Lidská práva jsou víc než panda v zoo, soudí Čižinský

Vysocí političtí představitelé by neměli experimentovat s postojem Česka v otázce lidských práv jen kvůli obchodním zájmům. Shodla se na tom většina hostů předvolební debaty České televize na téma Společnost a kvalita života, kteří zastupují subjekty kandidující do Poslanecké sněmovny v říjnových volbách, a jejich volební potenciál jim dává šanci na úspěch. Hojně se debatovalo o samostatné diplomacii Hradu, kterou by však měla určovat vláda. Obzvláště v souvislosti s cestami prezidenta Miloše Zemana do Číny.

„Vrcholní političtí představitelé v čele s panem prezidentem jsou morální autority, které si nemohou dovolit to, co byznysmen, který chce nakupovat zboží,“ soudí lídr jihomoravské kandidátky TOP 09 Vlastimil Válek.

Ten současně zpochybnil výsledky experimentování s postojem Česka k dodržování lidských práv. „Jakési cesty pana prezidenta do Číny, které jsou fackou dodržování lidských práv, nevedly ke zvýšení importu a obchodu s Čínou. Naopak, když byl Karel Schwarzenberg ministrem zahraničí, byl ten obchod stejný, ne-li vyšší,“ poznamenal zástupce TOP 09.

První muž jihočeské kandidátky sociálních demokratů Ondřej Veselý zdůraznil, že je třeba rozlišovat mezi cestami prezidenta Miloše Zemana a politikou ministerstva zahraničí, které řídí volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Pan prezident se moc nedrží protokolů vlády,“ podotkl Veselý.

Vládní zahraniční politika se podle něj oficiálně odkazuje mimo jiné k Chartě 77. „PodIe mých informací se skutečně snažíme o dialog o lidských právech i s velkými partnery i v obchodních otázkách,“ konstatoval Veselý.

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) připomněla takzvané prohlášení čtyř ústavních činitelů, které podepsal prezident, premiér, předseda sněmovny i ministr zahraničí poté, co se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sešel v říjnu 2016 s dalajlamou. Označila prohlášení za naprosto ostudné, servilní a ponižující. „To byl pro mě jako občana suverénního státu moment, kdy jsme se začali stávat gubernií,“ uvedla kandidátka ODS na Vysočině.

Tři čtvrtiny respondentů se v průzkumu společnosti Median pro Českou televizi vyslovily pro podporu dodržování lidských práv. Zásadovou zahraniční politiku, která lpí na lidských právech i za cenu omezení příležitostí v zahraničním obchodu, podporuje 72 procent lidí. Za tak vysokým číslem ale může stát i snaha o sociálně žádoucí odpověď, upozorňují výzkumníci.
Průzkum Medianu o názoru lidí na zahraniční politiku

Nestraník kandidující za Starosty a nezávislé Ondřej Lochman zastává názor, že obchodovat lze i bez ustupování ze svých názorových pozic. Také on při zhlédnutí dopisu čtyř ústavních činitelů měl podle svých slov dojem, že jako Čech se musí otřít o rohožku Čínské lidové republiky.

Sociálním demokratům Lochman nepřímo vytkl, že se nestarají o jednotnou zahraniční politiku: „Není možné, aby si prezident letěl soukromým tryskáčem za svými zájmy a vláda pak jen koukala a říkala si, že to není úplně politika, kterou by chtěla dělat,“ uvedl kandidát STAN.

Ondřej Veselý (ČSSD) se ohradil, že i ministr Zaorálek se za svůj podpis pod prohlášením později omluvil. Sám nechce být spojován se servilitou vůči Číně. „Nespojujte mi sociální demokracii s tím, že jsme servilní vůči Číně,“ zdůraznil Veselý.

Průzkum Median pro ČT
Zdroj: Median

Lukáš Kolářík, který kandiduje za Piráty v Jihočeském kraji, podotkl, že z grafů obchodu s Čínou vyplývá, že zůstávají konstantní i po několika návštěvách hlavy České republiky v asijské zemi. „Mě spíš zajímá, co tam jezdí domlouvat, když na obchody to nemá vliv. Jsme suverénní stát a neměli bychom se přeci ponižovat před nikým jen proto, že je větší, když jsou tam porušována lidská práva,“ prohlásil Kolářík.

Bezvýznamnost gest vůči Číně vnímá i pražský zastupitel a kandidát KDU-ČSL Jan Čižinský. V pražském zastupitelstvu sám hlasoval proti smlouvě Prahy s Pekingem, kde si čínská strana prosadila do smlouvy uznání politiky jednotné Číny. „Tam byl skutečně střet, zda jsou lidská práva víc než panda v zoo. Je potřeba říct, že jsou,“ tvrdí Čižinský.

121 minut
Předvolební debata ČT24 - téma Společnost a kvalita života
Zdroj: ČT24

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) podporuje zahraniční obchod. „Ale zároveň s tím neprodávat lidská práva a demokracii,“ dodává jedním dechem. Podle něj bychom se měli umět postavit i kritickým otázkám, jako je třeba problém Tibetu.

První muž kandidátky KSČM v Moravskoslezském kraji Leo Luzar reagoval na slova o servilitě tvrzením, že i jednostranná orientace na Západ je jistým druhem servility. Podle jeho soudu nechce český občan hledat vzory na západě nebo na východě. Sám Luzar zdůraznil, že lidská práva jsou i pro komunisty velmi důležitá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 3 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 6 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 14 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 16 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 17 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
včera v 12:17

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánovčera v 12:12
Načítání...