Premiér Babiš má hlasy ANO a KSČM jisté, ČSSD odejde ze sálu

Vláda Andreje Babiše (ANO) necelých pět měsíců po svém jmenování poprvé čelí hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho poslanci opozičních stran v reakci na informace serveru Seznam Zprávy, podle kterých byl premiérův syn odvezen na Krym kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž jsou on i Babiš obviněni z dotačního podvodu. Opozice ale pravděpodobně nezíská potřebnou nadpoloviční většinu poslanců, a vláda tak o důvěru nepřijde. Ministři i poslanci za sociální demokracii plánují sál opustit. Schůze sněmovny začíná v 9 hodin.

  • 21:30

    On-line přenos v tuto chvíli ukončujeme, děkujeme za pozornost.

  • 21:25

    "Hodnocení vlády do jisté míry bude dáno ani ne tak počítáním toho, co z agendy splnila, ale jaký je pocit veřejnosti, jestli se jí daří dobře. Myslím, že dnes převládá pocit, že se veřejnost má lépe než v předchozím období. Je to možná i jeden z důvodů, proč část veřejnosti dění kolem Babiše vůbec nezajímá, nevěnuje mu pozornost. Myslím, že vnímání v české společnosti je takové, že vláda je svým způsobem úspěšná, protože se daří každému z nás relativně dobře," poznamenal politolog Charvát.

  • 21:01

    Opozice je velmi rozdrobená, a to posiluje Andreje Babiše, souhlasí politolog Brunclík.

Schůzi sněmovny, na které se bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, iniciovali poslanci ODS, Pirátů, SPD, lidovců, TOP 09 a Starostů, kteří mají ve dvousetčlenné sněmovně dohromady 92 mandátů. Nikdo další se k nim při hlasování o nedůvěře ale už nepřidá. Vládní ANO a ČSSD i KSČM, která Babišův tým toleruje, podle svých předchozích vyjádření vládu podrží – byť rozdílnou měrou.

Poslanci i ministři ČSSD se totiž o vládě přímo nevyjádří, mají v plánu ale při hlasování odejít ze sálu. Kabinetu tím neuškodí, současně ale podle svých slov dají najevo, že Babiš by měl do vyšetření kauzy Čapího hnízda vládu opustit. Diskuze, která bude hlasování předcházet, se sociální demokraté ještě zúčastní. „Jako ministr vnitra jsem připraven odpovídat na dotazy,“ prohlásil předseda ČSSD Jan Hamáček.

Babiš a ANO variantu pokračování kabinetu s jiným premiérem v čele odmítají. Mohou se spolehnout i na podporu prezidenta Miloše Zemana, který už dříve řekl, že by v případě pádu vlády znovu pověřil jejím sestavením Babiše.

Podle samotného premiéra pak současný kabinet funguje a kauza, která hlasování způsobila, je vykonstruovaná. „Normálně fungujeme, zasedáme a rozhodujeme. Do sněmovny určitě přijdu a budu se hájit proti lžím, které tu v některých médiích převládly,“ prohlásil.

Rozpustit sněmovnu? Poslanci jsou proti

Poslanci zvažují i rozpuštění sněmovny, o kterém začala mluvit sociální demokracie. Pro to by ale byla potřeba 120 hlasů. ČT ve čtrtek oslovila všechny poslance a většina z těch, kteří odpověděli, je proti rozpuštění dolní komory. Pro předčasné volby se vyslovilo jen 28 poslanců – včetně sedmi z hnutí ANO a tří z ČSSD. Proti se ale vyjádřilo 87 poslanců, další neví nebo neodpověděli.

„Jeden krok vpřed, jeden vzad. Jak je to u sociální demokracie běžné. Opozice nemá ani sto jedna hlasů a hrát si na sto dvacet a na rozpuštění sněmovny je v tuto chvíli nesmyslný nápad,“ prohlásil předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Předčasné volby jsou až poslední řešení a tady je mnoho jiných variant,“ dodal šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

O nedůvěře vládě se hlasuje kvůli reportáži serveru Seznam Zprávy

Vládní krizi odstartovala před deseti dny reportáž, která obsahovala i skrytě pořízené interview s Andrejem Babišem mladším. Spolupracovníky svého otce v něm obvinil z toho, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském (a Ruskem anektovaném) Krymu. Premiér podle něj chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro farmu Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu.

Zavlečení syna mimo republiku, které začala prověřovat policie, premiér popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií a novináři zneužili jeho duševní onemocnění.

Ve čtrvtek pak Babiš oznámil, že advokát jeho syna a bývalé manželky podal na reportéry Seznamu trestní oznámení. Ředitel zpravodajství portálu Seznam.cz Jakub Unger zdůraznil, že si za prací reportérů Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka plně stojí.

Babiš rovněž minulý týden prohlásil, že okolnosti natočení reportáže jsou hodné rozvědky. „Možná zahraniční, možná i české. Bůh ví,“ řekl Babiš.

Po čtvrtečním jednání sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) její předseda Bělobrádek oznámil, že civilní kontrarozvědka nemá informace o vlivu cizích zpravodajských služeb na kauzu Babiše mladšího.

Kauzou, kvůli níž opozice hlasování o nedůvěře vyvolala, se ve čtvrtek chtěli zabývat také někteří poslanci na bezpečnostním výboru. Zařazení bodu ale členové neschválili

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 2 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 2 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 3 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 11 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 11 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami
Načítání...