Potřeba nejmodernějších léků roste. Odborníci vyzývají k prevenci

3 minuty
Události: Zájem o nejmodernější léčbu roste
Zdroj: ČT24

Pacientů, kteří užívají nejmodernější léky ve specializovaných centrech, přibývá. Loni se jimi léčilo přes 120 tisíc lidí, což je o devadesát tisíc víc než v roce 2010. Pojišťovny za ně vydaly přes třicet miliard korun. Jde tak o nejrychleji rostoucí položku v rozpočtu zdravotního systému a do budoucna jejich potřeba ještě poroste.

V jednom ze specializovaných center pomáhá lék pacientům s roztroušenou sklerózou, přičemž jedna jeho dávka může vyjít až na dvě stě tisíc korun a vydrží půl roku. Jde tak o jednu z nejdražších infuzí, kterou pacient může dostat. Vysoce účinné a zároveň velmi drahé léky ale nejsou pro každého. Nasazují je pouze lidem v raném stádiu nemoci, kteří splňují všechna kritéria.

„Ty léky jsou protizánětlivé a působí pouze u pacientů, u kterých jsou zachovány nervové dráhy. Pacienta udržíme v pracovním procesu, může pracovat, platit daně, a tím se kompenzuje ten velký náklad,“ vysvětluje zástupkyně vedoucí RS centra při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Horáková.

Léčbu podstupuje i Michaela Čejková, která se o tom, že má roztroušenou sklerózu, dozvěděla na vysoké škole. O sedmnáct let později stále pracuje na plný úvazek. „Díky léčbě jsem schopná sportovat v rámci svých možností, dokážu si vyjít na delší procházku na celý den. Není to pro mě větší potíž,“ podotýká Čejková.

Bude potřeba řešit udržitelnost systému

Náklady zdravotních pojišťoven na tyto léky rostou, například Všeobecné zdravotní pojišťovně se v průběhu posledních pěti let zvýšily na dvojnásobek. V blízké době tak bude nutné řešit udržitelnost systému i s ohledem na vstup nových léků na trh.

„Dalších deset patnáct let počítejme s nárůstem počtu pacientů. Jedním z hlavních důvodů růstu je demografické stárnutí populace a pak bohužel i špatný zdravotní stav,“ podotýká ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Odborníci proto vyzývají, aby lidé využívali screeningové programy a obecně dbali na prevenci. Například u rakoviny prsu nebo kůže může včasný záchyt znamenat to, že se pacient centrové léčbě vyhne. U roztroušené sklerózy je zásadní, aby byla nasazená co nejdříve a pacient mohl roky fungovat podobně jako zdravý člověk.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 19 mminutami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 8 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 9 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 21 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 22 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 23 hhodinami
Načítání...