Praní peněz pro východoevropské gangy může ohrozit českou národní bezpečnost, varuje NCOZ

3 minuty
Události ČT: Praní špinavých peněz v Česku
Zdroj: ČT24

Česko podle policie zůstává státem, kde se rozmáhá praní špinavých peněz pro gangy z východní Evropy. Šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek mluví o možném ohrožení národní bezpečnosti. Šanci naopak vidí ve změně zákonů. Detektivové také varují, že se znovu vrací éra takzvaných bílých koní, tedy lidí, kteří legalizaci peněz umožňují.

Policie zatím letos zajistila šest a půl miliardy korun, které byly podle ní určeny k legalizaci. Finance přicházejí z východu a míří na západ. 

„My tomu říkáme průtokové účty ze zahraničí, především z postsovětského prostoru. A je to věc, na kterou bychom se chtěli zaměřit více metodicky, legislativně,“ podotýká šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek.

Podle detektivů je problém v tom, že mohou peníze zablokovat jen dočasně. Často je musí uvolnit, protože kvůli špatné mezinárodní spolupráci neodhalí jejich původ.

Mazánek varuje, že se kauzy dotýkají i národní bezpečnosti. „Ty kauzy se stávají hybridními hrozbami proti bezpečnosti České republiky nebo našich sousedních států,“ uvedl šéf NCOZ. 

Policie spolupracuje s ministerstvem spravedlnosti na novele zákona. Nově by měli mít povinnost prokazovat původ peněz sami cizinci, a nikoliv detektivové. „To znamená, že bychom to neřešili tou trestní, ale spíše daňovou variantou,“ vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Stíhaní jsou většinou bílí koně

Loni detektivové za praní peněz v Česku stíhali 255 lidí, většinou bílých koní. Česko se teď zapojilo do kampaně 27 zemí světa s názvem Nebuď bílým koněm. „Jsou to lidé, kteří díky své nezkušenosti, díky svým sociálním a finančním problémům snáze podlehnou lákadlům typu rychle vydělané peníze prakticky za nic,“ přibližuje nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. 

Především v 90. letech byli často tito lidé využíváni k tunelování nebo třeba k obchodům s lehkými topnými oleji. „Nikde jsem nebyl napsaný svým jménem. Neměl jsem živnostenský list nikde evidovaný, nic prostě. Já jsem byl ten pěšák, co měl plné kapsy peněz,“ popsal v minulosti Jindřich Korb, jeden z těchto obchodníků.

Podle policie jsou dnes rizikové zejména nemovitosti vlastněné firmami v daňových rájích, které v posledních letech ovládly řadu lukrativních adres.

Boj proti praní špinavých peněz monitoruje organizace Money wall, která spadá pod Radu Evropy. Podle ní učinilo Česko za poslední rok oproti minulým letům pokrok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 58 mminutami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 4 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 5 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 5 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 15 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 16 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 16 hhodinami
Načítání...