Kraj chce po tragédii v Mostě kontroly užívání plynových hořáků

Události: Kontroly ohřívacích lamp
Zdroj: ČT24

Ústecký kraj inicioval mimořádné stavební kontroly u vybraných restaurací, kde se využívají mobilní plynová topidla. Stalo se tak v souvislosti s požárem restaurace v Mostě. Kontroly živnostenských a stavebních úřadů ve spolupráci s hasiči mají začít okamžitě, výsledky chce mít kraj do dvou týdnů. Vyšetřovatelé v Mostě teď zjišťují, jaké ohřívací lampy byly v prostoru použité a zda majitel restaurace neporušil předpisy. Cíleně a pravidelně se tato zařízení nikým nekontrolují. Odpovědnost je na provozovateli. Podle některých odborníků jsou ale kontrolní mechanismy dostatečné.

Na krajském úřadě se sejdou zástupci obecních živnostenských úřadů a stavebních úřadů z celého kraje v úterý. Hejtman Richard Brabec (ANO) se dopisem obrátí na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s výzvou, aby obdobné kontroly užívání plynových topidel v restauracích v celé republice provedl Hasičský záchranný sbor. Výsledky chce mít co nejdříve. Primátor Mostu a radní kraje Marek Hrvol (ProMOST) řekl, že město takové kontroly už v pondělí začalo řešit.

Ministr Rakušan uvedl, že hasiči budou kontroly dělat a vyhodnocovat metodiky. Případné legislativní změny nechá na vyhodnocení hasičských odborníků. Generální ředitel hasičů Vladimír Vlček podle něj v neděli avizoval, že hasiči budou v reakci na tragický mostecký požár provádět kontroly a sledovat používání plynových ohřívačů nebo skladování lahví s propan-butanem.

„V prvé řadě bychom chtěli dát obcím metodiku, pak je to na jednotlivých stavebních úřadech, aby si zkontrolovaly, jestli předzahrádky jsou legální nebo nelegální. Jsem přesvědčen o tom, že řada předzahrádek je úplně v pořádku a domnívám se, že kontrola může přinést určitou jistotu, že je vše v pořádku,“ řekl šéf hasičů v pondělním Interview ČT24.

Vlček v této souvislosti také mluvil tom, že je třeba si uvědomit, že na kontrolních úsecích prevence pracuje asi dvě stě hasičů. „Vnímám, že musejí kontrolovat stavby, které jsou nejvíce požárně nebezpečné, což jsou velká shromaždiště, mohou to být skladové prostory,“ popsal. Zároveň dodal, že v minulosti byli do kontrol zapojeni i dobrovolní hasiči, dnes ale na základě požadavků obce mohou jít místo zkontrolovat, ale mohou dát jen doporučení. „Ale není to o tom, že by měli pravomoc,“ popsal.

29 minut
Interview ČT24 s Vladimírem Vlčkem
Zdroj: ČT24

Podle odborníků jsou kontroly dostatečné

„Obvykle když se stane nějaká podobná nehoda, tak politická reprezentace přijímá opatření, kterými chce ukázat, že má všechno pod kontrolou a snaží se najít případná pochybení, takže je to celkem pochopitelný krok,“ reagoval na kroky kraje výkonný předseda České asociace LPG Ivan Indráček, podle kterého ale kontroly probíhají jak v rámci provozovatelů, tak ze strany požárního sboru a státu.

Mechanismus kontrol je v pořádku i podle soudního znalce v oboru požární ochrany Václava Kratochvíla, podle něhož by si měl každý provozovatel plnit povinnosti v úseku požární ochrany tak, jak má. „Minimálně jednou za rok musí mít každý provozovatel činnosti zabezpečeno prostřednictvím preventisty, technika požární ochrany nebo osoby odborně způsobilé provedení preventivní požární prohlídky,“ vysvětlil.

Postih za nedodržování bezpečnostních záležitostí může jít podle majitele restaurace a prezidenta Asociace restauratérů APRON Sylvia Spohra až do milionů korun.

Podle primátora Mostu je ale část veřejnosti vystrašená. „Je to jistá forma uklidnění veřejnosti, že se podíváme trochu v širším rozsahu na ta zařízení a zkontrolují se, zda je tam všechno v pořádku,“ obhajoval Hrvol smysl kontrol.

36 minut
90′ ČT24: Kontroly plynových ohřívačů v restauracích
Zdroj: ČT24

Hasiči během kontrol – například v podnicích – nacházejí zejména „jakési černé stavby nebo případně nepovolené změny v účelu užívání vnitřních dispozic,“ uvedl v Událostech, komentářích ředitel sekce prevence a civilní nouzové připravenosti z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Michal Valouch.

Právě změna dispozic uvnitř prostor může podle něj vést třeba k ovlivnění únikových cest. Mezi další pochybení pak podle něj patří třeba zakázané předměty, které se vyskytují v únikových cestách, případně blokované dveře na únikové cestě do volného prostranství.

16 minut
Události, komentáře: Vyšetřování požáru v Mostě
Zdroj: ČT24

Podle Brabce nejsou informace o přesném počtu zařízení

Město Most v pondělí zřídilo účet, na který mohou lidé přispívat těm, které tragédie zasáhla. Hrvol řekl, že oběti zatím nebyly identifikovány. Doporučil se obrátit v případě potřeby na krizovou linku. Radnice nabídne postiženým také psychologickou pomoc.

Tragédie je podle primátora největší v novodobé historii Mostu a jedna z největších v Ústeckém kraji. Více obětí měl požár v roce 2020 v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. Při požáru nebo na následky nadýchání se oxidu uhelnatého tehdy zemřelo devět lidí. Také po tomto požáru následovaly kontroly v obdobných domovech a ústavech.

20 minut
Ústecký kraj k požáru restaurace v Mostě
Zdroj: ČT24

Zástupci stavebních úřadů měst a obcí v Ústeckém kraji mají výsledky kontrol u restaurací, které používají mobilní plynová topidla, předložit do 31. ledna. Informaci o kontrolách od živnostenských úřadů chce mít kraj do 24. ledna. „Jsem přesvědčen, že kontroly se rozběhnou prakticky okamžitě. Nevíme, kolik takových zařízení může být,“ uvedl Brabec. „Je to po dohodě s Hasičským záchranným sborem,“ dodal.

„Náš stavební úřad dostal podnět dnes (pozn. redakce v pondělí) ráno. Osloví HZS a kontroly budou provádět společně. Tam, kde je kolaudace, stavební úřad má přehled, co má kontrolovat. Problematičtější jsou stany s různými topidly, to bude mít na starosti živnostenský úřad, to bude těžší. Předzahrádky, které jsou na pozemcích města, už se kontrolují,“ doplnil primátor.

Bezpečné zacházení s propan-butanovými lahvemi

Nejpravděpodobnější příčinou je, že požár v mostecké restauraci vznikl od převrženého ohřívače a následně od výbuchu propan-butanové lahve. Pavel Danihelka z Fakulty bezpečnostního inženýrství ostravské Vysoké školy báňské popsal, co požáru mohlo předcházet. „Jednak přítomnost propan-butanu, který je velmi hořlavá látka, a pravděpodobně dřevo, které tam hořelo a nešťastný proces, který vedl k tomu, že se takovým způsobem projevil. Ono je to s ním jako se všemi věcmi, které souvisí s ohněm, je to dobrý sluha, ale zlý pán,“ upozornil.

9 minut
Studio ČT24: Expert Danihelka o bezpečném zacházení s propan-butanovými lahvemi
Zdroj: ČT24

Danihelka také uvedl, že k výbuchu lahve nedojde hned, pokud se převrhne i s ohřívacím zařízením. Propan-butan s lahví může podle něj vybuchovat několika způsoby. Jednak že směs plynu exploduje se vzduchem. „Druhá možnost je, že bude chvíli trvat, než se propan-butan dostane k dalšímu zdroji hoření a paradoxně, čím dříve se znova zapálí, tím menší výbuch, protože toho plynu uniklo méně,“ popsal.

Danihelka rovněž vysvětlil, že v okamžiku, kdy lahev s propan-butanem upadne a začne unikat kapalina místo plynu, tak čím více jí uniká, tím větší je plamen.

Při nákupu plynových lahví je třeba řadu věcí kontrolovat

Při pořízení podobné lahve je podle Indráčka třeba řadu věcí kontrolovat. „Určitě byste si měli dávat pozor na to, zdali je lahev technicky způsobilá. Tedy není zrezlá nebo poškozená,“ vysvětlil.

Indráček rovněž zmínil, že na límci lahve je dobré si zkontrolovat informace o tom, do kdy platí revizní zkouška. „Lahve jsou typicky revidovány každých deset let. Pokud by se blížila expiraci, tak by se také neměla brát,“ sdělil.

„Dále je dobré si zkontrolovat, že ventil, na který se připojuje zařízení, je buď zapečetěn, nebo zatažen smršťovací fólií, protože to je taková pečeť plnírny, že lahev byla naplněna v souladu s technickými požadavky,“ uvedl Indráček. Ve chvíli, kdy je lahev umístěna v topném tělese, může podle něho dojít v případě převrácení tělesa k destrukci.

Některé ohřívače jsou ale pro případ pádu vybaveny bezpečnostní pojistkou. „Pojistka zabrání tomu, aby dál šel plyn do topného tělesa,“ doplnil s tím, že pokud je se zařízením manipulováno i po jeho pádu, může dojít k odtržení hadičky, která připojuje lahev k danému zařízení a následně k uvolnění většího množství plynu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 4 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 13 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 23 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:17

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
včera v 15:59

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánovčera v 15:18

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
včera v 11:54
Načítání...