Počet členů české armády letos vzroste. Nábor mají zrychlit on-line pohovory

4 minuty
Události: Posilování české armády
Zdroj: ČT24

Do české armády by mělo letos vstoupit osmnáct set mužů a žen, tedy o sedm set víc, než se plánovalo dříve. Rozhodla o tom ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zájem o profesionální službu i o aktivní zálohu roste s válkou na Ukrajině.

Armáda rozšiřuje řady průběžně. Teď v ní slouží 27 tisíc mužů a žen. Do roku 2030 jich má být podle schválené koncepce o tři tisíce víc.

Ještě výrazněji – až na deset tisíc příslušníků – mají do stejného roku posílit aktivní zálohy. V současnosti jich je asi 3700. Přihlásit se může každý, komu bylo osmnáct, má minimálně výuční list a je trestně bezúhonný. Musí projít zdravotní prohlídkou a čtyřtýdenním kurzem ve Vyškově, kde se učí střílet a přežít na bojišti. Ke cvičení pak může být povoláván až na 42 dní v roce.

S obnovením povinné vojenské služby ani v současné situaci ale ministryně obrany Černochová nepočítá. „My jsme se před lety rozhodli, že chceme mít profesionální armádu. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, a pokud se lidé přihlásí dobrovolně, tak je větší šance a mnohem větší naděje, že se ti lidé, když pak půjde opravdu o nějaký konflikt, za tu zemi postaví,“ říká Černochová.

U aktivních záloh působí překladatel i student

V Boleticích nacvičuje rota aktivní zálohy ze Strakonic napadení nepřítelem a zkouší střeleckou, taktickou i zdravotní přípravu prostřednictvím palby, kouřových clon či evakuace zraněného. Na Šumavě tráví týden.

„Prioritou je dostat zraněného do nějakého skrytu, tam ho stabilizovat, ošetřit, zaujmout nějakou kruhovou obranu a vyčkat ohledně transportu,“ popisuje cvičení nadporučík Michal Štoural, velitel roty aktivní zálohy 25. protiletadlového raketového pluku. „Všechno to závisí opravdu hodně na veliteli, jak se v daný moment rozhodne,“ dodává.

Vedle výpravčího nebo překladatele tady cvičí i student Filip Crnčević. U jednotky slouží jako starší střelec. Vybral si ji náhodně, na internetu.

„Chtěl jsem jít na Univerzitu obrany, ale nakonec jsem na ni nešel, šel jsem na jinou školu a rozhodl jsem se, že tu armádu úplně nezahodím, tak mi to přišlo jako taková dobrá alternativa,“ myslí si Crnčević, příslušník aktivní zálohy 25. protiletadlového raketového pluku.

Vojáci už mají nové balistické přilby, stejné jako profesionálové, a letos je čeká i přezbrojení. Místo samopalu vzor 58 dostanou útočné pušky BREN a vymění taky pistole. „Jsou nadprůměrně motivováni k výkonu, aby byl výsledek dobrý,“ tvrdí Štoural.

Nábor vázne u lékařských prohlídek, které jsou pro zájemce povinné. Ministerstvo obrany chce kapacity navýšit, aby uchazeči neztratili zájem. V budoucnu, pravděpodobně už příští rok, by mělo pomoct virtuální náborové středisko s on-line pohovory nebo možností vyzkoušet si činnost vybrané jednotky, třeba řízení dělostřelecké palby.

„Oni už se budou moct u počítače při hledání vlastně rozhodnout, čemu by se chtěli věnovat, jakým způsobem by se chtěli jako budoucí vojáci nebo budoucí příslušníci aktivní zálohy zaměřit,“ přibližuje ministryně Černochová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 35 mminutami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 1 hhodinou

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 1 hhodinou

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 11 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 12 hhodinami

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 17 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 20 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 22 hhodinami
Načítání...