Předávání informací o koronaviru trvá dlouho, tvrdí primátor. Opatření by se měla lépe koordinovat, dodává hejtman

61 minut
Události, komentáře: Hrozí zákaz velkých akcí
Zdroj: ČT24

Komunikace mezi Bezpečnostní radou státu a kraji není podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) dobrá. Oficiální předávání informací trvá příliš dlouho. Pověřený předseda Asociace krajů a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) však upozornil, že existuje neformální informační kanál díky tomu, že se sám jednání rady účastní.  Zdůraznil však, že by se opatření související v současnosti s koronavirem měla napříč republikou lépe koordinovat. Běhounek a Hřib diskutovali o pozici krajů v koronavirovém dění v Událostech, komentářích.

Bezpečnostní rada státu, která zasedla poté, co se v Česku potvrdily první případy nákazy koronavirem způsobujícím nemoc COVID-19, doporučila přerušit letecké spojení do severní Itálie nebo nevpustit diváky na nadcházející biatlonové závody na Vysočině.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba se to ale krajské bezpečnostní rady – potažmo bezpečnostní rada Prahy – oficiálně vůbec nedozvěděly. „Jediné, co jsme se dozvěděli, bylo, že zápis z pondělka bude v pátek,“ poukázal Hřib. Míní přitom, že kraje jsou samy o sobě schopné situaci řešit. „Nevidím problém v tom, že bychom neměli nástroje. My nemáme informace okamžitě jiným kanálem, než že se podíváme na tiskovku pana ministra zdravotnictví nebo pana premiéra,“ poznamenal Zdeněk Hřib.

Pověřený předseda Asociace krajů Jiří Běhounek zdůraznil, že se zasedání Bezpečnostní rady státu zúčastnil a kolegy hejtmany včetně pražského primátora informoval, to ale považuje Hřib pouze za doplňkový kanál. „Očekávali jsme, že informace budou okamžitě propadávat z Bezpečnostní rady státu na Bezpečnostní radu kraje,“ řekl.

Vláda, respektive bezpečnostní rada, čelila v úterý v Poslanecké sněmovně kritice kvůli tomu, že na biatlon lidé nebudou moci jít, ale jiné hromadné akce se neruší. Podle Jiřího Běhounka, který je hejtmanem Vysočiny, jež biatlonové závody hostí – a kam tedy nepřijedou desetitisíce diváků – dal najevo, že ze situace není nadšený, rozhodnutí Bezpečnostní rady státu však hájil.

Situace byla podle něj komplikovaná v tom, že bylo příliš málo času na přípravu jiných opatření. „Rozhodlo především to, že byl na stole seznam zahraničních účastníků, kteří si zakoupili vstupenky. (…) Bezpečnostní rada státu měla obavu, že kdyby zahraniční účastníci přijeli a nebyli vyšetřeni, tak by se pak v návštěvnosti 30 tisíc návštěvníků denně nedalo dohledat množství kontaktů,“ přiblížil Běhounek, jak rada rozhodovala.

Šéf Asociace krajů by přitom ocenil, kdyby byla lokální opatření lépe koordinována. „My můžeme vyhlásit stav nebezpečí, ale podle mého soudu to může být koordinováno se státem,“ řekl.

Zda zůstanou biatlonové závody jedinou velkou akcí v Česku, která se kvůli obavě z šíření nemoci COVID-19 neuskuteční, se teprve ukáže. V neděli by se například mělo v Praze odehrát fotbalové utkání Slavia – Sparta. „Budeme respektovat rozhodnutí, které vydá státní hygienická služba, potažmo související orgány,“ avizoval primátor hlavního města.

Dodal však, že sám zatím není nakloněn zrušení zápasu. „V tuto chvíli to nevidím jako smysluplné opatření. Na druhou stranu je třeba uvědomit si, že se to může změnit v řádu dnů,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Politici se přou o to, kde vzít více peněz na obranu

Vláda plánuje zvednout výdaje na obranu až na tři procenta HDP. Politici nyní zvažují, kde na to vzít peníze. Někteří po vzoru odvodů energetických firem a bank navrhují i speciální daň pro zbrojní průmysl. Jako jedno z možných opatření to navrhuje třeba předseda ANO Andrej Babiš. Ministryně obrany Jana Černochová a šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) jsou ale proti. Otázku, jak vyšší výdaje na obranu financovat, řeší i odborníci.
před 7 mminutami

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 10 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 10 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 16 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 21 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 23 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
včera v 06:00
Načítání...