Příprava budoucích pěstounů by se měla sjednotit, pomoci má novela

3 minuty
Události: Novela má sjednotit přípravu pěstounů
Zdroj: ČT24

Prověřování a školení budoucích pěstounů se na různých místech v Česku liší. Zatímco někde trvá půl roku, jinde i více než dva. Sjednocení pravidel a také odstranění některých administrativních překážek teď slibuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Dlouhý proces může odradit potenciální žadatele. Chtěli bychom pěstouny podpořit, aby do systému vstupovali rychleji,“ říká místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN). Navíc v současné době není možné absolvovat vše z potřebné přípravy pro pěstouny v jiném kraji než v tom, kde žadatel žije. Přestože jinde kurzy hlásí volné kapacity.

„Jsou dána nějaká rámcová pravidla, ale na kraji je, aby si to konkrétně nastavil. Takže i pro zájemce je to netransparentní, protože přesně neví, jak ten proces probíhá,“ podotýká Anna Krbcová, tajemnice Asociace Dítě a Rodina, která sdružuje na osmdesát organizací působících v oblasti péče o ohrožené děti.

Počty dlouhodobých pěstounů
Zdroj: ČT24/MPSV

Novela chce společný registr

Zpružnit a zrychlit proces by měla novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Připravuje ji ministerstvo práce a sociálních věcí. V novele počítá třeba s tím, že by se každý žadatel rozhodl sám, ve kterém kraji chce vše vyřídit. „Změnou je i jednotný informační systém, abychom měli společný registr, ne každý kraj zvlášť,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Novela má za cíl přivést nové dlouhodobé pěstouny. Jejich počet se sice zvyšuje, ale jen mírně. Podle pěstounky Kláry Fialové by pomohlo, kdyby nový žadatel přesně věděl, co ho vlastně čeká. Ani to dnes není běžné.

Zvýšení příspěvků pro pěstouny

Ministerstvo práce a sociálních věcí také navrhlo kvůli vysoké inflaci zvýšení příspěvků pro pěstouny. Platit by mohlo od října. Příspěvek při převzetí dítěte, který se neměnil od roku 2008, by se mohl zvednout o 35 procent a měsíční částka na úhradu potřeb dítěte o 27 procent. Vzrůst by mohly i zaopatřovací příspěvky pro mladé po odchodu z dětského domova či z náhradní rodiny. Připomínky k návrhu mohou resorty a další instituce podávat do poloviny září.

V dlouhodobé pěstounské péči podle ministerstva na konci loňska vyrůstalo 12 351 dětí. Na přechodnou dobu bylo u pěstounů 538 chlapců a děvčat. Další tisícovky dětí měly poručníka, či je někomu do péče svěřil soud. Ročně se pak poskytuje kolem 2700 příspěvků při převzetí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek konfliktu na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na odpolední tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
10:16Aktualizovánopřed 19 mminutami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 33 mminutami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 39 mminutami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 3 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 5 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 6 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 8 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 11 hhodinami
Načítání...