Potraviny výrazně zdražily, leckdo nakupuje za hranicemi

8 minut
Události: Farmářům rostou náklady a s nimi ceny potravin
Zdroj: ČT

Velcí zemědělci ve čtvrtek protestovali napříč Českem kvůli drahým energiím a vysoké inflaci. Varují před zvýšením cen potravin a omezením soběstačnosti. Menší farmáři naopak zůstali doma, i když zdražování produktů se nevyhýbá ani jim. Ceny potravin za rok vzrostly plošně, výrazně zdražily například sýry či máslo. Obyvatelům u hranic s Polskem se vyplatí vyjet na nákupy do sousední země, kde právě máslo pořídí za polovinu. Německo zase láká kvalitou výrobků.

„Zdražilo se úplně všechno, jak stroje, tak náhradní díly, elektrická energie, kterou potřebujeme ve velké míře, zdražila se nafta. Samozřejmě rostou náklady na mzdy,“ vyjmenovává předseda představenstva Agropodniku Košetice Zdeněk Dufek.

Především větším podnikům vadí také nová dotační politika a přísnější požadavky na hospodaření. „Může se stát, že Evropa z energetické krize přejde do potravinové krize, že některé druhy potravin v Evropě vůbec nebudou prostě proto, že je přestaneme vyrábět,“ míní předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podotýká, že nová agrární politika směřuje k šetrnějšímu hospodaření, zdravějším potravinám nebo čistší vodě.

Z farmy do regálů

Nový plán vítá Asociace soukromého zemědělství, která se čtvrtečními protesty nesouhlasí. Majitel Statku Uhersko David Novák připouští, že na dotacích zřejmě dostane více peněz. „Jako odměnu za to, že se víc starám o krajinu, o vesnici a podobně,“ říká s tím, že protestují hlavně velcí rostlináři, kteří jsou v agrárním sektoru nejbohatší.

I menší farmáři ale řeší rostoucí náklady, a musejí tak zvyšovat ceny produktů. Nevyhnulo se to ani mlékárně v Mláce na jihu Čech, která zdražila o pětinu. Ovšem díky tomu, že část produktů prodává sama, je stále může nabízet za nižší ceny než v supermarketech.

„Musí se přečerpat, pasterovat, všechno hrozně žere elektřinu. Následně se to ručně stáčí, ručně zavírá, ručně etiketuje. Mléko, elektřina, mzdové náklady, všechno šlo hrozně nahoru,“ popisuje cestu mléka na regály vedoucí mlékárny Hana Andrlová.

  • Potraviny obecně jsou jednou z položek, která meziročně zdražila nejvíce. Například litr mléka stál v srpnu skoro o šest korun více než před rokem (zhruba osmnáct korun proti dvanácti). Ještě výrazněji zdražoval sýr. Kilo eidamu se prodávalo asi za 150 korun, nyní jsou ceny o šedesát korun výš. A zatímco za máslo loni zákazníci zaplatili zhruba pětatřicet korun, v současnosti čtvrt kila stojí kolem šestapadesáti.
  • Dražší jsou i živočišné produkty a zelenina. U vajec cena poskočila ze sedmadvaceti korun na průměrných téměř šestatřicet. Kilogram vepřové šunky stojí meziročně o 35 korun víc.
  • Chléb stál loni podle dat Českého statistického úřadu zhruba třicet korun, letos v srpnu to bylo čtyřicet. Rovněž o deset korun podražilo kilo pšeničné mouky. Krystalový cukr potom zdražil v průměru o šest korun za kilogram.
  • Naproti tomu cena brambor stagnuje.
  • Zdroj: Český statistický úřad

Nákupy za hranicemi

Ceny rostou nejen v Česku, ale i v okolních státech, ovšem rozdíl je patrný. Obyvatelé příhraničí se pravidelně vydávají do Německa či Polska, kde kupují nejen základní potraviny, ale také maso či drogerii. Redaktorka ČT se vydala deset kilometrů za česko-polskou hranici do Bogatyně. Za mléko, šunku, sýr, vejce, půlku chleba, cukr, mouku a dvě a půl kila brambor zaplatila v přepočtu zhruba 250 korun.

Totožný nákup potom učinila ve stejném řetězci v Německu. Na účtence stálo v přepočtu 335 korun. A v Chebu stál stejný nákup ještě o deset korun více.

Ukázalo se tedy, že nejlevněji se dá nakoupit za polskými hranicemi, kde například chléb stojí skoro o sedm korun méně než v tuzemsku. Mléko je tam o asi čtyři koruny levnější. Nejvýraznější rozdíl je u másla – v Česku i Německu za něj zákazníci zaplatí téměř dvojnásobek toho, co v Polsku.

Kromě potravin míří lidé za hranice také kvůli nákupu pohonných hmot nebo třeba cigaret. Hlavní motivací není ale pouze cena – zejména v případě Německa jde taky o kvalitu potravin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 4 mminutami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 15 mminutami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 9 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 9 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 12 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 20 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 21 hhodinami
Načítání...