Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší
Na jednoho důchodce na konci března pracovalo 2,65 poplatníka. Podíl mírně roste od roku 2018 a nyní poskočil výrazněji – avšak jen díky povinné evidenci takzvaných dohodářů.
Trend bude do budoucna opačný, největší zlom podle demografů přijde po roce 2040. „To budou do důchodu postupně odcházet silné populační ročníky narozené v sedmdesátých letech minulého století. Naopak noví pracující budou slabé ročníky narozené někdy před deseti lety,“ vysvětluje odborný asistent katedry demografie pražské VŠE Tomáš Fiala. V budoucnu by tak na jednoho důchodce připadali dva poplatníci.
Trend může zvrátit vyšší porodnost nebo migrace. To ale podle Fialy nemusí být jednoduché, protože „porodnost klesá v celé Evropě, tudíž o migranty bude zájem i jinde“. „Jde o to, co jim může nabídnout naše země a jak je motivovat,“ říká expert.
Hluboké schodky jsou pro důchodový systém typické dlouhodobě. Naposledy stát na penze vybral víc, než vyplatil, v letech 2018 a 2019. Oproti loňsku ale nyní schodky každý měsíc klesají.
V závěru roku ministr práce počítá se zhruba jedenáctimiliardovým deficitem. „V příštím roce bychom mohli být někde kolem vyrovnané bilance příjmů a výdajů důchodového systému. Je to samozřejmě díky nízké nezaměstnanosti, slušnému tempu růstu mezd a platů a taky díky krokům, které jsme udělali v rámci důchodové reformy,“ tvrdí Jurečka.
„Nejsou to žádné změny důchodových parametrů, které tato vláda přinesla, protože ty mají účinnost až třeba od roku 2026 a později, než měříme v tuto chvíli,“ namítá ale místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO).