Před úřady práce čekají ukrajinští uprchlíci i několik dní

3 minuty
Události: Čekání uprchlíků před pracovními úřady
Zdroj: ČT24

Před některými úřady práce se tvoří dlouhé fronty uprchlíků. Na některých místech čekají kvůli žádostem o humanitární dávku i několik dní, nejdéle v Praze. Úředníci dosud vyplatili přes milion příspěvků v celkovém objemu přesahujícím pět miliard korun.

Každý utečenec před válkou má v České republice nárok na pět tisíc korun na měsíc. První dávku získá automaticky po vyřízení dočasné ochrany. O stejnou částku pak může žádat ještě pětkrát.

Úředníci potom ověřují, zda žadatel skutečně podporu potřebuje. Vyzvat ho také mohou, aby na pobočku přišel osobně. Pokud mají třeba pochybnosti, jestli se vyskytuje v Česku. Dostavit se musí do osmi dní.  

Právě to je podle běženců důvod, proč se před některými úřady tvoří fronty. Úředníci zase tvrdí, že je to tím, že Ukrajinci upřednostňují osobní jednání.

Peníze nepřišly

„Úřad práce dlouhodobě upozorňuje, že cizinci pod dočasnou ochranou mají možnost vyřídit vše elektronickou cestou, a tuto informaci dostávají hned po příchodu do Česka,“ řekla ČT mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

„Elektronicky jsem požádala prvního července. O deset dní později jsem dostala zprávu, že musím přijít a přinést nějaké dokumenty,“ popisuje svou situaci Ukrajinka Iryna Smoljakova. 

„Dorazila jsem dvacátého července, vystála jsem frontu. Zkontrolovali můj bankovní účet a další údaje a řekli mi, že je všechno v pořádku. Měsíc už skončil, já mám dvě děti, ale peníze nepřišly,“ stěžuje si Smoljakova. 

„Byli jsme tady jednou, dvakrát… tohle už je počtvrté, co jsme tady. Už na to nemám sílu, nechci nic, chtěla bych domů, ale nemám se kam vrátit,“ říká zase další ukrajinská žena Inna, se kterou mluvil štáb ČT. 

Někteří běženci se proto rozhodli odjet z Prahy a dokumenty vyřídit v Kladně, kde mají větší šanci přijít na řadu dříve. Na vyřízení žádosti mají uprchlíci vždy měsíc, na jeho konci tak bývá před úřady nejvíc lidí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 1 mminutou

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 31 mminutami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 1 hhodinou

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 1 hhodinou

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 10 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 10 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 11 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...