Policie zná totožnost všech obětí požáru restaurace v Mostě

Události: Policie zná totožnost všech obětí požáru restaurace v Mostě (zdroj: ČT24)

Policie identifikovala šest obětí víkendového požáru restaurace v Mostě, mezi nimi byli čtyři muži a dvě ženy. Věk a další údaje o obětech nebude policie sdělovat. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, podle prvotních informací mohl požár způsobit převržený plynový ohřívač vzduchu. Hasiči kvůli tomu začnou v únoru kontrolovat uzavřené předzahrádky po celé republice, v Ústeckém kraji začnou živnostenské a stavební úřady s mimořádnými kontrolami restaurací ve středu.

„V návaznosti na ohledání místa činu a provedené šetření potvrdila genetická expertiza identitu všech šesti obětí sobotní tragické události,“ uvedl policejní mluvčí Kamil Marek. „S informací o jejich totožnosti jsme pracovali již od pondělí, avšak naší prioritou bylo nejprve vyrozumět pozůstalé,“ zdůraznil mluvčí. Věk a další údaje o obětech nebude policie sdělovat.

Při požáru utrpělo zranění osm lidí. Nemocnice na pražských Vinohradech se po neštěstí starala o pět pacientů, v pondělí přijala ještě dalšího zraněného ve stabilizovaném stavu z nemocnice v Ústí nad Labem. Tři pacienti zůstávají v kritickém stavu, ostatní ve vážném, někteří z nich už leží na standardním oddělení vinohradské nemocnice. Další pacient v mostecké nemocnici měl být propuštěný v úterý, osmého zraněného lékaři po ošetření propustili už dříve.

Na pomoc obětem vznikl účet

Město Most zřídilo bankovní účet s číslem 43401090/2700 na pomoc obětem i všem, které tragická událost zasáhla. Lidé na něj už přispěli 103 784 korun. České televizi to sdělila Jana Macháčková z finančního odboru města. 

V pátek se v kostele Nanebevzetí Panny Marie bude konat bohoslužba za oběti tragického požáru. Krizová linka zřízená hasiči již není v provozu. V neděli přijal operátor dvaadvacet hovorů, v pondělí dvanáct. Pomoc nabízí například také organizace Most k naději. Nepřetržitou podporu poskytuje její Linka duševní tísně na čísle 476 701 444.

Příčina požáru se vyšetřuje

Policisté případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, vyloučili násilný vstup nebo teroristický čin. „Kriminalisté přesnou příčinu a okolnosti vzniku požáru nadále zjišťují. Je třeba nejprve vyhodnotit množství zajištěných stop a důkazních prostředků, vyslechnout svědky a provést další úkony,“ potvrdil policejní mluvčí.

Hasiči spolupracují na vyšetřování příčin požáru s Technickým ústavem požární ochrany. Zajistili vzorky z požářiště. „Zjišťuje se příčina požáru, doufejme, že bude známá za několik dní,“ řekl mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Odhadem požár způsobil škodu za sedm milionů, hasiči přitom uchránili majetek asi za patnáct milionů, sdělil mluvčí. Částky se ale mohou ještě změnit. „Škodu stanovili hasiči společně s provozovatelem objektu,“ dodal.

Práce hasičů na místě skončila v neděli večer stržením konstrukce předzahrádky, kde pravděpodobně požár vznikl, a to zřejmě podle prvotních informací od převrženého plynového ohřívače vzduchu.

Mimořádné kontroly topidel v Ústeckém kraji

Krajský úřad svolal na úterý schůzku zástupců živnostenských a stavebních úřadů. Inicioval mimořádné kontroly restaurací, kde jsou podobná topidla jako v dotčené restauraci U Kojota.

V Ústeckém kraji začnou ve středu. Živnostenské úřady budou v terénu kontrolovat restaurace, kde se používají mobilní plynová topidla, a to nejen v předzahrádkách a terasách, ale i v interiérech restaurací. Zprávu o výsledcích prvních kontrol podají úřady krajskému úřadu do 24. ledna.

Kontroly neprodleně zahájí také stavební úřady. „Tam, kde umístění nepodléhá stavebnímu zákonu, budou podněty předány hasičskému záchrannému sboru,“ doplnila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Stavební úřady mohou podle ní kontrolovat také soulad předzahrádek, teras a přístaveb se stavební dokumentací. Tam, kde takové úpravy nebyly řádně zkolaudovány, může úřad zakázat užívání prostor. Stavební úřady podají zprávu o provedených kontrolách či jejich plánu do 31. ledna.

Následky požáru restaurace U Kojota
Zdroj: ČTK/Vojtěch Hájek

Stavební a živnostenský úřad v Mostě už v úterý zahájil šetření ve vybraných restauračních zařízeních ve městě, informovala radnice na Facebooku. V příštích dnech budou probíhat rozsáhlejší a podrobnější kontroly ve vytipovaných provozovnách. O zjištěném používání mobilních plynových topidel bude bezodkladně informován příslušný správní orgán, uvedlo město.

Kontrola čeká restaurace po celém Česku

Hasiči zároveň chtějí kontroly uzavřených předzahrádek po celém Česku. Začít by se mělo v únoru. „Chceme se zaměřit na ty předzahrádky, které jsou uzavřené. To je alfa a omega,“ řekl generální ředitel hasičského sboru Vladimír Vlček. Událost v Mostě podle něj byla velmi tragická a hasiči k ní nemohou být lhostejní. „Musíme se podívat, jestli se jedná o chybné nastavení systému, anebo jestli to bylo o individuálním selhání,“ prohlásil.

Před samotnými kontrolami musí hasiči podle ředitele sboru připravit spolu se Svazem měst a obcí metodiku. Potřebují, aby po celém Česku byly prověrky jednotné. Metodiku chtějí mít hotovou do konce týdne a předat ji samosprávám.

Prověrky mohou podle Vlčka zjistit chyby, které souvisejí se stavebním zákonem. Ty pak bude řešit stavební úřad. Hasiči budou sankcionovat pochybení na úseku požární ochrany. „Pochybení mohou být například v tom, že se používají zařízení, která nejsou schválena pro vnitřní použití,“ řekl ředitel hasičského sboru. Nebo že v prostorách s ohřívači jsou skladovány i tlakové nádoby.

Mobilní plynové topidlo nepatří do uzavřeného prostoru

Mobilní plynové topidlo, jež podle prvních informací hasičů mohlo po převržení za požárem v Mostě stát, se nesmí používat v uzavřených prostorech, upozornil René Andres, marketingový manažer firmy Meva, jež topidla vyrábí. Podle manažera musí být na vodorovném povrchu a nemělo by být vystaveno extrémním povětrnostním podmínkám. Další podmínkou umístění zařízení je dodržení nejméně metrové vzdálenosti od stěn i stropu, kupříkladu pergoly, a také od dalšího topidla a nechráněných hořlavých materiálů.

Následky požáru restaurace U Kojota
Zdroj: ČTK/Vojtěch Hájek

Nevhodné zacházení s plynovými lahvemi či jejich špatné skladování může vést k poškození lahví, úniku plynu a následnému požáru či explozi. Mluvčí hasičů Jan Kocourek zdůraznil, že lahve s propan-butanem musí být umístěny v dobře větraných prostorech a musí být ve svislé poloze. Plynové lampy nesmějí být blízko zdroje otevřeného ohně, jejich provozovatel by měl dodržovat pokyny výrobce a pravidelně kontrolovat jejich stav.

„Nevhodná manipulace s plynovými lahvemi může mít katastrofální následky, jak ukázal nedávný požár v Mostě,“ uvedl Kocourek. Hasiči proto doporučují, aby instalaci i údržbu plynových zařízení prováděli kvalifikovaní odborníci s příslušnými certifikacemi. Před zahájením by měli zkontrolovat prostor a odstranit všechny zdroje otevřeného ohně nebo jiskření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci schválili zvýšení platů politiků

Sněmovna v pátek schválila novelu, podle níž letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent. Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků až do roku 2029 na loňské úrovni. Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento, vyplývá z předlohy, která teď zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Skončil první den hlasování v doplňovacích senátních volbách v Brně

V Brně skončil první den hlasování v rámci prvního kola doplňovacích senátních voleb. Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu v osm hodin ráno. Volební účast v jedenácti městských částech byla k páteční 21. hodině 13,68 procenta z celkem 90 tisíc oprávněných voličů. Nový senátor obsadí místo po Romanu Krausovi z ODS, který zemřel loni na konci října. V pátek bylo poprvé možné prokázat totožnost voliče i pomocí aplikace eDoklady v mobilu. Poprvé jako volební místnost sloužil také prostor v nedávno opravené Arnoldově vile v Černých Polích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Čas na podání přiznání k dani z nemovitosti se krátí, týká se milionů Čechů

Do podání přiznání k dani z nemovitosti zbývají dva týdny. Jako jediná se přiznává na daný rok, nikoliv zpětně. Daňové přiznání mohou lidé předvyplnit na internetu na portálu Moje daně a poté ho i elektronicky odeslat. Případně vytisknout a doručit osobně nebo poštou. Oznámení o výši daně poplatníkům přijde složenkou nebo e-mailem, do datové schránky anebo prostřednictvím SIPO. Daň z nemovitosti se týká zhruba čtyř milionů lidí.
před 8 hhodinami

Čechů se zbraní přibývá. Mnoho prodejců neví, jaké nákupy musí hlásit

Prodejci mají od nového roku povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní a střeliva. Podle policie to ale udělalo zatím jen pár jedinců – třeba v Praze zatím nikdo. Někteří obchodníci upozorňují, že není přesně definované, co mají považovat za podezřelý nákup nebo chování zákazníků. Kdy přesně mají takzvanou červenou dlaždici použít, tak mnozí nevědí.
před 9 hhodinami

Nákupy přímo od farmářů mají být dostupnější, resort chystá změny

K nákupu zboží přímo od výrobce by mohlo být více příležitostí. Farmáři by po změně pravidel měli možnost prodávat napřímo více kuřat nebo králíků. Za současných podmínek se jim to nevyplatí, odrazují je nízké limity pro přímý prodej. Limit pro prodej drůbeže je v Česku ve srovnání například s Německem téměř šestkrát nižší. Úpravy chystá ministerstvo zemědělství.
před 9 hhodinami

Pražská burza je nejsilnější za bezmála dvě desetiletí

Pražská burza se dostala na nejsilnější úroveň od poloviny prosince roku 2007. Index PX v pátek posílil o 1,49 procenta na 1838,52 bodu. Stoupl počtvrté v řadě. Z údajů na webu burzy vyplývá také to, že si polepšila i naprostá většina jejích hlavních emisí. Nahoru je táhlo hlavně zdražení akcií energetické firmy ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank. Akcie Monety dokonce zaznamenaly nejvyšší cenu od svého vstupu na burzu v roce 2016.
před 11 hhodinami

Prověřování úniku informací z BIS na Hrad v době Zemana rozvědka odložila

Prověřování úniku utajovaných informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad v době Miloše Zemana kontrarozvědka odložila. Pro trestní stíhání nejsou zákonné důvody, jak ČT potvrdil dozorový státní zástupce Jiří Pražák. Věc se týkala Zemanova prohlášení, že ho před lety navštívil důstojník civilní kontrarozvědky, který mu prozradil, že je nejbližší okolí hlavy státu odposloucháváno. Příslušník služby se tím mohl dopustit zločinu ohrožení utajované informace. Prezidenta kvůli tomu také BIS krátce před koncem jeho mandátu vyslýchala.
před 14 hhodinami

Přijímačky na střední školy by mohlo nahradit testování v páté a deváté třídě

Plošné testování žáků v takzvaných uzlových bodech v páté a deváté třídě by mohlo nahradit přijímací zkoušky na střední školy. Nejdříve by mohlo být zavedeno v roce 2032, tedy až první „deváťáci“ absolvují výuku na základní škole podle nového rámcového vzdělávacího programu (RVP ZV), uvedl resort školství. O tom, jak by mělo testování vypadat, jedná ministerstvo se zástupci Národního pedagogického institutu, České školní inspekce a státní organizace Cermat.
před 15 hhodinami
Načítání...