Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červenci podle sezonně přepočtených údajů klesla proti červnu o desetinu procentního bodu na šest procent. Nejmenší zastoupení lidí bez práce zůstává v Česku, kde se nezaměstnanost proti červnu snížila o desetinu bodu na 2,3 procenta, konstatoval evropský statistický úřad Eurostat. Zároveň zpřesnil údaj za červen, kde původně uváděl také šestiprocentní nezaměstnanost.
Nejnižší nezaměstnanost v EU zůstává v Česku
V devatenácti zemích používajících jednotnou evropskou měnu se míra nezaměstnanosti v sedmém měsíci roku také snížila o desetinu bodu, a to na 6,6 procenta. Loni v červenci byla nezaměstnanost v eurozóně 7,7 procenta, v celé EU činila 6,9 procenta.
Eurostat odhaduje, že letos v červenci bylo v EU bez práce 12,96 milionu lidí, z toho 10,98 milionu v eurozóně. Proti loňskému červenci počet nezaměstnaných v eurozóně klesl o 1,58 milionu, v celé EU pak o 1,85 milionu.
Mírně klesla nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let. V EU se snížila na čtrnáct procent, v eurozóně na 14,2 procenta. V červnu byla v obou případech o dvě desetiny procentního bodu vyšší. V EU bylo bez práce 2,63 milionu mladých lidí, z toho 2,17 v eurozóně.
Bez práce jsou nejvíc Španělé a Řekové
Nejnižší poměr nezaměstnaných má po Česku Polsko (2,6 procenta) a Německo (2,9 procenta). Nejvyšší zastoupení lidí bez práce má naopak Španělsko (12,6 procenta) a Řecko (11,4 procenta).
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce. Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů úřadu práce. Podle těch míra nezaměstnanosti v tuzemsku v červenci vzrostla o dvě desetiny procentního bodu na 3,3 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.