Klienti zaniklé Bohemia Energy už mají předpisy plateb za energie od dodavatelů poslední instance (DPI). Částky jsou třikrát až pětkrát vyšší, než byli zvyklí platit. Mnohým rodinám tak hrozí existenční problémy. Na mimořádné výdaje v řádu desítek tisíc měsíčně totiž nebudou mít. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že nástroj na okamžité řešení stát nyní nemá.
Místo tří tisíc nově platba 21 tisíc korun měsíčně. Bývalým klientům Bohemia Energy hrozí existenční potíže
Invalidní důchodkyni Petře Gavroňové dodavatel poslední instance vyměřil měsíční zálohy na plyn o 17 tisíc vyšší, než platila dosud. Jediná věc, kterou může nyní udělat, je snížit spotřebu plynu na vytápění. „Zálohy na plyn u xEnergy byly 3 360 korun, nyní budu platit 21 300. Na zaplacení těch záloh určitě nebudeme mít tolik,“ přiblížila. Celkový příjem Petry Gavroňové je totiž nižší, než aktuálně vyměřená záloha.
V podobné situaci jsou další tisíce lidí. „Dříve jsme platili zálohy u firmy Kolibřík – tři tisíce korun měsíčně. Teď nám přišel plán měsíčních záloh od firmy Innogy a je tam částka 16 900 korun měsíčně,“ popsal bývalý klient Kolibřík Energie Přemysl Kulíšek. Téměř srovnatelný předpis záloh prý dostal i jeho devadesátiletý dědeček. „Pro takové staré lidi, kteří nejsou schopní na to vůbec reagovat, je to likvidační,“ dodal.
Vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus upozornil, že lidí, kteří se takto ocitli v těžké životní situaci, je velké množství. „Současnou situaci s energiemi vnímáme jako velký problém. Téměř bych řekl, že to vnímáme jako živelní pohromu.“
Že jde o smutné lidské příběhy, potvrdil také mluvčí Innogy Martin Chalupský. „V tuto chvíli bych doporučil, aby se tito lidé obrátili na stát. Aby požádali o příspěvek na bydlení, v sociální nouzi,“ uvedl.
Jiná okamžitá pomoc pro ty, kteří nemají na placení záloh DPI, neexistuje. Důležité je vždy komunikovat přímo s dodavatelem a zálohu zaplatit. „Lidem se může stát, že zaplatili původnímu dodavateli, který skončil. Nyní zaplatí dodavateli poslední instance a teoreticky se ještě může stát, že zaplatí i novému dodavateli, kterého si vyberou,“ upozornil Šmelhaus.
Recept na pomoc zasaženým domácnostem nyní hledá vláda. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) ve středu oznámil, že zhruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou pomoc. Maláčová reagovala, že takový návrh není řešením a pomohl by jen malému zlomku lidí. Její resort zároveň oznámil, že pro řešení situace nemá žádné nástroje. Situaci podle ministerstva práce musí řešit resort průmyslu a Energetický regulační úřad vůči dodavatelům energií.
Uzavřít novou smlouvu
Ceny v režimu DPI jsou tak vysoké, protože dodavatelé musí energie nakupovat za aktuální, několikanásobně vyšší ceny. Předpis záloh je navíc na příštích šest měsíců, což je nejchladnější období v roce. „Jak u běžných dodavatelů, tak u DPI podle zákona musí odpovídat zálohy důvodně očekávané spotřebě – to znamená spotřebě samotné a ceně dodávky,“ vysvětlil mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.
Klienti, kterých se režim DPI týká, by se měli snažit co nejdříve uzavřít novou smlouvu s nějakou společností. Když se zavážou k odběru plynu nebo elektřiny na delší období, budou podle odborníků platit výrazně méně.
Firmy tlačí čas
Režim DPI se netýká firem a dalších velkých odběratelů plynu. Ti, kteří ho spotřebují za rok více než 630 megawatthodin, si musí najít dodavatele mnohem rychleji – podle Energetického regulačního úřadu nejpozději v pondělí. Pokud to neudělají, dodavatel je může nahlásit jako neoprávněné odběratele. Distributoři pak mají maximálně tři dny na to, aby takové místo od plynu odpojili.
ČT oslovila všechny distributory plynu. Ten největší, společnost GasNet, hlásí, že po Bohemia Energy je v jejich sítí 264 velkých odběratelů. Na novou smlouvu ještě čeká dvaadvacet z nich. Pražská plynárenská distribuce jich eviduje 67. Vyřízeno nemá nové dodávky plynu deset velkoodběratelů. A společnost EG.D má dva takové, z nichž jeden ještě nového dodavatele shání.
S naprostou většinou těch, kteří ještě smlouvu nemají, teď distributoři prý jednají. „Energetický regulační úřad jednal s distributory a žádal je o shovívavost. Ale určitě by to neměl být důvod, aby odběratelé otáleli. Stejně jde o jednotky dnů, takže lhůta je obecně velmi krátká,“ podotkl Kebort.
Například ve výrobně papírových obalů a sáčků Balsac Papermill ročně spotřebují 22 tisíc megawatthodin elektřiny a 45 tisíc megawatthodin plynu. „Pro nás to byl velký šok. U elektřiny je to trošku jednodušší, protože tam spadáme i jako velkoodběratel k tomu dodavateli poslední instance. U plynu dokonce DPI neexistuje,“ řekl obchodní ředitel Jan Korčák.
Několik zaměstnanců se nyní každý den věnuje shánění nových dodavatelů a zjišťování dalšího postupu. Management firmy ale už počítá s tím, že za energie bude proti původním, zafixovaným cenám, platit o 120 milionů korun ročně víc. Společnost tak bude muset zdražit výrobky.