Pavel přijal na Hradě gruzínskou prezidentku. Chce ji podpořit před evropským summitem

Gruzínskou prezidentku Salome Zurabišviliovou přijal na Pražském hradě její protějšek Petr Pavel. Chce tak vyjádřit podporu Gruzii dříve, než bude Evropská rada rozhodovat o přidělení kandidátského statutu kavkazské zemi. Hrad dal najevo, že považuje Zurabišviliovou za političku, která ve své zemi výrazně přispívá k prosazování evropských hodnot.

Auto s gruzínskou prezidentkou přijelo před bránu Gigantů – v níž čekal Petr Pavel – přesně v půl jedenácté. Český prezident Salome Zurabišviliovou přivítal květinou, společně na I. nádvoří Pražského hradu vyslechli státní hymny a po přehlídce hradní stráže odešli k jednání do útrob hradních paláců.

Po slavnostním přijetí jednal Pavel s hlavou Gruzie nejprve soukromě, poté v rámci národních delegací. Kromě snahy Gruzie vstoupit do EU hovořili také o situaci v regionu jižního Kavkazu. „Podporujeme cestu Gruzie do EU, protože jsou pro nás důležité principy, jako je respekt k pravidlům, který je v základu evropské integrace. Musíme podpořit všechny evropské země, které jsou z tohoto systému zatím vynechány, a dát jim naději,“ uvedl Pavel. Se zeměmi, jako je Gruzie, je podle něj nutné usilovat o plnohodnotné vztahy v oblasti vzdělávání či v byznysu.

S gruzínskou prezidentkou se setkala také předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Připomněla, že Rusko už řadu let okupuje část gruzínského území – Abcházii a Jižní Osetii. „Naše reakce tehdy, myslím tím ne jako České republiky, ale jako západního světa včetně Evropské unie, nebyla dostatečně silná. Místo toho, abychom se poučili už právě z těch událostí roku 2008, tak jsme ještě zůstali nepoučeni u roku 2014 při nelegální anexi Krymu,“ řekla předsedkyně sněmovny.

Reakce Západu na tyto kroky Ruska nebyla podle ní dostatečně důrazná. „Sklízíme plody tohoto našeho nedůrazného reagování už v té podobě téměř dvouletého konfliktu na velké části Ukrajiny,“ poznamenala Pekarová Adamová s odkazem na otevřenou invazi, kterou Moskva zahájila loni v únoru.

Ohledně členství v EU je podle ní mnoho oblastí, v nichž musí Gruzie zlepšit splnění podmínek. Poznamenala, že český parlament nabídl už v minulosti pomoc se změnami legislativy. „Například i tím, že jsme schopni varovat před chybami, které jsme sami při cestě do Evropské unie dělali, a mohou se jim teď tím pádem vyhnout," dodala šéfka sněmovny.

Lídři Evropské unie budou o vývoji jednání s Gruzií a také Ukrajinou a Moldavskem jednat koncem týdne. Tbilisi musí splnit dvanáct podmínek, aby země získala kandidátský status. Musí provést vnitřní reformy, zajistit nezávislost justice a vypořádat se s korupcí.

Vláda proti prezidentce

Ačkoli Salome Zurabišviliová po svém zvolení čelila protestům prozápadní opozice, je dnes vnímána jako prozápadní element v čele země, jejíž vláda má spíše proruské tendence. Výrazné spory provázejí soužití prezidentky s vládou, přestože je u moci strana Gruzínský sen, za niž Zurabišviliová před pěti lety kandidovala. Gruzínské vedení se nicméně loni sjednotilo na tom, že požádalo o členství v Evropské unii.

Nesoulad mezi gruzínskou vládou a prezidentkou se ukázal například na jaře, kdy Zurabišviliová podpořila protesty proti chystanému zákonu o zahraničních agentech, tedy subjektech využívajících podporu ze zahraničí. Vláda jej nakonec stáhla. Zurabišviliové se také nelíbilo, když se vláda nepřipojila k západním sankcím proti Rusku po jeho vojenském vpádu na Ukrajinu, a protestovala proti obnovení přímých letů mezi Ruskem a Gruzií poté, co ruský prezident v květnu zrušil Gruzíncům vízovou povinnost.

Vláda zase poté, co přes její nesouhlas cestovala Zurabišviliová do Berlína, Bruselu a Paříže, zakázala prezidentce oficiální cesty do zahraničí. Poté, co ústavní soud rozhodl, že hlava státu svými zahraničními cestami bez vládního souhlasu porušila ústavu, hlasoval parlament o jejím odvolání, Zurabišviliovou ale nesesadil.

Už po verdiktu ústavního soudu prezidentka prohlásila, že sama neodstoupí a zůstane ve funkci, aby bojovala za evropskou a demokratickou budoucnost své vlasti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 6 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 23 mminutami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 9 hhodinami
Načítání...