zavedení Adam Vojtěch.

Roušky budou povinné ve veřejné dopravě včetně meziměstských spojů, v obchodech, úřadech, na poštách a na vnitřních hromadných akcích. Bude nutné nasadit je i ve školách s výjimkou tříd. „Je to stejné opatření, které platilo na jaře při zavádění opatření ve školách,“ dodal ministr. Zdůraznil, že nošení roušek na veřejnosti je v zahraničí „zcela běžná praxe“.

30 minut
Od 1. září se vrací roušky, oznámil Vojtěch po jednání rady vlády pro zdravotní rizika
Zdroj: ČT24

Nic se zatím nemění na povoleném počtu účastníků na hromadných akcích. Uvnitř mohou být maximálně 500hlavé. Na venkovních akcích bude moci být až tisíc účastníků a při rozdělení publika do oddělených sektorů až pět tisíc (pět sektorů po tisíci). V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly ale nebude od září již nutné nechávat neobsazené každé druhé místo vzhledem k obnovené povinnosti roušek.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na jednání vládní rady přišel s požadavkem účasti až tisíce lidí na akcích v interiéru v regionech, kde semafor infekce covidu-19 ukáže dobrou situaci, s tím však neuspěl. Podle Vojtěcha by se mohla diskuse vést spíše o sportovních akcích.

Opozice není proti rouškám, má výhrady proti celkovému postupu vlády

Zdravotnický expert opoziční ODS Bohuslav Svoboda považuje návrat roušek spíše za opožděný. „Před dvěma měsíci, kdy začalo uvolňování, jsem říkal, abychom nesahali na roušky. Roušky jsou jediná věc, jejich význam je diskutabilní, ale nic jiného nemáme,“ uvedl. Roušky podle něj nejsou jen prostředkem ochrany, ale také slouží jako varování před možným rizikem. Lidé si podle něj po zrušení povinnosti nosit roušky přestali dávat pozor.

Podobně smýšlí předseda SPD Tomio Okamura. „Pakliže to doporučují epidemiologové a špičkoví čeští odborníci, je dobré dát na rady odborníků,“ uvedl. K šíření nákazy ale podle něj přispívá především chytrá karanténa, kterou považuje Okamura za nefunkční, a nedostatečná ochrana rizikových skupin.

Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru za Piráty Petr Třešňák nemá proti rouškám jako takovým významnější výhrady, ale ani jemu se nezamlouvá celkový postup vlády. „Nedá mně to, abych nezmínil, že 5. června pan premiér Babiš řekl, že plošná opatření už nikdy nebudou. Dnes se dozvídáme pravý opak. Vláda svoje opatření vytahuje tak trochu z klobouku,“ poukázal.

Naproti tomu Soňa Marková z KSČM se domnívá, že vláda postupovala vesměs správně. Povinnost nosit roušky ocenila. „Opatření, která budou znovu zavedena, považuji za důležitá, za většinově prospěšná, protože jiný prostředek, než že bude plošně zavedeno nošení roušek nebo že bude dodržována bezpečná distance, je jediná možná věc,“ míní.

Desetidenní karanténa od 24. srpna

Zmírnění pravidel se týká také karantény pro lidi, kteří se setkali s nakaženým. Podle člena rady vlády pro zdravotní rizika a vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly bude zkrácena ze čtrnácti na deset dnů. Desetidenní bude také izolace pro nakažené bez komplikovaného průběhu a končit bude i bez provedení nového testu. U lidí bez příznaků by mohla být ještě kratší.

„Budou výjimky, které se týkají rizikových skupin, kde na závěr této doby bude vyžadován test,“ podotkl Prymula. Přísnější pravidla budou platit i pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Hlavní hygienička Jarmila Rážová upřesnila, že nová pravidla pro karanténu budou platit od 24. srpna.

Podle opozičního poslance Svobody črtnáctidenní karanténa neměla opodstatnění. „Inkubační doba není známá. Nevíme, jestli je to čtrnáct dní, myslíme si to. Možná je to jenom pět,“ poukázal. Chtěl by však, aby před ukončením karantény byli lidé vždy testováni.

  • od 24. srpna: zkrácení karantény kontaktů i izolace nakažených s covidem-19 bez příznaků na 10 dní, ukončení karantény a izolace bez testu až na výjimky (lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou)
  • od 1. září: povinné roušky ve veřejné hromadné dopravě včetně meziměstských spojů
  • od 1. září: povinné roušky v obchodech, obchodních centrech, na úřadech, poštách, v divadlech a kinech, ve školách mimo třídy (neplatí pro restaurace, kanceláře a provozovny se zaměstnanci)
  • od 1. září: v divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude nutné nechávat neobsazené každé druhé místo

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 1 mminutou

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře.
10:07Aktualizovánopřed 8 mminutami

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi.
08:46Aktualizovánopřed 21 mminutami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 3 hhodinami

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 4 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 13 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 13 hhodinami
Načítání...