Dobročinných sbírek přibývá, zorientovat se v nich může být složité

4 minuty
Události: Solidarita s lidmi v nouzi
Zdroj: ČT24

Je světový den štědrosti a dobrých skutků. I letos se do stovek dobročinných výzev a aktivit zapojili také Češi, kteří patří mezi štědré dárce. Aspoň jednou ročně věnuje peníze nebo potřebné věci každý druhý. Roste i počet nejrůznějších sbírek, mimo jiné na sociálních sítích a platformách. Podle organizace Fórum dárců to ale kromě užitku někdy přináší také nepřehlednost.

V pražském domově pro seniory klienti dostávali čokoládové pralinky a chválili si také společné posezení s dobrovolníky z organizace Adra. „Pro naše klienty to znamená opravdu něco velkého, že na ně někdo myslí, že jim někdo věnuje pozornost,“ popsala ředitelka domova SeneCura SeniorCentrum Klamovka Petra Pipková.

Dobrovolníci v deseti městech rozdali osm tisíc pralinek. Speciálně pro tento den je vytvořili lidé s handicapem z Valašského Meziříčí. „Je to den, kdy možná po nákupním šílenství na Black Friday se společnost zastaví. Tam, kde je vám to nejblíž, tak tam přispět. A myslím si, že rozum vás navede. Každopádně určitě je třeba být obezřetný,“ upozornila zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.

Nenechat se zmanipulovat soucitem radí i Klára Šplíchalová, která v dárcovství funguje přes dvacet let. Založit sbírku je dnes díky internetu jednodušší a zrádnější. „Každý čtvrtý Čech se v posledním roce potkal s nějakou podivnou nebo problematickou sbírkou,“ upozornila. Navíc dárci mají podle ní větší problém se ve sbírkách zorientovat, a to přináší pokles zájmu například v regionálních sbírkách.

„Tady je největší problém v tom, že lidé uspořádají sbírku, než aby si zjistili, jestli na to neexistuje nějaký příspěvek, jestli tady není nadace, pak je tady celá řada nadbytečných sbírek. Já jsem se dokonce setkala s tím, že lidé v dobré víře chtěli pořádat sbírku na benefiční koncert, který by naopak měl generovat nějaké prostředky,“ popsala Šplíchalová, která je zároveň ředitelkou Fóra dárců.

Zpřehlednit prostředí má od nového roku i novela o veřejných sbírkách. Přísnější pravidla budou mít například prodejci dárkových předmětů na ulici.

Materiální i jiná pomoc

Pomáhat druhým je pro Čechy důležité. Aspoň nějakou formou se snaží podle průzkumu agentury Ipsos zapojit přes osmdesát procent z nich. Třetina lidí nejčastěji věnuje svůj čas v různých dobrovolnických aktivitách. Čtvrtina přispívá nárazově. Každý desátý pravidelně věnuje čas i věci, o něco méně lidí dlouhodobě finančně přispívá. Celkem sedmnáct procent lidí se do pomoci nezapojuje vůbec.

Pokud jde o finanční příspěvky, Češi je nejčastěji dávají na podporu dětem. Pomáhají také obětem živelních katastrof, zvířatům nebo handicapovaným.

Počet sbírek v poslední době roste hlavně na dárcovských platformách. „Určitě se najdou odpůrci, na které to působí tak, že si dneska může sbírku založit kdekdo, a proto je právě důležité určit správně i cílovou částku, správně prověřit informace ve sbírce, aby prostě bylo jasné, že to je celé důvěryhodné,“ uvedla mluvčí platformy Znesnáze Simona Patelisová.

Podle zakladatele platformy Donio Davida Procházky je to vždy primárně o aktivitě zakladatelů, aby si sami přivedli dárce. „My v Doniu nechceme být soudci tomu, že bychom řekli: vy sbírku ještě ano, vy už ale ne,“ poznamenal.

Velkou vlnu solidarity vzbudily i letošní zářijové povodně. Sbírek se rozběhly stovky. Přispěli čtyři z deseti Čechů. Jen na platformách Donio a Znesnáze se sešlo zatím 93 milionů korun. Sbírky vyhlásila ale i řada dalších organizací. Třeba Člověk v tísni dosud vybral přes 480 milionů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude řešit především ekonomická témata. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 21 mminutami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 21 mminutami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 1 hhodinou

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 2 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 9 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 15 hhodinami
Načítání...