Konec režimu jsem si uvědomil na velvyslanectví Sovětského svazu, říká Klíma

27 minut
Interview ČT24 s bývalým studentským vůdcem Klímou
Zdroj: ČT24

„Poroba je horší než smrt. O svobodu se musí bojovat, ale nelze bez ní žít,“ křičel 17. listopadu 1989 do mikrofonu studentský vůdce Martin Klíma, jenž stál u samého počátku sametové revoluce. Burcujícím projevem ke studentům pomohl rozdmýchat odhodlání, které je dovedlo až na Národní třídu a které už pak komunistický režim nedokázal zastavit. V současnosti úspěšný herní vývojář v Interview ČT24 mluvil o jedné z nejzásadnějších kapitol tuzemských dějin. S odstupem 35 let přiznal, že o potenciálních důsledcích svého počínání v danou chvíli vůbec nepřemýšlel.

„Nemluvil jsem ale sám za sebe,“ zdůraznil Klíma s tím, že projev vznikl jako kolektivní dílo studentského hnutí Stuha. „Napsal jsem část, ale pak jsme ho s ostatními upravovali a vypilovali,“ doplnil.

Samotná manifestace, která začala na Albertově v pátek 17. listopadu v 16:00 zpěvem písně Gaudeamus igitur, byla podle něj výjimečná. „Zejména proto, že byla organizovaná ve spolupráci se Socialistickým svazem mládeže (SSM). Byla tudíž oficiální, kolegiální. Z toho také vyplynulo, abychom SSM ukázali projev předem ke schválení, takže jsme se snažili o to, aby v něm zaznělo maximum možného z toho, co si myslíme, a přitom, aby to prošlo přes schvalování,“ vzpomínal Klíma.

O možných důsledcích v ten moment nepřemýšlel. „Nepřemýšlel jsem o tom, co by se mi mohlo stát. Nepředstavoval jsem si, jak špatně by to mohlo dopadnout,“ pokračoval Klíma a později přidal, že mladý člověk má přirozenou víru v to, že věci jde měnit. „Nevidíte tu složitost situace a nevidíte obrovskou setrvačnost a počet překážek.“

Faktem je, že vyjma událostí z téhož dne, kdy byli studenti napadeni jednotkou Veřejné bezpečnosti, nebyla revoluce provázena násilím. I proto se označuje jako „sametová“. Na rozdíl od demonstrace v roce 1989 v Číně na náměstí Nebeského klidu, kterou Klíma připomněl. „Tam se vláda rozhodla, že ji utopí v krvi a dodnes vlastně nevíme, kolik lidí tam zahynulo. Alternativa tedy existovala, ale naštěstí nebyl český komunismus jako čínský komunismus,“ konstatoval bývalý studentský vůdce.

Za okamžik, kdy si opravdu uvědomil, že komunistickému režimu takříkajíc odzvonilo, označil úterý 21. listopadu. „Bylo to paradoxně na velvyslanectví Sovětského svazu, kam jsme šli s výzvou. Byla o tom, že pokud by se režim rozhodl demonstraci potlačit násilím, tak toto je náš odkaz a závěť. S tím jsme tam přišli. Po chvíli čekání si ji pracovník ambasády přečetl a řekl: ‚Já si myslím, že se nemáte čeho bát.‘ V tu chvíli mi došlo, že je po všem. Sovětský svaz dal od toho ruce pryč a režim tím ztratil jedinou mocenskou oporu. Pak už bylo jasné, že je to otázka času,“ prohlásil Klíma.

„My jsme se totiž domácích komunistů nebáli. Oni fungovali jako převodní páka. Pokud by jim v Moskvě nařídili, že mají demonstraci potlačit, tak by ji potlačili.“

„Komunismus na smetišti dějin“

Listopad 1989 je pro Klímu už zcela uzavřenou záležitostí. „Naprosto, určitě. Pro mě komunismus skončil na smetišti dějin. Už jsme ho porazili a už to opravdu není hrozba. Naše budoucnost má spoustu hrozeb, ale jsou to normální problémy západní země,“ přemítal otec tří dcer.

Události revoluce se jim snažil smysluplně vysvětlit. „Snažil jsem se jim to nepodávat tak, že tatínek je hrdina a že sám zničil hydru komunismu. Snažil jsem se jim předat myšlenku, že minulá doba byla špatná doba. Že mají štěstí, že se narodily do svobodné společnosti a že mají možnosti, které jsme neměli. A že by si toho měly vážit,“ dodal Klíma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Českou rozvodovou síť chrání před blackouty striktní postupy i vodní elektrárny

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 17 mminutami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 4 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 5 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 7 hhodinami
Načítání...