Komunitní financování už pomohlo vydat stovky knih

Přibývá knih, jejichž vydání spisovatelé financují prostřednictvím veřejné sbírky. Potvrzují to data, která ČT získala od crowdfundingových platforem jako Donio, Hithit nebo Startovač, ale také z Národní knihovny. Komunitní financování využívají hlavně začínající autoři. Umožňuje jim to nejen pokrýt náklady na vydání knihy, ale i navázat přímý kontakt s budoucími čtenáři.

Vydat svou první knihu Prostě miluj prostřednictvím jedné z crowdfundingových platforem se rozhodly i tři studentky České zemědělské univerzity Andrea, Katrin a Kateřina. Hlavním důvodem byl podle nich nedostatek financí a zároveň touha propojit vydání knihy s charitativní pomocí. „Část vybraných prostředků věnujeme nadačnímu fondu Pink Bubble, který pomáhá mladistvým s onkologickým onemocněním,“ vysvětlují. Pro svou sbírku si nastavily tři finanční částky – čtyřicet, šedesát a osmdesát tisíc, přičemž první pokryje tisk dvou set knih.

Na Doniu bylo v roce 2024 spuštěno 133 finančních sbírek na knihy, z nichž téměř 68 procent dosáhlo úspěchu. Stejně jako zmíněné studentky uvažuje stále více hlavně začínajících autorů. Hithit začal s kampaněmi na knihy už v roce 2013, kdy jich spustil 34. Mezi lety 2020 a 2024 již proběhlo 353 úspěšných projektů. Platforma Startovač s knižními projekty začala také v roce 2013 a od té doby takto financovala 749 jednorázových projektů a čtyři dlouhodobé kampaně.

Samovydávání jako trend

Některé publikace, které byly takto vydané, se dostanou i do Národní knihovny. Její data ukazují, že v roce 2020 šlo o 826 publikací, loni už 901 titulů.

„Mohu potvrdit, že v období covidu akcelerovaly některé změny v chování samonakladatelů a čtenářů. Nesouvisí to ale přímo s covidem, ale s širšími společenskými a technologickými změnami,“ vysvětluje Michal Záviška z Národní knihovny.

Trendu, kdy na vydání knih autoři sami vybírají peníze, si všímá i Asociace malých nakladatelů a knihkupců. „Vzhledem k rostoucí dostupnosti samovydavatelských platforem je jasné, že se situace změnila a knih přibývá. Podle mého názoru je tento posun důsledkem tendence trhu směřovat k demokratizaci kultury,“ doplnila Anna Štiková z asociace.

Crowdfunding jako způsob zapojení čtenářů

Jednu z platforem si pro vydání nejen své poslední knihy Zemětření zvolil Matěj Chalupa. „Crowdfunding pro mě nebyl jen způsobem financování, ale i způsobem, jak nabídnout knihu přímo zájemcům,“ říká. Potřebnou částku, dvacet tisíc korun, vybral během 24 hodin. Takto se mu podařilo vydat už třetí knihu.

Například na Doniu se průměrná částka na vydání knihy pohybuje mezi sto až dvěma sty tisíci korunami. „Dětské knihy a poezie jsou v poslední době velmi žádané,“ uvádí Tereza Krejčí z Donia. Ti, kteří na knihy přispějí, ji pak zpravidla dostanou levněji, často s podpisem nebo věnováním.

Marcela Tučková ze Svazu českých knihkupců ale upozorňuje na náročnost celého procesu. „Crowdfunding vyžaduje nejen pečlivou přípravu kampaně, ale i aktivní zapojení autora během celého procesu. Nestačí jen spustit projekt a čekat na podporu. Je třeba mít promyšlenou propagaci a strategii, jak oslovit cílové publikum,“ popisuje. Neúspěšné kampaně podle ní často doplácejí na nedostatek sdílení a slabou komunitu kolem projektu.

Podobný názor sdílí i autorky knihy Prostě miluj, které s crowdfundingem mají zkušenost. „Ano, tuto cestu bychom doporučily ostatním autorům, ale pouze za předpokladu, že si jsou jistí, že během stanoveného období dokážou potřebnou částku získat. To vyžaduje důkladnou přípravu, zejména v oblasti marketingu, a ochotu aktivně oslovovat lidi nejen on-line, ale i osobně,“ uvádějí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 6 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 8 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 9 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 16 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 21 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 21 hhodinami
Načítání...