Po covidu přibylo rakovin. Lidé využívají i léčby na míru

3 minuty
Léčba na míru pro onkologické pacienty
Zdroj: ČT24

Po covidu přibylo onkologicky nemocných pacientů, kteří se aktivně zajímají o možnosti léčby. Podle Nadace pro výzkum rakoviny ale informace častěji hledají na internetu a někteří mají tendenci podléhat dezinformacím. Reálné novinky v léčbě i výzkumu karcinomů představila konference pacientů s experty.

V Praze je Ivana Debrecéniová vůbec poprvé. Přijela si sem poslechnout novinky v léčbě i ve výzkumu. Sama si diagnózu vyslechla před pěti lety. Byla to rakovina tlustého střeva v pokročilém stadiu. Život jí prodlužuje personalizovaná léčba.

„Do Čech jsem posílala vzorky svých nádorů, oni mi vzorky vyšetřili a řekli, že tam mám strašně moc mutací. A jak je možné, že ještě žiju? V podstatě mi dali tuto léčbu,“ popisuje Debrecéniová. Léčila se doma na Slovensku. Kombinace léků jí způsobila kožní problémy. Přesto nelituje. „Udrželi mě při životě další rok. Takže to určitě stálo za to,“ prohlašuje.

Vyšetření a léčba takzvaně na míru pacientovi se zatím nejčastěji využívá u lidí s nádorem tlustého střeva, konečníku, plic nebo prsu. „Časem se to samozřejmě rozšíří. Dobrá zpráva je, že tato vyšetření jsou hrazena plátci péče, takže by se měla co nejvíce využívat,“ vysvětluje přednosta Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.

Daří se výzkumu

Další dobrou zprávou je, že v Česku se daří výzkumu, a to i díky užší spolupráci jedenácti renomovaných pracovišť, která sdružuje Národní ústav pro výzkum rakoviny.

„Na co my přijdeme v laboratoři, je vlastně prvním krůčkem. Ve vědě se vždycky říká, že je třeba políbit mnoho žab, než se ukáže, že některá z nich je princezna. Jak rychle to trvá od skvělého nápadu k opravdu dobrému postupu, se v čase zkracuje,“ míní ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK Aleksi Šedo.

Říjen je měsícem boje proti rakovině prsu. Ročně touto chorobou v Česku onemocnění zhruba sedm a půl tisíce žen. Klíčovou roli hraje včasný záchyt nemoci. Potvrzuje to i Petra Haeringová. Nemoc odhalila díky tomu, že se na vyšetření sama objednala. „Když vás kdokoliv odmítne, nebát se zaplatit si těch pár stovek a sama si najít poradnu,“ říká Haeringová.

Bezplatně se lidé od určitého věku mohou nechat vyšetřit na nádory děložního hrdla, prsu, kolorekta nebo plic. A to i v případě, že nemají žádné zdravotní potíže. Na další onkologickou prevenci pak mohou od pojišťoven čerpat příspěvky.

Screeningové programy
Zdroj: VZP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 7 mminutami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 59 mminutami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
před 1 hhodinou

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 3 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 4 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 12 hhodinami
Načítání...