Lídři koaličních stran se v úterý shodli na dofinancování péče pro poskytovatele sociálních služeb. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání oznámil, že na péči pro potřebné poskytne kabinet dodatečných 3,2 miliardy korun. Kraje původně žádaly doplacení 4,4 miliardy korun. Poskytovatelé sociální péče dříve upozorňovali na to, že bez dalších peněz budou muset omezit své služby.
Poskytovatelé sociálních služeb si dodatečně rozdělí 3,2 miliardy, shodla se koalice
Za péči, kterou sám neposkytuje, platí stát pomocí dotací. Ministerstvo práce posílá peníze do krajů, které je poté rozdělují poskytovatelům služeb.
„Budeme teď technicky řešit to, abychom finanční prostředky ještě v průběhu července a srpna dokázali distribuovat do krajů. Tak aby byly schopny v září na svých jednáních zastupitelstev tyto finanční prostředky rozdělit konkrétním poskytovatelům,“ uvedl ministr Jurečka.
Podle krajů chybí ve službách 4,4 miliardy korun
Minulý rok do dotací podle důvodové zprávy k nedávné novele vyhlášky o cenách péče putovalo 22,15 miliardy korun. Letos to má být 20,4 miliardy. Výpadek měly podle plánů ministerstva dorovnat vyšší úhrady od klientů a také zvýšení příspěvků na péči lidem ve vážném stavu, kteří žijí v domovech.
„Částka 3,2 miliardy je ta minimální. Poskytovatelé sociálních služeb budou potřebovat ještě další finanční prostředky z veřejných rozpočtů, tedy městských a krajských. Bude potřeba pravděpodobně i zvednout úhradovou vyhlášku,“ míní prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.
Před časem představitelé krajů upozorňovali na to, že nedostatek peněz bude hlavně na péči a pomoc v terénu. Situaci podle nich zhoršil výrazný růst cen. Chybějící částku vyčíslily kraje na 4,4 miliardy korun. Podle Jurečky je dohodnutá suma 3,2 miliardy korun nezbytná pro zachování rozsahu poskytované péče.
Poskytovatalé upozorňují také na to, že třímiliardové dofinancování by nemuselo stačit hlavně kvůli prudkému zdražení energií, pohonných hmot a potravin. Ministr Jurečka ale reagoval s tím, že se na některé služby dají využít evropské dotace z programu Zaměstnanost (OPZ+).