Reportéři ČT: Boj se sily Agrofertu. I přes zákaz úřadů fungují dál

15 minut
Reportéři ČT: Po sklizni
Zdroj: ČT24

Obyvatelé obce Klučov ve středních Čechách už celou řadu let bojují s obřími sily firmy z holdingu Agrofert. Úřady sice rozhodly, že sila jsou lidově řečeno černou stavbou, a zakázaly je používat, to ale na jejich provozu podle místních nic nezměnilo. Přes léto fungovala stejně jako v předchozích letech. Mnozí si tak kladou otázku, jak je to možné. Pro Reportéry ČT natáčely Jana Neumannová a Zuzana Černá.

Marii Kaiseršotové stojí dvacet dva metrů vysoká sila přímo před domem. Postavila je tam firma ZZN Polabí z holdingu Agrofert ze svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše. V průběhu roku se Kaiseršotové podařilo dosáhnout vítězství: úřady i soudy jí daly za pravdu a rozhodly, že stavby nemají řádná stavební povolení a na místě vyrostly načerno.

Firma v nich ale přesto nadále uskladňuje obilí i po dalších žních, navzdory zákazu, který už stavební úřad v Českém Brodě vydal. „Nepovolenou stavbou není jenom samotné silo, respektive dvě sila, ale je to celý komplex,(...) přijímací hala, zpevněné plochy, které udělali kolem sil... je to větší část staveb,“ popsal právník Kaiseršotové Pavel Černohous. Správně by měla firma používat jen stará sila v zadní části místního areálu.

Reportéři ČT opakovaně žádali mluvčího skupiny Agrofert, do které ZZN Polabí patří, o rozhovor. Agrofert ale vystupovat na kameru dlouhodobě odmítá. „ZZN Polabí, a. s. stavbu posklizňové linky se dvěma zásobníky trvale neužívá,“ prohlásil holding v e-mailu.

„To není pravda, protože první půlku roku 2024 převáželi (obilí) přes čističku do nezákonné (části),“ uvedla ale Kaiseršotová. „Ta čistička je taky nezákonná stavba,“ doplnila. Počínání firmy si dokonce natočila. Popsala, jak do čističky jezdily traktory s nákladem, které z druhé strany zase odjížděly již prázdné. „Já to samozřejmě slyším, zaprvé slyším ty podavače nebo ty dopravníky, vidím prach,“ řekla.

Agrofert přitom tvrdí, že v silech je pouze uskladněno obilí ještě z dob před vydáním úředního zákazu. Proto je prý nutné zajistit bezpečnost těchto zásob a případně je převážet. To ale kromě Kaiseršotové zpochybňují také třeba manželé Žákovi, kteří se do Klučova nedávno nastěhovali. „Jestli ho mají uložené, tak nechápu, proč tam zajíždějí nové plné kamiony a náklaďáky, vysypávají tam novou komoditu, která by tam už podle jejich slov tím pádem měla být uskladněna, ale evidentně přivážejí novou a novou,“ popsal Martin Žák.

„Jestliže funkcí sil je uskladnění obilí, tak to, že je v nich uskladněno obilí, znamená, že jsou užívána, a jestliže je někdo vyzván, aby sila neužíval, tak je má vyklidit, nemá v nich skladovat obilí, to je jednoduché,“ popsal Černohous. Souhlasí i právník Transparency International Petr Leyer. „Majitel stavby musí ve chvíli, kdy dostane příkaz od stavebního úřadu, zahájit kroky, aby opustil objekt, (...) aby stavba zůstala opuštěná, zabezpečená a neužívaná,“ řekl.

Právní kličky

Společnost ZZN Polabí postavila sila v Klučově už v roce 2016. Od té doby v nich v zemědělském areálu skladuje tuny obilovin, jen pár metrů od obydlí místních. Už tehdy firma obešla řádný a náročný proces získání stavebního povolení a sila postavila jen na takzvaný územní souhlas. Místní politici a úředníci pak tvrdili, že sila nepovažují za stavbu, ale za výrobek.

„Jednalo se o to, že to byl výrobek plnící funkci stavby, což znamená, že v podstatě je tento postup ze zákona přípustný,“ řekl starosta Českého Brodu Tomáš Klinecký. Podle něj jde podle kolegů ze stavebního úřadu o postup v souladu se zákonem.

Mezi klasickým stavebním řízením a územním souhlasem je přitom velký rozdíl. Územní souhlas je mnohem jednodušší a de facto formální. Neřeší, jestli a jak stavba ovlivní okolí – například hlukem, prachem nebo zvýšenou dopravou. Šanci vyjádřit se nemají ani sousedé. Územní souhlas je proto určený pro menší stavby, jako je například obyčejná garáž.

„Myslím si, že sila v podstatě nejsou černou stavbou (...), byla postavená na základě v té době platného rozhodnutí,“ míní zase starosta Klučova Jan Průša.

„To je věc státní správy, nikoliv samosprávy. A prosím, tohle je zásadní věc,“ prohlásila zase bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), během jejíž vlády úřady rozhodly ve prospěch Agrofertu.

Ohrožení místních

Místní nově získali i posudek hasičů, který říká, že kdyby sila začala hořet nebo vybuchla, dům Žákových by byl přímo ohrožen. Požárně nebezpečný prostor totiž zasahuje až na jejich pozemek.

Na stranu místních se postavily nakonec nejen úřady, ale taky Nejvyšší správní soud a loni i ministerstvo pro místní rozvoj, které svůj původní postoj změnilo. Kontroly stavebního úřadu navíc nyní potvrdily i to, že sila nadále fungují, což znamená, že jejich majitel nedodržuje zákaz.

„Na základě zjištění z prohlídek bylo vydáno rozhodnutí o zákazu užívání stavby a dále bylo v tomto případě zahájeno řízení o přestupku,“ sdělil Klinecký. Úředníci se tak rozhodují, jestli udělí Agrofertu pokutu. Ta podle Leyera ale dosahuje maximálně výše jednoho milionu korun. „Pro společnost jako Agrofert je to v podstatě zanedbatelná částka,“ popsal s tím, že je pro ni jednodušší překračovat zákon než hledat náhradní prostory pro uložení sklizně.

Agrofert si mezitím poprvé od roku 2016 požádal o řádné stavební povolení na sila v Klučově i jinde, kde je dal vztyčit, ve snaze je legalizovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 5 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 6 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 8 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 12 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 13 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 15 hhodinami

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 18 hhodinami
Načítání...