Nikdy se nevzdáme! Výročí útoku na Heydricha připomene výstava i další akce

Výročí 80 let od operace Anthropoid a útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha připomene v Národním muzeu výstava Nikdy se nevzdáme! Zahájena bude 27. května, tedy v den výročí útoku. Národní muzeum spustilo web www.1942.cz se seznamem dalších akcí, které se v souvislosti s operací Anthropoid budou po celém Česku konat.

Výstava se bude podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše věnovat nejen tehdejším událostem, ale i osudům lidí, kteří parašutistům pomáhali. Pro veřejnost bude přístupná od 28. května, slavnostní otevření se uskuteční o den dříve v pantheonu Národního muzea.

Ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek ocenil, jak se díky předešlým projektům podařilo okolnosti operace Anthropoid dostat do povědomí českého národa. Zdůraznil ale potřebu, aby se nezapomínalo na to, že za útokem nebyli pouze Jozef Gabčík a Jan Kubiš, ale i hrdinové domácího odboje. VHÚ podle něj do výstavy přispěje osobními předměty Gabčíka a Kubiše, například jejich seskokovou kombinézou, částí padáku nebo drobnými artefakty, které se týkají vojenské části operace.

„Návštěvník bude konfrontován s autentickými předměty československých parašutistů, předměty z Lidic i všedními předměty života protektorátu,“ uvedlo Národní muzeum. Výstava se bude zabývat osudy aktivních odbojářů, žen i nezletilých, stejně jako známých osobností, například premiéra Aloise Eliáše nebo spisovatele Vladislava Vančury.

„Stovky bezejmenných“

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) projekt připomínající výročí atentátu označil za nejvýznamnější kulturně-historickou akci letošního roku. Chtěl by, aby připomněl klíčové okamžiky útoku, osudy obyčejných lidí pomáhajících výsadkářům, ale i masové transporty rasově označených Čechoslováků z této doby.

I podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) je potřeba si připomínat „stovky bezejmenných“, bez kterých by operace Anthropoid nebyla úspěšná. Poznamenala, že i díky nim spojenci odvolali své podpisy pod mnichovskou dohodou. Za počátek letošního projektu k výročí operace Anthropoid označila minulý týden, kdy vládní speciál za její účasti převezl ze Spojených států ostatky velitele československých zpravodajců Františka Moravce. Právě on stál za naplánováním výsadku Anthropoid.

Koordinaci akcí, které výročí atentátu připomenou, dostalo na starosti Národní muzeum. Vytvořilo web, na kterém shromažduje informace o výstavách, přednáškách, besedách nebo prohlídkách. Chystají se i koncerty, konference, venkovní hry nebo celodenní programy, které se atentátu budou věnovat. Lukeš vyjádřil překvapení, kolik akcí se bude po celém Česku konat, mnoho z nich je pořádáno spontánně. Web uvádí i historická data s atentátem spojená.

V den výročí útoku na Heydricha se u památníku operace v Praze 8 uskuteční jeho rekonstrukce včetně vzpomínkového aktu a slavnostní přehlídky vojáků v dobových uniformách. Tehdejší události chce připomenout i Plzeňský Prazdroj, který ve spolupráci s anglickým pivovarem Fuller's společně uvařili pivo Hrdinům.

Načítání...