Pokles cen ropy a plynu bude stabilní, věří expert

29 minut
Otázky Václava Moravce: Václav Bartuška a Vratislav Ludvík
Zdroj: ČT24

Ropa po vyhlášení plánů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na světových trzích začala zlevňovat. „Vypadá to na stabilní vývoj s mírným poklesem ceny,“ věří energetický poradce Vratislav Ludvík. Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška míní, že aktuální psychologický dopad na ceny je krátkodobý. Hosté pořadu Otázky Václava Moravce také mluvili o evropském a českém odběru plynu a domácích energetických problémech.

Americký prezident chce maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA. Vyhlásil stav energetické nouze, stvrdil odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu a představil rozsáhlý plán, jak těžbu maximalizovat.

Na světovém ekonomickém trhu v Davosu tento čtvrtek vyzval Saúdskou Arábii a ropný kartel OPEC, aby snížily ceny ropy. V reakci na Trumpovy kroky už její cena klesá. Dopad na to má také nejistota, jak navrhovaná cla a energetická politika amerických států ovlivní globální hospodářský růst a poptávku po energiích.

„Vypadá to na stabilní vývoj s mírným poklesem,“ míní expert Ludvík. „Nelze samozřejmě vyloučit momenty překvapení, jako byla stávka těžařů v Austrálii. Ale ceny plynu i ropy půjdou trvale dolů,“ věří.

Naopak vládní zmocněnec Bartuška očekává reálnou změnu nejdříve za rok. „Zvýšení těžby v USA bude nejdříve za půl roku, spíše zhruba za rok. Jedna věc je odstranění překážek, druhá je postavit nové plynovody a začít vrty. Čili reálný dopad očekávejme až za rok, ačkoliv ten psychologický vidíme již teď. Ten je určitě krátkodobý,“ myslí si Bartuška.

V roce 2023 dosáhla těžba ropy 12,9 milionu barelů denně, čímž přesáhla svůj předchozí globální rekord, export se dostal přes deset milionů barelů. Nárůst byl i u plynu, denní průměr byl 125 miliard kubických stop, to znamená asi tři a půl miliardy metrů krychlových za den.

Diverzifikace dodavatelů

Trump vzkázal Evropě, že její cla na ruský plyn jsou závislá na tom, jestli bude odebírat více plynu od Ameriky. Nemůže se tedy stát, že vymění jednu závislost za druhou? „Určitě bychom neměli mít jednoho dodavatele zemního plynu. Konec konců, naše země odebírá z různých částí světa: z USA, Latinské Ameriky a afrických států,“ upozornil Bartuška.

Ludvík je s použitím slova závislost opatrnější. „Již v době, kdy jsme byli na ruském plynu ‚závislí‘, tvořil z celkového evropského odběru asi třetinu. A protože největší závislost byla v oblasti střední Evropy, konec ruských dodávek jsme pocítili mnohem více, než třeba Itálie nebo Francie. V rámci celého kontinentu bych byl s tou závislostí mírnější,“ vysvětlil.

Ludvík zároveň věří, že USA na rozdíl od Ruska nepoužijí plyn k politickému nátlaku. Také upozornil na to, že při odběru ze Spojených států je možnost diverzifikace díky většímu počtu firem, které suroviny dodávají. „Není to jen Gazprom, je to něco jiného,“ souhlasně doplnil Bartuška. Ludvík míní, že podíl amerického plynu bude „nepochybně růst“. „Ty důvody jsou dva. První je negativní obchodní bilance, která se tímto způsobem bude vyrovnávat, a druhá věc je růst spotřeby plynu za situace, kdy končí spalování uhlí,“ vysvětlil.

Bartuška zdůraznil, že pro Evropu je dobré mít mix dodavatelů z různých regionů. Díky tomu se zbaví jakékoliv závislosti či jí předejde. „K ideálu se nikdy nedostaneme, ale Česká republika je v dobré situaci,“ okomentoval Bartuška zahraniční vlivy v rámci dodávek plynu a ropy.

Výroba elektřiny

Bartuška vidí jako velký problém, „z čeho bude Česko vyrábět elektřinu v následujících dvaceti letech“. „Zdaleka nejde jen o dostavbu Dukovan, momentálně vyrábíme čtyřicet procent elektřiny z uhlí a velká část této výroby zmizí. Otázka je, čím uhlí nahradíme,“ vysvětlil.

Ludvík upozornil na jiný problém, který je podle něj přehlížený. „Tím, že odbouráváme uhlí, se výrazně zvýšila importní závislost České republiky,“ popsal. Zdůraznil také důležitost „faktoru spolehlivosti dodavatele“.

Jedna z možných alternativ uhlí je plyn, který by ale přinesl vyšší spotřebu. „Dnes je spotřeba kolem sedmi až osmi miliard. Tato změna by přivedla další tři až čtyři miliardy,“ odhaduje Ludvík. V případě tohoto scénáře Bartuška nevidí žádné velké problémy. „V infrastruktuře nevidím žádný zádrhel, s nárůstem plynu bychom si poradili,“ míní Bartuška. Problém by podle něj nebyl ani s dodavateli. Nárůst spotřeby si ovšem nedovolil odhadnout.

Stav tuzemských zásob plynu v týdnu klesl pod polovinu. Loni touto dobou byly skladovací prostory zaplněné ze tří čtvrtin. Nynější zásoby by při průměrné roční spotřebě stačily pro běžné fungování domácností i firem na další dva a půl měsíce.

„Letošní zima je o něco chladnější než ta loňská, proto čerpáme víc než v loňském období. Ale jsme na konci ledna a máme dost plynu v zásobnících do konce této zimy. Bez problémů zvládneme i další období,“ ujistil Bartuška.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o clech i sociálních sítích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o amerických clech a přemítali i nad otázkou, zda bude všechno dražší. Řeč přišla i na odpovědný život na sociálních sítích nebo na památníky a ideologie. I ty totiž rozdělují českou společnost. Debatovali šéfredaktor Respektu Erik Tabery, dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka a zpěvačka Iva Pazderková, šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek a módní návrhář Jan Černý.
před 4 hhodinami

Organizace tlačí na regulaci alkoholu

Dvacítka organizací včetně české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala politiky k omezení dostupnosti alkoholu. Navrhují regulovat reklamu nebo místa a dobu jeho prodeje. Cílem je snížit konzumaci, podle statistik totiž až desetina Čechů starších patnácti let denně nadměrně popíjí.
před 6 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 16 hhodinami

Státní podnik varuje před podvodným webem pro nákup dálničních známek

Řidiči by si měli dát pozor na podvodný web napodobující oficiální prodejní portál s dálničními známkami edalnice.cz. Podvodná stránka nemá s oficiálním webem nic společného. Obsahuje sice správný ceník, po zaplacení částky ale řidiči dálniční známku neobdrží. Na podvod upozornil státní podnik Cendis, který oficiální e-shop provozuje.
před 19 hhodinami
Načítání...