Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

3 minuty
Události: Aprobační zkoušky zubařů
Zdroj: ČT24

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.

Dva roky byli v Králíkách místní bez zubaře. Problém vyřešili lékaři původem z Ukrajiny a Ázerbájdžánu. Jenže museli skončit, protože jim chybělo povolení. Teď ordinují o deset kilometrů dál v Polsku. Ordinace zubařů dnes fungují v nádražní čekárně v Mezilesí, hned vedle tabule s jízdními řády. Nikdo z nich ale na kameru mluvit nechce. Jezdí sem pacienti nejen z Králík, ale třeba i z Hradce Králové.

Pacientka Alice Dulovcová nesehnala zubaře jinde, a proto jezdí do Mezilesí. „Bohužel jsou jenom soukromí, což je pro mě finančně nedostupné,“ uvedla žena.

Péči si pacienti hradí sami, peníze za výkon nebo jejich část jim pojišťovna proplatí zpětně. „Takové nástroje, tedy k doložení dostatečné kvalifikace daného lékaře v zahraničí, žádná česká zdravotní pojišťovna pochopitelně nemá,“ sdělila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Písemný test, ústní část a praxe

I v Polsku a dalších státech EU si přitom lékaři ze třetích zemí musejí nechat ověřit diplom a složit zkoušku, aby prokázali, že pacientům poskytnou tu nejlepší péči. Náročnost testů se v jednotlivých státech podle ministerstva příliš neliší.

Úspěšnost těch písemných se v tuzemsku pohybuje okolo 23 procent. Následnou ústní zkoušku pak složí víc než polovina žadatelů. Absolvovat musí i povinné praxe. Celý proces jim zabere minimálně rok a půl.

Za sebou už ho má i zubařka původem z Kyjeva. S maminkou a dcerou přijely krátce po vypuknutí války. Česko bylo jasná volba, dřív sem jezdili na dovolenou. „Bylo to v podstatě jako znovu složit státnice, jenže po 27 letech od minulých státnic a v cizím jazyce. Takže to není snadné,“ popsala Tetiana Hornostaievová.

„Proto děláme zdarma kurzy češtiny pro cizince, kteří u nás chtějí dělat aprobační zkoušku, děláme pro ně zdarma přípravné kurzy, které jsou financované částečně z WHO, částečně z rozpočtu,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09).

Stomatoložka Tetiana Hornostaievová si tak plní svůj sen. V Česku studuje její dcera a ona může dělat práci, která ji naplňuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 26 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 2 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 3 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 6 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 6 hhodinami
Načítání...