Nová metodika zajistí dětem s diabetem péči při vyučování

3 minuty
Události: Vzdělávání dětí s diabetem a epilepsií
Zdroj: ČT24

Děti s diabetem nebo epilepsií mívají potíže s přijetím do školských zařízení. Změnit to chce nová metodika připravená ministerstvy školství a zdravotnictví, která nastavuje pravidla, jak zajistit běžnou a bezpečnou péči při vyučování. Zaměstnanci školy budou například moci dohlížet na inhalaci léků a výdej správné stravy.

Diabetes u dcery Kláry Krásné zjistili, když jí byl rok a půl. Dalším mezníkem bylo přijetí do školky, kde nastaly potíže. „Když asistentka nemohla nastoupit do práce, tak Simonka nemohla chodit do školky,“ popsala Krásná. Ta teď pro dceru hledá školu, ve které by jí byli ochotní například kontrolovat hladinu cukru. „Je schopná přes inzulinovou pumpu inzulin aplikovat sama, ale tomu dítěti se nedá dát plná zodpovědnost,“ dodala Krásná.

Zodpovědnost se bez jasných kompetencí bály některé školy převzít, nová metodika proto nastavuje podmínky jednoduchých úkonů. Zaměstnanci školy mohou dohlížet i na inhalaci léků a výdej správné stravy. Naopak například výměna stomických pomůcek už spadá do kompetencí zdravotníků.

„My jsme takové dítě ve škole měli, tak jsme hledali ideální personální zajištění. Musím říct, že vítám, že ministerstvo vydalo nějaký podpůrný materiál,“ sdělila členka Nadačního fondu Eduzměna a bývalá ředitelka školy Ivana Maxová.

Dětí s cukrovkou přibývá

Dětí s diabetem v předškolním i školním věku přibývá. Tři roky na změnách dokumentů pracovala ministerstva, Senát, pediatři, úřad ombudsmana i vládní zmocněnkyně. „Věříme, že takto zlepšíme princip rovného přístupu všech dětí ke vzdělávání, bude jednodušší najít tu potřebnou podporu v nejbližší škole,“ uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková.

Podle senátora a dětského lékaře Lumíra Kantora (KDU-ČSL) je potřeba, aby se bezpečně cítily děti, jejich rodiče i učitelé ve školách nebo ti, kdo se o děti starají.

První doporučení a přílohy se věnují diabetu, další by pak měly pomáhat dětem s epilepsií, těžkým astmatem nebo alergiemi. Podle resortů by školy měly podmínky stanovit například ve svém řádu. Zároveň jim doporučují společně s rodiči vytvořit plán podpory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 34 mminutami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 1 hhodinou

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 2 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 2 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 3 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 3 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 12 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 12 hhodinami
Načítání...