Letos se rozestavělo méně bytů než loni. Budování těch obecních chce stát podpořit miliardami korun

7 minut
Události: Stát chce více nájemních bytů
Zdroj: ČT24

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje podpořit výstavbu obecních bytů miliardami korun. V nájmu, ať už městském, nebo komerčním, bydlí v Česku asi pětina domácností. Nejvíce takových bytů je k mání v Praze, přes 30 tisíc. Magistrát teď vytipoval vhodné pozemky, kde by mohly vyrůst další.

Budova bývalého dolního nádraží Praha-Libeň už je po rekonstrukci. Během několika let se stane centrem nové čtvrti s nájemními byty. „Vznikne tady přibližně 2300 bytů, které se budou postupně budovat,“ popisuje ředitel Pražské developerské společnosti Petr Urbánek.

Podobných center se teď v Praze připravuje patnáct. Do sedmi let v nich má být na osm tisíc bytových jednotek. „První projekty, které vzniknou na Praze 4, 5 a 10, by měly vzniknout v horizontu tří až čtyř let,“ dodává Urbánek.

Zájem o obecní bydlení se v posledních třech letech zvedl na trojnásobek. Důvodem jsou především drahé hypotéky. „Spustili jsme zatím první program za miliardu. Za to vznikne po celé republice zhruba pět set bytů a máme připraveno osm miliard v Národním plánu obnovy,“ uvádí ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Lepší nájemné?

Nejde jen o výstavbu nových domů. V řadě obcí se přestavují třeba ubytovny nebo kanceláře. Příkladem je i dvaadvacetipatrový hotel v Praze na Opatově. Vzniká zde 272 bytových jednotek od 1+kk až po 4+kk. Pak je tu třetí cesta. Oprava bytů, které jsou volné, ale ve špatném stavu. Touto cestou jde i Ždár nad Sázavou. Město, ve kterém žije jednadvacet tisíc lidí, má 450 městských bytů pro sociálně slabé a seniory. Aktuálně je volných patnáct nájemních smluv. Zájemců je ale víc než čtyři sta.

Většina obcí počítá s tím, že lidé budou platit nájemné, které je pro dané místo obvyklé. Připravují se ale i levnější varianty. „V dostupném nájemním bydlení se dá pracovat s nižším nájemným, než je obvyklé, pro určité definované skupiny,“ sděluje Bartoš. Třeba pro mladé rodiny do 35 let, seniory nebo lidi, kteří pracují na takzvaných strategických pozicích. To jsou zdravotní sestry, policisté, hasiči či učitelé.

Až tři tisíce bytů by také mohly stát na největším plzeňském brownfieldu. V třicetihektarovém areálu bývalých kasáren na Slovanech by se první stovky z nich mohly začít stavět už za tři roky. Soukromý majitel pobořené budovy strhl už před dvaceti lety. Stejnou dobu pak čekal, až bude moct na pozemku začít stavět bytové domy. Umožní mu to až dohoda, kterou uzavřel s novým vedením města.

„Dosud to bylo tak, že město buduje páteřní infrastrukturu. Jenomže pro město by to znamenalo čtvrtmiliardovou investici. Takže my jsme se dohodli úplně opačně,“ popisuje náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Vlastník pozemků vybuduje vodovodní řad, kanalizaci a dopravní komunikace. Pak areál odevzdá městu. To pětinu plochy za výhodnou cenu odkoupí a vybuduje obecní byty.

„Máme předkupní právo na pozemky za symbolickou cenu 40 korun za metr čtvereční,“ dodává radní pro bytovou oblast Světlana Budková (STAN). Má tu být také školka, park a základní škola. Zbytek plochy chce zastavět soukromý majitel.

V útlumu

Podle statistik vydaly úřady v září zhruba šest tisíc stavebních povolení. To je o desetinu méně než před rokem. I kvůli inflaci se ale zvýšila hodnota projektů, které razítko získaly, meziročně o jedenáct procent. Letos vzniká méně jednotek v bytových domech. Za první tři čtvrtletí klesla výstavba proti loňsku o šest a půl procenta.

V útlumu, a to už přes rok, je podle statistiků i výstavba rodinných domů. Od ledna do konce září se jich dokončilo o čtyři procenta méně v meziročním porovnání. A těch, kteří se do něčeho takového letos pustili, ubylo rovnou o třicet procent.

Důvod je celkem zřetelný: drahé hypotéky i materiály. Ti, kteří už staví, proto své projekty mnohdy upravují a osekávají.

30 minut
Byznys ČT24: Stavební řízení v Česku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 2 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 3 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 4 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 5 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 8 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 10 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 11 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 13 hhodinami
Načítání...