O komunitní zahrady je zájem, ne všem ale nadšení vydrží

Komunitní zahrady s příchodem jara registrují zvýšený zájem ze strany nových pěstitelů. Právě v tuto dobu jim přibývá nejvíce členů, někde dokonce zavádějí čekací listiny, jak ČT potvrdili zástupci oslovených zahrad. Prvotní nadšení z vlastního záhonku ale některým lidem nevydrží a zanedbávají je. Aby se to nestávalo, zavádějí zahrady zálohy na záhonky nebo systém členství.

„Na jaře je zájem zdaleka největší, noví členové se nám nejčastěji hlásí v tomto období. Z loňské sezony máme členů patnáct, teď se nám přihlásilo dalších pět,“ popisuje Jarmila Kostiuková z pražské komunitní zahrady Kuchyňka.

Podle předsedkyně pražské komunitní zahrady Pastvina Anny Stelly lidé na jaře chtějí zahradničit a „nadšeně“ se vrhají na záhonky. „Entusiasmus nastává s prvním sluníčkem. Letos už se nám ozvalo asi dvacet lidí. Čekáme přetlak zájemců, takže budeme pravděpodobně záhony přistavovat,“ avizuje. Aktuálně mají sedmnáct velkých záhonů a dvanáct vyvýšených v recyklovaných vanách.

Zvýšený zájem na jaře pozorují také v Olomouci. „Každý rok se nám obmění asi pět lidí ze čtyřiceti. O zahrádku je aktuálně velký zájem, lidé se nám ozývají sami, aniž bychom zveřejňovali výzvu. Zavedli jsme čekací listinu. Na ní je aktuálně kolem pěti zájemců, máme úplně plno,“ popisuje koordinátor Za()hrady Olomouc Jakub Sobotka.

Opuštěné záhonky během léta

Počáteční nadšení ale některým pěstitelům nevydrží. Především během léta v době dovolených řada lidí začne záhonky zanedbávat. „Členství je u nás na rok. Asi třicet procent lidí ale během sezony zahrádky opustí. O prázdninách lidé odjíždějí z Prahy a na zahradu nemají čas,“ vysvětluje Kostiuková.

Někde jsou na tom přes léto ještě hůře. Podle předsedy výboru spolku KC Mojská Martina Šimika z Českého Těšína v horkých dnech opadá zájem o jejich komunitní centrum až o devět desetin. „Na jaře je zájem velký, děti se těší, až se komunitní centrum otevře. Přes sezonu zájem opadá, když přijdou teplé měsíce, lidé raději volí koupaliště nebo odjíždějí na dovolenou,“ konstatoval Šimik.

Opuštěné záhonky ale můžou být problém pro ostatní. „Asi padesát procent lidí u nás po jaře zájem o záhonky ztratí. Některé jsou pak dokonce zdrojem škůdců a plevele,“ upozorňuje Anna Stella.

Aby lidé během roku záhony nezanedbávali, vymysleli v Pastvině podle Stelly pro pěstitele nový režim. Zavedli povinné komunitní dny a poplatky za záhonek, které činí až dva tisíce korun. Také se jim osvědčilo sdílení opuštěných záhonů na komunitním chatu. „Pokud některý ohrožuje ostatní šířením škůdců, ocitne se fotografie takového pozemku ve společné chatovací skupině. Lidé si pak méně troufají záhon zanechat bez péče,“ tvrdí Stella.

V pražské zahradě Prazelenina zavedli členství a také poplatky pro pěstitele. „Členové našeho spolku se aktivně starají o chod zahrady a mají právo ovlivňovat chod spolku hlasováním na valné hromadě. Výměnou za svou činnost mají nárok na záhonek zdarma. Pěstitelé z řad veřejnosti si záhonek platí. To, že si ho někdo zaplatí a pak ho ani neosadí, se stává jen výjimečně,“ dodává Jana Javůrková z Prazeleniny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 4 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 5 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 5 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 7 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 16 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 16 hhodinami
Načítání...