Léky na cukrovku nebo ekzém by mohli předepisovat praktici

UDÁLOSTI: Víc pravomocí pro praktiky a pediatry (zdroj: ČT24)

Praktičtí lékaři by mohli dostat možnost předepisovat i léky, které jsou zatím vyhrazeny pouze specialistům. Ministerstvo zdravotnictví chystá změnu, která se bude týkat například přípravků na cukrovku, ředění krve nebo kožní problémy. Zjednodušit jejich předepisování chce hlavně kvůli dlouhým objednacím lhůtám u ambulantních specialistů. Je přitom přesvědčeno, že praktičtí lékaři dokážou sami vyhodnotit, kde mají své limity, a při nejasnostech se obrátit na odborného lékaře. O tom však specialisté pochybují.

Praktičtí lékaři by podle plánů ministerstva zdravotnictví mohli předepisovat třeba některé léky na schizofrenii, které jsou dnes vyhrazeny psychiatrům, přípravky na Parkinsonovu chorobu předepisované dnes neurology, na Crohnovu chorobu, které jsou doménou gastroenterologů, nebo atopický ekzém. Pro přípravky na něj se zatím musí k dermatologovi.

Praktických lékařů je oproti specialistům v jednotlivých oborech podstatně více. Je jich přes osm tisíc, zatímco psychiatrů zhruba tisícovka, neurologů přes osm set a například revmatologů v celé republice jen 130.

Někteří praktici chybují, varuje sdružení specialistů

Sdružení ambulantních specialistů ale varovalo, že může být správná diagnóza pro praktiky v některých případech náročná. Poukazují například na mylné předepisování některých léků na kožní onemocnění, z nichž některé už dnes praktici předepisovat mohou.

„Řada praktických lékařů je opravdu erudovaných a dokážou zhodnotit i kožní onemocnění velice dobře. Nicméně se nám stává i to, že jsou léky indikovány na špatné diagnózy,“ poznamenal zástupce přednosty Dermatovenerologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Ondřej Kodet. Týká se to podle něj zejména kortikoidů.

Výhrady k záměru ministerstva zdravotnictví mají i diabetologové. Nelíbí se jim myšlenka, že by mohli praktici podle libosti předepisovat inzuliny a další léky na cukrovku, a chtějí návrh ministerstva zdravotnictví připomínkovat.

„Chápal bych toto opatření spíše jako pomoc, kdy diabetolog nebude dostupný – náhle onemocní. Praktický lékař pak bude moci některý z typů inzulinů předepsat. Pokud se týká iniciace léčby inzulinem, tam bych byl velmi opatrný,“ shrnul vědecký sekretář České diabetologické společnosti Jan Šoupal.

Změna má ulevit přetíženým ordinacím

Praktici naopak záměr ministerstva zdravotnictví přivítali. Považují ho za přiblížení západním zvyklostem. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky je omezování preskripcí v Evropě spíše výjimečné. „Lékař ví, jaký by měl dát pacientovi lék, ví, že ho umí napsat, indikovat, ale díky administrativnímu omezení to nemohl udělat,“ podotkl.

Ministerstvo zdůvodňuje chystanou změnu hlavně dlouhými lhůtami na objednání k některým specialistům. Například oftalmologové jsou v některých krajích pro nové pacienty úplně nedostupní a jsou obory, kde se na vyšetření čeká kolem čtvrt roku. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) zdůraznil, že praktici dostanou možnost předepisovat jen „ty léky, kde je to bezpečné, kde je to rozumné a výrazně to zjednoduší život pacientům“.

I Sdružení ambulantních lékařů připouští, že rozvolnění pravidel pro předepisování léků by mohlo přetíženým ordinacím poněkud ulevit. Přesto trvá na tom, že by měli specialisté každého pacienta vidět. Předseda sdružení Zorjan Jojko je přesvědčen, že by měli pacienti do specializovaných ambulancí dál docházet i na pravidelné kontroly.

Jojko podotkl, že ruku v ruce s případnou změnou předepisování vybraných léků by měla jít také změna úhradových pravidel. „Jestliže budeme muset méněkrát vidět jednoduché pacienty, zvýší se frekvence komplikovanějších pacientů. Ti jsou nákladově dražší a potřebují více času,“ řekl.

Načítání...