Po akci Dozimetr přikázali radní DPP vypsat výběrová řízení na všechny členy představenstva. Hlubuček končí v Lysolajích

Zastupitelé pražských Lysolají odvolali z funkce starosty obviněného Petra Hlubučka (STAN). Politik, který je hlavní tváří případu v pražském dopravním podniku (DPP), minulý týden mimo jiné rezignoval na post primátorova náměstka. Pražští radní poté v pozici valné hromady přikázali dozorčí radě dopravního podniku vypsat veřejnou soutěž na všech pět míst členů představenstva firmy včetně jeho předsedy a generálního ředitele podniku Petra Witowského. Podle zjištění Deníku N soud v květnu dalšímu stíhanému v kauze, podnikateli Michalu Redlovi, znovu omezil svéprávnost na dalších pět let.

Hlubuček je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), kde byl členem dozorčí rady. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ho viní z korupce a účasti na organizované skupině. Od pátku 17. června je Hlubuček ve vazbě.

„Vzhledem k současné situaci, která je veřejně známá, není v současné době inženýr Petr Hlubuček schopen vykonávat práci, která je spojená s funkcí starosty městské části Praha-Lysolaje,“ řekla první místostarostka Lysolají Dana Malečková (STAN).

Novou starostkou je Malečková

K odvolání Hlubučka z postu starosty neměl žádný z přítomných sedmi zastupitelů městské části připomínky a všichni pro tento krok hlasovali. V čele radnice městské části na severu metropole byl Hlubuček od roku 2010. Do zastupitelstva Lysolají tehdy kandidoval jako nezávislý kandidát, o čtyři roky později pozici obhájil jako kandidát STAN.

V zastupitelstvu městské části Praha-Lysolaje je devět zastupitelů včetně starosty a dvou místostarostů. Všichni jsou za STAN. Přítomno bylo sedm členů zastupitelstva. Kromě Hlubučka na jednání zastupitelstva nepřišel ani jeho partner Jiří Karvánek. První místostarostka Lysolají Dana Malečková byla jednohlasně zvolena starostkou.

Radnice letos podle schváleného rozpočtu hospodaří s příjmy 85,6 milionu a výdaji 83,6 milionu korun. Na investice je vyčleněno sedmdesát milionů korun. Nyní v Lysolajích vzniká komunitní centrum, v němž bude mimo jiné mateřské centrum a ordinace, a nové ulice s náměstím v části Dolina. 

Odvolání Doležala z dozorčí rady DPP a výběrové řízení na členy představenstva

Valná hromada dopravního podniku v pondělí vyzvala dozorčí radu, aby vypsala veřejnou soutěž na všechna místa v představenstvu DPP. 

„Vyzvali jsme dozorčí radu k tomu, aby provedla na všechna místa v představenstvu otevřená výběrová řízení s termínem do 31. srpna. Bude se to týkat všech členů,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Do výběrového řízení se budou moci přihlásit i nynější členové představenstva. 

O výběrovém řízení bude rozhodovat dozorčí rada DPP, ve které po nynějším rozhodnutí valné hromady chybí tři členové. Dozorčí rada tak má 13 členů, k jejímu fungování je třeba minimum osmi členů. Chod DPP ani dozorčí rady podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha sobě) ohrožen není.

Pražští radní v pozici valné hromady dopravního podniku předtím právě z dozorčí rady podniku odvolali místostarostu Prahy 9 Marka Doležala (TOP 09). Podle Scheinherra odvolaný Doležal hrubě porušil povinnosti člena dozorčí rady DPP. Důvodem byly podle náměstka souvislosti s kauzou korupce v dopravním podniku, v níž policie obvinila 11 lidí včetně bývalého primátorova náměstka Hlubučka a lobbisty Redla.

Podnikatel Redl má od roku 2014 omezenou svéprávnost. V pondělí informoval Deník N o tom, že i přesto, že se podle policistů chová a jedná jako běžný člověk, mu okresní soud v Plzni v polovině letošního května znovu přiznal omezenou svéprávnost. Rozhodnutí z 13. května má platit dalších pět let.  Vyšetřovatelé kauzy ale podle deníku chtějí prokázat, že Redl podle svých činností svéprávný je, a může tak být stíhaný. Za založení zločinecké skupiny mu hrozí až dvanáct let vězení.

Podezřelí exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja byli v době razie v zahraničí. Augustína, který se nyní vrátil ze Slovenska, už policie zadržela a obvinila.

DPP je největší městskou firmou a její dozorčí radu volí pražští radní ve formě valné hromady podniku. Opoziční ODS vyzvala kvůli Hlubučkově kauze k rezignaci celou dozorčí radu. To podle Scheinherra ale nelze, navíc by to bylo nezákonné.

„Je to na základě toho, že se pan Doležal objevil v policejních odposleších, že diskutuje s panem Pavlem Dovhomiljou, jak má kdo rozkrádat Prahu. Navíc to byl pan Doležal, kdo po boku pana Hlubučka navrhoval volbu pana Mateje Augustína do představenstva DPP, když já jsem to odmítal, proto jsme ihned reagovali,“ řekl Scheinherr. Při volbě pak ale náměstek nakonec hlasoval v souladu s koaličními partnery.

Rezignoval, ale i tak byl odvolán

Doležal ještě před jednáním rady rozeslal svou rezignaci, která je ale neplatná, dokud ji neprojedná dozorčí rada, která zasedne ve středu. Proto jej radní v pondělí odvolali. Doležal svou rezignaci zdůvodnil mimo jiné neodbornými opatřeními v řízení DPP či nahodilými rekonstrukcemi. Zároveň vytkl Scheinherrovi, že své návrhy prosazuje se svými příznivci takzvaně na sílu.

Scheinherr v pondělí dopoledne označil Doležalovo tvrzení za PR a snahu zmírnit škody související s Hlubučkovou kauzou. Zároveň podle něj porušil povinnosti člena rady, když neoznámil možné spáchání trestného činu.

„Byl členem dozorčí rady za TOP 09 a měl chránit zájmy hlavního města. Podle informací z policejního spisu však činil pravý opak. Z odposlechů vyplynulo, že mu člen gangu Dovhomilja v říjnu 2020 na večírku popisoval ovlivňování zakázek. Coby člen dozorčí rady DPP měl bez prodlení informovat policii o tom, že dochází k protiprávnímu zasahování do chodu této městské společnosti,“ uvedl Scheinherr. Doležal je podle něj členem stejné „sítě kamarádíčků“, kteří jsou obviněni a část z nich je ve vazbě.

Doležal v rezignačním dopise napsal, že výtky opakovaně prezentoval, za což se údajně stal pro Prahu Sobě nepohodlným. Vedení podniku vytkl postup při řešení společného podniku u stanice metra C Nádraží Holešovice, servisní služby od společnosti Škoda Plzeň nebo dopravních systémů podniku. „V této atmosféře, kdy Adam Scheinherr se svými příznivci na sílu protlačí jakýkoliv návrh a já v dozorčí radě nemám skutečnou možnost zabránit návrhům, jež jsou zcela v rozporu s mým přesvědčením a jdoucím proti principům odpovědného hospodaření, jsem se rozhodl k okamžité rezignaci,“ dodal Doležal.

Opoziční ODS v pondělí vyzvala k rezignaci celou dozorčí radu včetně Scheinherra. Podle občanských demokratů mělo vedení společnosti učinit kroky, včetně personálních změn, které by zabránili vyvádění peněz z podniku. „Tento krok je nehlasovatelný a nezákonný. Nemůžeme odvolat členy zvolené za zaměstnance. ODS se snaží zaujmout mediálně, protože já jsem naopak ten, kdo v žádných odposleších nefiguruje, ale dva roky spolupracoval s policií,“ řekl Scheinherr. Praha Sobě v tiskovém prohlášení označila výzvu ODS za drzost.

Odvolat všechny politické nominanty z rady poté navrhla radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Její návrh ale rada vedení Prahy odmítla. „Můj návrh získal podporu jen tří radních a nepodpořili jej koaliční partneři Praha sobě a Piráti. Tento jejich postup je pro mě nepochopitelný, když přitom veřejně deklarují zájem na transparentním hospodaření DPP,“ reagovala Marvanová. 

Podrobnosti Hlubučkovy kauzy

Hlubuček kvůli kauze korupce v DPP rezignoval v minulém týdnu na funkci náměstka pražského primátora a člena rady hlavního města a vzdal se členství v dozorčí radě Pražských služeb a dopravního podniku. Rezignoval rovněž na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátní listině STAN pro podzimní volby do pražského zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě.

Hnutí STAN mu ve středu 15. června, kdy byl pražský komunální politik zadržen, pozastavilo členství ve straně. Hlubuček do hnutí STAN vstoupil v roce 2016, před rezignací byl členem předsednictva a celostátního výboru hnutí a předsedou jeho pražské organizace.

Kriminalisté podnikli razii na pražském magistrátu a dalších místech včetně budov DPP minulou středu a následně kvůli hospodaření DPP obvinili 11 lidí. Policie tvrdí, že skupina obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Podle médií se gang snažil získat podíl například ze zakázky na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice. Hlubuček byl rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 9 vzat do vazby v pátek spolu s dalšími dvěma osobami. Soud u tří obviněných dospěl k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky.

Podle některých médií jsou ve vazbě kvůli kauze v DPP kromě bývalého pražského náměstka podnikatel a lobbista Michal Redl a podnikatel Zakaría Nemrah. Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Redlem skončí na postu ministra školství ke konci června také Petr Gazdík (STAN) a opustí i křeslo místopředsedy hnutí STAN, oznámil veřejnosti v neděli 19. června.