Program „Nová zelená úsporám“ za dobu fungování vyplatil 91 miliard korun

Dotační program podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám (NZÚ) k 15. výročí programu. Resort schválil za dobu fungování NZÚ 412 tisíc žádostí za více než 91 miliard korun.

„Určitě to musí být tak, jak jsme začali Oprav dům po babičce. Kombinace investiční podpory a výhodného úroku tak, aby si lidé mohli renovaci dovolit,“ uvedl Hladík. V tomto modelu lidem se splácením úvěru s výhodným úrokem pomohou podle ministra kromě dotací také peníze naspořené díky menší spotřebě energií.

Oprav dům po babičce je jeden z programů Nové zelené úsporám. Na komplexní zateplení je možné přes program získat od některých bank výhodnější, maximálně 3,5procentní úvěr, nebo až jeden milion korun. U menších rekonstrukcí, jako jsou například výměna oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy, lze zažádat maximálně o 150 tisíc korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů. Prostřednictvím programu rozdělí stát mezi žadatele 40 miliard korun.

NZÚ bude podle Hladíka po vzoru programu Oprav dům po babičce podporovat komplexní renovace. Díky využití výhodnějšího úvěru pak na tyto renovace podle ministra dosáhnou i domácnosti se středními nebo nižšími příjmy. „Je tam i možnost pro lidi, kteří třeba nemají naspořeno několik set tisíc korun nebo milion, milion a půl korun, dosáhnout na komplexní renovaci,“ doplnil.

V podprogramu s názvem Light schválilo ministerstvo 86 tisíc žádostí za více než deset miliard korun. O dotaci z programu Oprav dům po babičce, který slouží ke komplexnímu zateplení nemovitostí, si zatím zažádalo 5600 lidí, a to o celkem zhruba 5,5 miliardy korun.

Společná metodika ministerstev životního prostředí a kultury u cenných budov

Od roku 2021 bylo z NZÚ schváleno 112 žádostí na renovace architektonicky a historicky cenných budov, uvedl Hladík. Renovace těchto budov mohou být podle ministra komplikovanější a nákladnější. Resorty životního prostředí a kultury v současnosti pracují na společné metodice, jak při rekonstrukcích těchto budov postupovat. Hladík předpokládá, že by se metodika mohla podařit domluvit v následujících týdnech.

„Cílem připravované metodiky je hledat opatření, která zvýší kvalitu užívání těchto budov, sníží jejich energetickou náročnost a současně pomohou zachovat to, co je na nich skutečně hodnotné. K financování takových renovací mohou majitelé využít různé typy dotací, například z programu NZÚ nebo Modernizačního fondu,“ sdělil Hladík.

Dotace až na polovinu výdajů

Standardní program NZÚ spravuje Státní fond životního prostředí (SFŽP) a podporuje všechny kategorie zateplování. Je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Čerpat mohou majitelé rodinných domů, ale i bytových domů, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo lidé se třetím stupněm invalidity. Dotace mohou pokrýt až polovinu výdajů a vyplácí se po realizaci investice.

Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, mohou získat až 950 tisíc korun. U novostaveb se podpora týká staveb v nejvyšším energetickém standardu a výše dotace činí nejvýš 535 tisíc korun. U podpory na rodinné domy mohou domácnosti získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření.

Cílem programu NZÚ Light je podle ministerstva životního prostředí okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Ve srovnání s klasickou verzí programu se peníze vyplácejí předem. O dotace z NZÚ Light mohou žádat také majitelé bytů a společenství vlastníků jednotek, ve kterých bylo renovováno alespoň 75 procent objektu. Na dílčí zateplení je možné čerpat až 250 tisíc korun.