Nezaměstnanost v Česku letos v lednu vzrostla na čtyři procenta z prosincových 3,7 procenta. Je tak nyní nejvyšší za téměř tři roky, od dubna roku 2021. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Uchazečů o práci bylo ke konci ledna 295 546. Bylo jich tak stejně jako loni v prosinci více než volných míst, kterých úřad evidoval 266 783.
Nezaměstnanost v lednu stoupla na čtyři procenta, je tak nejvyšší za skoro tři roky
Počet nezaměstnaných v lednu proti prosinci stoupl o zhruba 16 tisíc. Nabízených volných pracovních míst naopak meziměsíčně asi o pět tisíc ubylo. Loni v lednu byla nezaměstnanost menší, a to 3,9 procenta. Bez práce bylo tehdy 283 059 lidí a volných míst bylo 281 141.
Podle Úřadu práce by byla nezaměstnanost letos v lednu, pokud by se vynechal rok 2021 ovlivněný pandemií nemoci covid-19, nejvyšší za leden od roku 2017. „Nový rok s sebou vždy přináší změnu práce u řady lidí, což lednový mírný nárůst počtu nezaměstnaných potvrzuje. Pokud jde o míru nezaměstnanosti, stále se však držíme na nejnižších úrovních v rámci celé Evropské unie,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof také uvedl, že nárůst nezaměstnanosti ovlivnily sezonní vlivy, ale úřad podle něj nechce situaci podcenit. „Vracíme se k situaci, na kterou za posledních šest let u nás nejsme zvyklí. Druhý měsíc po sobě máme v evidenci Úřadu práce více uchazečů o zaměstnání, než je celkový počet evidovaných volných pracovních míst. Naposledy jsme dva měsíce v řadě takovou negativní bilanci zažili na začátku roku 2018,“ podotkl.
Nejvyšší nezaměstnanost byla letos v lednu v Ústeckém kraji se šesti procenty. Naopak nejnižší byla s 2,9 procenta v Praze. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,3 procenta. Nejnižší podíl byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v celém Česku v lednu v průměru 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,2 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst naopak připadalo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od patnácti do čtyřiašedesáti let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v lednu 272 042.
Analytici: Za růstem nezaměstnanosti je i stagnace ekonomiky
„Ekonomická stagnace z loňského roku se již třetí měsíc v řadě promítá do čísel z trhu práce,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Lednový růst počtu nezaměstnaných o víc než šestnáct tisíc podle něj znamenal vyrovnání přírůstku z ledna 2021, který ovlivnila epidemie covidu-19 a který byl z hlediska trhu práce nejhorším od roku 2015. Podíl nezaměstnaných se tak po zaokrouhlení dotkl hranice čtyř procent, a to poprvé od dubna 2021, dodal.
Část slabého lednového čísla lze patrně vysvětlit efektem nerovnoměrného ukončování sezonních prací kvůli počasí, část jde patrně na vrub mírného ochlazování trhu práce, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. To podle něj naznačují i ekonomické ukazatele a poslední lednový průzkum PMI v průmyslu, kde respondenti potvrdili propouštění nadbytečné pracovní síly. Navzdory tomu se však tuzemský trh práce stále drží ve slušné kondici a mírná recese v loňském roce se na něm projevila jen marginálně, řekl analytik.
„Vidíme, že firmy hlavně v průmyslu opatrně propouštějí,“ uvedl analytik Deloitte Václav Franče. Poukázal na to, že zaměstnanost v průmyslu se dostala pod jeden milion. Na druhou stranu, propuštění zaměstnanci podle něj v současné situaci nebudou mít problém si najít novou práci jinde v ekonomice.