„Odstupovat nebudu, Mlejnek má mou důvěru.“ Rakušan si stojí za svým

3 minuty
Události: Fiala jednal s Rakušanem o Mlejnkovi
Zdroj: ČT24

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru. Postup při jeho výběru byl řádný a z bezpečnostní komunity žádné varovné signály nedostal, zdůraznil v úterý před pracovním setkáním členů vlády na zámku Liblice u Mělníka. Rovněž prohlásil, že ze svého postu neodstoupí, protože pro to nevidí důvod.

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Mlejnek čelí kritice kvůli kontaktům se stíhaným lobbistou Michalem Redlem. Jeho budoucnost v čele civilní rozvědky s Rakušanem v úterý prodiskutuje premiér Petr Fiala (ODS). Opoziční hnutí ANO vyzvalo ministerského předsedu k odvolání Rakušana, jinak chce ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

„To je skandál nebývalých rozměrů. Ministr vnitra Vít Rakušan nemá kredibilitu. Nemůže ji mít dovnitř svého resortu, nemá ji navenek,“ komentuje předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Nedůvěru chce Fialovu kabinetu vyslovit i SPD. „Nemá smysl, aby tato vláda, tato koalice pokračovala. Je tak provařená a tak prokázaně svázaná s organizovaným zločinem, s korupcí, s klientelismem, že tam nemají co dělat,“ kritizuje kabinet člen sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI Jiří Kobza (SPD).

8 minut
Rakušan si za jmenováním Mlejnka stojí
Zdroj: ČT24

„Opozice může samozřejmě vyvolávat hlasování o nedůvěře, i když jsme od ní slyšeli, že to v průběhu předsednictví dělat nebude. Ale mě to zas nějak nepřekvapuje,“ reaguje na výzvy k vyjádření nedůvěry Fiala. ANO a SPD mají dohromady dvaadevadesát poslanců k vyslovení nedůvěry jich potřebují sto jedna.

„Informace, které se objevují ve veřejném prostoru, jsou znepokojivé a nějakým způsobem je potřeba se v té věci posunout dál,“ hodnotí situaci ministr zahraničích věcí Jan Lipavský (Piráti).

Rakušan si stojí za jmenováním Mlejnka

Rakušan zopakoval, že Mlejnka prověřil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) na stupeň tajné a má prověrku i NATO Secret. Vláda při jeho jmenování zvolila řádný postup, míní. Bezpečnostní komunita v souvislosti s Mlejnkem podle Rakušana neupozornila na žádný problém.

„Moji důvěru Petr Mlejnek má, jinak bych ho nejmenoval,“ stojí si za svým Rakušan. Úkoly, které mu dosud vláda, nebo přímo ministr vnitra udělil, šéf ÚZSI podle něj plnil velmi dobře. Mlejnek by se měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu civilní rozvědky a na otázky poslanců v důvěrném režimu odpovědět.

Premiér se s Rakušanem během jednání vlády v Libici bude o řešení situace radit. Hlavním cílem je to, aby se zpravodajské služby těšily důvěře, řekl médiím. „Mým zájmem určitě je, aby neexistovaly pochybnosti o činnosti zpravodajských služeb, aby se zpravodajské služby těšily důvěře. Musíme takovou situaci nastavit i v případě ÚZSI,“ poznamenal Fiala.

Šéf vnitra odstoupit nehodlá

„Odstupovat určitě nebudu,“ prohlásil Rakušan s tím, že pro to nevidí důvod. Mlejnek podle něj kompetence pro vedení úřadu má. Pokud by vláda či premiér vyjádřili jiný názor, mohou podle Rakušana přijít určitá rozhodnutí. Sám ale na svém postupu při Mlejnkově výběru nespatřuje nic pochybného.

Také podle Fialy má Rakušan ve vládě pevné místo. „Nevidím žádný důvod pro to, abych panu ministru Rakušanovi nevěřil,“ konstatoval. Možné vyvolání hlasování o nedůvěře vládě může podle něj být jednou z forem, jak odvést pozornost od kauz šéfa ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval minulý týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace.

Inspekce se však v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by jakýkoliv příslušník ÚZSI figuroval jako podezřelá osoba.

Mlejnek zná Redla několik let

Rakušan dříve přiznal, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Nového ředitele rozvědky považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem.

Nesdílí proto názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo to, kdyby Mlejnek nezískal prověrku na stupeň přísně tajné.

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval Mlejnek ve společnosti Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou ale prý prostřednictvím lobbisty nezískal.

Podle Jurečky vláda o kontaktech nevěděla

V době, kdy vláda rozhodovala o podpoře jmenování Petra Mlejnka na pozici šéfa civilní rozvědky, její členové nevěděli o jeho kontaktech s lobbistou Redlem, uvedl v pořadu Události, komentáře ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Kdybych tu informaci měl, byla by to věc, která by pro mě byla určitým otazníkem, do jaké míry ty kontakty byly intenzivní a jak případně mohou ohrožovat jeho pozici ředitele v této službě,“ dodal ministr. 

Podle Jurečky je potřeba hodnotit také to, že se v době kontaktů s lobbistou Redlem pohyboval Mlejnek v podnikatelském prostředí. „Je potřeba se na to dívat optikou toho, v jakém prostředí působil. Tehdy nebyl v politice, byl v byznysovém prostředí. Já to nezlehčuji, je pro mě důležité, jakou reputaci mají naše tajné služby a budu se na to ptát Víta Rakušana,“ předeslal Jurečka.

29 minut
Události, komentáře: Šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek měl kontakty s lobbistou Redlem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 3 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 3 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 4 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 7 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 8 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...