Nekritizujeme snižování schodku, ale provedení, řekl Havlíček. Podle Munzara je rozpočet kompromisem

17 minut
Události, komentáře: Vláda prosadila rozpočet na příští rok
Zdroj: ČT24

Hnutí ANO neprotestuje proti snahám vlády snižovat deficit rozpočtu, ale proti způsobu, jakým to vládnoucí koalice dělá, řekl v pořadu Události, komentáře místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Roberta Munzara (ODS) je rozpočet, který byl ve středu večer schválen poslanci, „ekonomické minimum a politické maximum“.

„Je to kompromis mezi pohledy pěti koaličních stran,“ řekl k podobě rozpočtu Munzar. Prohlásil, že osobně by si dokázal představit i vyšší úspory, na některé škrty ale chybí v koalici shoda.

„My jsme neprotestovali proti tomu, že bude schodek na úrovni 252 miliard korun. My zásadním způsobem protestujeme proti tomu, jakým způsobem se ten schodek snižuje, jinými slovy tu strukturu,“ vysvětlil postoj hnutí ANO Havlíček. Vadí mu, že se zvyšují daně, což označil za selhání ODS, která před volbami jejich zvyšování odmítala, a také to, že se převádí poplatky za regulované složky elektřiny na poplatníky. „Bohužel tím zatíží jak firmy, tak domácnosti, a to nebývalým způsobem,“ řekl.

Podle Havlíčka je nový rozpočet proinflační, také jej označil za protirůstový.

„Jestliže někomu zvýším daně, jestliže na někoho převedu poplatky, jestliže mu tím pádem uberu investiční aktivitu, je zcela zjevné, že na hrubém domácím produktu se to projeví minimálně menší výkonností firem,“ kritizuje Havlíček. To dále podle něj povede k menšímu růstu mezd či menší spotřebě domácností. „Troufám si tvrdit, že bere našim lidem budoucnost,“ dodal.

„Musím se trochu podivovat, když pan místopředseda Havlíček říká, že nemá problém s tím deficitem, ale vlastně říká, že bychom měli zvyšovat neustále výdaje,“ oponoval Munzar. Podle něj by pak každý další rok ukrojily splátky dluhů z daní lidí. „Za posledních pár let se nám obsluha státního dluhu zdvojnásobila. Příští rok budeme platit 95 miliard korun, a to jsou jenom úroky z těch dluhů,“ podotkl. Tolik stojí provoz celého ministerstva vnitra včetně policie, dodal.

Na kritiku, že by měla vláda napravovat schodek jinak, Munzar prohlásil, že každý státní rozpočet se dotýká lidí ve všech jeho částech. Mandatorní a kvazimandatorní výdaje představují 95 procent výdajů, uvedl, což dává vládě jen malý manévrovací prostor. „Přesto vláda snižuje provozní výdaje státního rozpočtu o pět procent, kromě ministerstva obrany.“

Kde jinde ušetřit

Havlíček ještě zkritizoval zrušení EET, výši a počet emisních povolenek nebo nárůst výdajů na ministerstvo obrany o 40 miliard korun. Nepřijde mu realistické zvednout obraně rozpočet o takovou částku v jediném roce. „Garantuji vám, že to buď bude neefektivně využito, nebo se ty peníze posunou do dalšího roku,“ řekl. Kritizoval také nárůst ministerských postů v této vládě oproti té bývalé. Podle něj se na těchto místech dalo ušetřit.

S tímto postojem se ale Munzar neztotožnil, takový „návod“ řešení rozpočtu považuje za nedostatečný. Souhlasí s tím, že emisní povolenky velmi zatěžují cenu energií, ale podotkl, že vláda bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) Green Deal, v rámci kterého povolenky fungují, odsouhlasila, respektive nevetovala. A peníze z EET podle Munzara nejsou tak vysoké, jak Havlíček tvrdí.

Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice a přes kritiku opozice schválila ve středu večer státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Plánovaný deficit tak má proti tomu letošnímu klesnout o 43 miliard korun. Jde o třetí státní rozpočet, který prosadila koaliční vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 15 hhodinami
Načítání...