Konec režimu jsem si uvědomil na velvyslanectví Sovětského svazu, říká Klíma

27 minut
Interview ČT24 s bývalým studentským vůdcem Klímou
Zdroj: ČT24

„Poroba je horší než smrt. O svobodu se musí bojovat, ale nelze bez ní žít,“ křičel 17. listopadu 1989 do mikrofonu studentský vůdce Martin Klíma, jenž stál u samého počátku sametové revoluce. Burcujícím projevem ke studentům pomohl rozdmýchat odhodlání, které je dovedlo až na Národní třídu a které už pak komunistický režim nedokázal zastavit. V současnosti úspěšný herní vývojář v Interview ČT24 mluvil o jedné z nejzásadnějších kapitol tuzemských dějin. S odstupem 35 let přiznal, že o potenciálních důsledcích svého počínání v danou chvíli vůbec nepřemýšlel.

„Nemluvil jsem ale sám za sebe,“ zdůraznil Klíma s tím, že projev vznikl jako kolektivní dílo studentského hnutí Stuha. „Napsal jsem část, ale pak jsme ho s ostatními upravovali a vypilovali,“ doplnil.

Samotná manifestace, která začala na Albertově v pátek 17. listopadu v 16:00 zpěvem písně Gaudeamus igitur, byla podle něj výjimečná. „Zejména proto, že byla organizovaná ve spolupráci se Socialistickým svazem mládeže (SSM). Byla tudíž oficiální, kolegiální. Z toho také vyplynulo, abychom SSM ukázali projev předem ke schválení, takže jsme se snažili o to, aby v něm zaznělo maximum možného z toho, co si myslíme, a přitom, aby to prošlo přes schvalování,“ vzpomínal Klíma.

O možných důsledcích v ten moment nepřemýšlel. „Nepřemýšlel jsem o tom, co by se mi mohlo stát. Nepředstavoval jsem si, jak špatně by to mohlo dopadnout,“ pokračoval Klíma a později přidal, že mladý člověk má přirozenou víru v to, že věci jde měnit. „Nevidíte tu složitost situace a nevidíte obrovskou setrvačnost a počet překážek.“

Faktem je, že vyjma událostí z téhož dne, kdy byli studenti napadeni jednotkou Veřejné bezpečnosti, nebyla revoluce provázena násilím. I proto se označuje jako „sametová“. Na rozdíl od demonstrace v roce 1989 v Číně na náměstí Nebeského klidu, kterou Klíma připomněl. „Tam se vláda rozhodla, že ji utopí v krvi a dodnes vlastně nevíme, kolik lidí tam zahynulo. Alternativa tedy existovala, ale naštěstí nebyl český komunismus jako čínský komunismus,“ konstatoval bývalý studentský vůdce.

Za okamžik, kdy si opravdu uvědomil, že komunistickému režimu takříkajíc odzvonilo, označil úterý 21. listopadu. „Bylo to paradoxně na velvyslanectví Sovětského svazu, kam jsme šli s výzvou. Byla o tom, že pokud by se režim rozhodl demonstraci potlačit násilím, tak toto je náš odkaz a závěť. S tím jsme tam přišli. Po chvíli čekání si ji pracovník ambasády přečetl a řekl: ‚Já si myslím, že se nemáte čeho bát.‘ V tu chvíli mi došlo, že je po všem. Sovětský svaz dal od toho ruce pryč a režim tím ztratil jedinou mocenskou oporu. Pak už bylo jasné, že je to otázka času,“ prohlásil Klíma.

„My jsme se totiž domácích komunistů nebáli. Oni fungovali jako převodní páka. Pokud by jim v Moskvě nařídili, že mají demonstraci potlačit, tak by ji potlačili.“

„Komunismus na smetišti dějin“

Listopad 1989 je pro Klímu už zcela uzavřenou záležitostí. „Naprosto, určitě. Pro mě komunismus skončil na smetišti dějin. Už jsme ho porazili a už to opravdu není hrozba. Naše budoucnost má spoustu hrozeb, ale jsou to normální problémy západní země,“ přemítal otec tří dcer.

Události revoluce se jim snažil smysluplně vysvětlit. „Snažil jsem se jim to nepodávat tak, že tatínek je hrdina a že sám zničil hydru komunismu. Snažil jsem se jim předat myšlenku, že minulá doba byla špatná doba. Že mají štěstí, že se narodily do svobodné společnosti a že mají možnosti, které jsme neměli. A že by si toho měly vážit,“ dodal Klíma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím NATO prodávat moderní zbraně, přičemž Aliance bude tyto dodávky koordinovat.
před 1 mminutou

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru budou bouře pokračovat na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 19 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 2 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 5 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 7 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...