Případů týrání zvířat loni přibylo, problematické chovy lidé více nahlašují

Události: V Česku přibylo případů týrání zvířat (zdroj: ČT24)

V Česku přibývá případů týrání zvířat. Loni jich policie vyšetřovala 180, tedy zhruba o padesát víc než o rok dřív. Špatné podmínky často odhalí během kontrol inspektoři státní veterinární správy. I lidé jsou ale všímavější a problematické chovy častěji nahlašují.

Teď už si hraje a mazlí se. Na začátku ledna se ale několikaměsíční kotě sotva hýbalo. Mělo zlomený ocas a do masa popálené tři tlapy. „(Kočka) byla do jedné dlaně, měla popálené ouško, pusinku, poraněné bříško i konečník,“ popsala současná majitelka zvířete Miri Aberlová.

V takovém stavu Jiří Aberle kočku, která se teď jmenuje Jiřinka, převážel na veterinu. Peníze na léčbu kotěte i díky výzvě brněnského spolku poslaly stovky lidí. Kdo zvířeti ublížil, policie vyšetřuje. „Od začátku tohoto roku jsme zaznamenali tři případy mučení koček, ve dvou jsme podávali trestní oznámení, což jsme opravdu ještě nezažili,“ říká předsedkyně Charitativního kočičího spolku Kryšpín Lenka Němcová.

Porušení zákonů veterinární správa loni odhalila během každé třetí kontroly zájmového chovu a u každé čtvrté v případě chovů hospodářských. Uložila za to pokuty v řádu tisíců. Desítky případů byly ale natolik závažné, že je řešili policisté. Jen loni vyšetřovali 180 trestných činů spáchaných na zvířatech. Předloni to bylo 133, v roce 2021 pak 164.

Desítky koček v jednom bytě

Třeba v úterý před soudem vypovídala Barbora Nekolová. Se synem měla převzít od známé 44 koček, která je v zimě neměla kam umístit. V bytě ale zvířata podle státního zástupce neměla dost prostoru, jídla ani vody a šířily se mezi nimi nemoci.

Obžalovaní vinu odmítají. „Vůbec nebyl důvod pochybovat, že by ty kočky měly být nějaké špatné a také nebyly. Protože z těch videonahrávek to nikde není. Když se podíváte, jsou tam hezké kočky,“ hájila se Nekolová během hlavního líčení.

Kočky skončily v útulku. Stejně jako většina z týraných zvířat. V dalším případě odebraly úřady majiteli dva psy poté, co jednoho z nich pořezal. „Byla pořezaná, měla rozkopanou slezinu, tu jsme museli vyndat,“ přiblížila zranění odebrané feny veterinární sestra Monika Hutlová.

Takovým zvířatům se noví majitelé hledají složitě. O tom, že ho najdou, ale šéf pražských útulků Václav Steinbauer přesto nepochybuje. Stále se totiž častěji než s těmi, kteří zvířatům ubližují, prý setkává s lidmi, kteří je mají rádi.