Platy policistů, hasičů a vězeňských dozorců sice neklesají, nyní ale příslušníci těchto sborů přijdou o některé benefity nebo investice. Zároveň nemají dostatek peněz na celoroční provoz. Ministři vnitra Vít Rakušan (STAN) i spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) říkají, že chybějící finance seženou. Za zásadní považují, že po vyjednávání o státním rozpočtu nemuseli plošně snižovat mzdy o dvě procenta.
Policisté, hasiči i dozorci přijdou o benefity. Chybí i peníze na provoz sborů
„Vycházeli jsme z možností rozpočtu, kdy se plánovalo státním zaměstnancům jako celku snížit o dvě procenta objem platů. Zde jsem řekl, že to pro hasiče a policisty nemohu připustit,“ poznamenal šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN). Jenže i to je důvodem, proč podle odborů teď chybí část peněz na letošní provoz sborů. Opoziční hnutí ANO postup ministrů kritizuje.
Všem bezpečnostním sborům chybí lidé a letos navíc i peníze. „Byly rozpočtem kráceny o dvě procenta a dále skoro o dvě procenta na příspěvcích. To znamená, že policie a jiné bezpečnostní sbory přišly skoro o čtyři procenta objemu financí,“ popsal situaci Tomáš Machovič z Nezávislého odborového svazu Policie ČR.
Aby měl každý člověk ve službě alespoň stejný plat jako v loni, sbory šetří. Škrtají se neobsazené pozice, nebo se propouštějí občanští zaměstnanci. „Dohromady v celé vězeňské službě je to necelých dvě stě tabulek,“ upřesnil generální ředitel vězeňské služby Simon Michailidis.
„Mluvíme přibližně o devadesáti tabulkách s tím, že přibližně čtyřicet tabulek je těch, které potřebujeme, abychom byli saturováni,“ doplnil náměstek generálního ředitele hasičů František Vaverka.
„Víc než tři sta občanských zaměstnanců jsme byli nuceni propustit v době neurčité, u některých došlo ke zkrácení pracovních úvazků a zhruba 140 zaměstnanců projevilo zájem účastnit se přijímacího řízení do služebního poměru,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.
Ztráta občanských zaměstnanců je už teď ve všech sborech citelná. Do toho ale chybí peníze na provoz. Vězeňské službě 500 milionů, hasičům 190 milionů a policistům dokonce 1,6 miliardy korun.
„Policie už teď ví, a přiznal to ministr vnitra, že policie v rámci provozních nákladů vydrží do osmého měsíce,“ upozornil odborář Machovič. Podle Rakušana se nicméně nebude opakovat situace známá z minulosti, kdy měli policisté kvůli úsporám například stanovené množství kilometrů, které smějí za jednu službu najezdit.
Ministr nedodržel slib, zní od opozice
Opozice poměry u bezpečnostních složek kritizuje. Rakušanovi vyčítá, že nesplnil svůj březnový slib a policejní a hasičské platy nenavýšil alespoň o inflaci. „Jestli si ministerstvo obrany vybojuje 39 miliard navíc a ministerstvo vnitra si vybojuje minus 2,2 miliardy, tak to svědčí o všem,“ podotkla členka sněmovního výboru pro bezpečnost a stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
„Rozpočet jsem koncipoval velmi konzervativně. Nedal jsem do něj evropské peníze, o kterých si myslíme, že přijdou, ale ještě na účtu nejsou. Pohybujeme se v těžké době, máme připraveny nouzové varianty, ale doufám, že žádná nouzová varianta nebude muset přijít,“ konstatoval Rakušan.
Dostatek peněz má mít nakonec i vězeňská služba, podle resortu spravedlnosti jsou na její provozní výdaje určené aktuálně dvě miliardy.
Podle rozpočtu pro stát v letošním roce pracuje necelých 488 tisíc lidí, což je o jedenáct tisíc méně lidí než vloni. Projevily se právě zmiňované úspory na provozu. Výdaje státu na platy svých zaměstnanců tak meziročně zůstávají téměř stejné. Loni i letos se pohybují mezi 265 a 266 miliardami korun. Průměrně lidé ve veřejné sféře letos berou 44 tisíc korun hrubého, zhruba o tisícovku více než minulý rok.