V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka
V Praze začne zatmění dopoledne v 11:35 hodin, maxima dosáhne osmnáct minut po poledni a skončí ve 13:01 hodin, v Ostravě úkaz započne o deset minut později a bude méně výrazný. V maximu tam dosáhne zakrytí 14,2 procenta.
Pozorování pod dohledem expertů
Čeští astronomové nabízejí veřejná pozorování na hvězdárnách. „Pokud bude příznivé počasí, nabídneme lidem možnost sledovat úkaz velkými hvězdářskými dalekohledy s bezpečnými filtry a poskytneme odborný výklad,“ uvedla Česká astronomická společnost. Seznam organizovaných akcí je dostupný na jejích webových stránkách.
V Praze bude například možné pozorovat zatmění na terase Národního zemědělského muzea, další akce se konají třeba v Hvězdárně Ondřejov, v Hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech nebo ve Ždánické hvězdárně.
Podobné zatmění bylo v Česku viditelné například 29. března 2006. Tehdy bylo částečné zatmění výraznější, v maximu dosahovalo přibližně padesát procent zakrytí Slunce. Další částečné zatmění pozorovatelné z České republiky se očekává 12. srpna 2026. Bude výraznější a v některých částech Evropy, například ve Španělsku, bude viditelné jako úplné.
Nejvýraznější zatmění bude letos k vidění v Kanadě, kde na severu provincie Québec zakryje Měsíc téměř 95 procent slunečního disku. Na rozdíl od některých jiných zatmění nepůjde tentokrát o úplné zatmění nikde na světě. Měsíc se na své dráze nedostane do polohy, kdy by vrhal plný stín na povrch Země.
Jak vzniká zatmění Slunce
Zatmění Slunce nastane v okamžiku, kdy se mezi pozorovatelem a Sluncem nachází Měsíc ve fázi novu a sluneční disk tak částečně nebo zcela zakryje, vysvětluje Česká astronomická společnost. Protože Měsíc obíhá Zemi po dráze mírně skloněné k rovině zemské dráhy, častěji v novu sluneční disk na denním nebi mine a k žádnému zatmění nedojde. Jen zhruba jednou za půl roku se Měsíc v novu dostane na své dráze velmi blízko pomyslné přímky mezi Zemí a Sluncem a někteří lidé na Zemi tak mohou tento úkaz pozorovat.
Čím dále se pak pozorovatel nachází od kuželovitého stínu Měsíce, tím menší procento Slunce je během úkazu zakryto. Oblast viditelnosti částečného zatmění nepokrývá nikdy celou zemskou polokouli, kde je zrovna den, a tedy ani částečné zatmění není během konkrétního úkazu viditelné úplně všude.
Jak pozorovat zatmění Slunce
Suchan upozornil, že pozorování zatmění vyžaduje ochranu očí. „Důrazně varujeme před přímým pohledem na Slunce bez vhodného filtru, ať už očima, dalekohledem či jiným optickým přístrojem. Hrozí vážné poškození zraku,“ upozornil. K bezpečnému sledování se podle něj dají využít speciální brýle s certifikovanými filtry, svářečské sklo stupně 14 nebo metoda projekce obrazu Slunce na jiný povrch.