Jurečka jmenuje Hladíka náměstkem na ministerstvu životního prostředí

Události: Jurečka jmenuje Hladíka náměstkem na ministerstvu životního prostředí (zdroj: ČT24)

Lidovci dál podporují nominaci Petra Hladíka (KDU-ČSL) do čela ministerstva životního prostředí. Odmítnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat ho označili v pátek v usnesení svého širšího vedení za protiústavní. Hladík se v pondělí stane na ministerstvu náměstkem, aby se zapojil do jeho řízení, řekl předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka, který nyní dočasně resort vede. Věří, že po březnovém nástupu nové hlavy státu se Hladík stane ministrem. Zeman odmítá lidoveckého politika jmenovat mimo jiné kvůli kauze přidělování brněnských bytů, v jejímž rámci policie prohledala jeho kancelář, z ničeho jej ale neobvinila.

„Petra Hladíka jmenuji náměstkem ministra se všemi pravomocemi a vyčlením mu kompetence. Budu nadále ministrem, ale Petr Hladík bude mít přístup na jednání výborů sněmovny, Senátu, na jednání vlády, bude plně vtažen do agendy ministerstva,“ uvedl Jurečka.

Předseda lidovců dodal, že Hladík bude mít výčet kompetencí v době nepřítomnosti šéfa resortu, včetně práva podepisovat určité dokumenty. Dosavadní náměstci na ministerstvu zůstanou.

Tisková konference KDU-ČSL k nejmenování Hladíka ministrem (zdroj: ČT24)

Přenechání některých pravomocí náměstkovi je podle Hladíka běžnou záležitostí. „Samozřejmě pravomoci vyhrazené pouze ministrovi zůstanou dál vicepremiérovi Jurečkovi,“ podotkl v pátečních Událostech.

Hladík lidoveckému vedení poděkoval za podporu. „Diskuse byla jednoznačná. Krok prezidenta není v souladu s ústavou,“ poznamenal. Je podle něj důležité, aby ministerstvo „naplno jelo“ a pracovalo na věcech, jako jsou adaptace na změny klimatu, ochrana vody či výdaje občanů za energie. Návrh, aby se stal náměstkem, proto přijme. „Abych se po tu dobu osmi týdnů, které zbývají do konce mandátu prezidenta, mohl na ministerstvu věnovat jeho řízení,“ zdůvodnil.

V rozhovoru pro ČT pak Hladík řekl, že víru v to, že ho příští hlava státu jmenuje, opírá o Ústavu. „Protože tu pravomoc a kompetenci rozhodovat o personálním obsazení má premiér České republiky. Ten donesl prezidentovi návrh na mé jmenování ministrem životního prostředí. A proto také širší vedení KDU-ČSL odmítlo tento krok pana prezidenta jako krok protiústavní,“ dodal.

KDU-ČSL v pátek v usnesení označila postup současné hlavy státu za protiústavní. Podle Jurečky by byla jednoznačně namístě kompetenční žaloba. S ohledem na to, že Zemanův mandát končí v první polovině března, by však takový krok nebyl praktický a Ústavní soud by těžko stihl rozhodnout včas, připustil. „Kdybychom byli půl roku před vypršením mandátu prezidenta, jednoznačně bych trval na tom, že je třeba kompetenční žaloba,“ uvedl Jurečka.

Zeman podle šéfa lidovců zasahuje do fungování demokratického právního státu, kde jsou pravomoci jasně definované. Dodal, že zodpovědnost za obsazení vlády je na premiérovi a politická odpovědnost na jednotlivých navrhujících stranách a jejich lídrech. Zemana se nebude snažit přesvědčit, aby Hladíka jmenoval. „Je to nedůstojné, jak se to v minulosti dělo,“ konstatoval.

Podobně se k nepodání kompetenční žaloby vyjádřil i Hladík, podle kterého je do konce Zemanova mandátu velmi krátká doba na to, aby Ústavní soud rozhodl.

Jurečka řekl, že záležitost probral s premiérem Petrem Fialou (ODS) a informaci dostanou i lídři dalších koaličních stran.

Fiala na jmenování Hladíka trvá

Předseda vlády v reakci na usnesení lidovců uvedl: „KDU-ČSL dnes (v pátek) potvrdila nominaci Petra Hladíka na pozici ministra životního prostředí. Proto nadále trvám na návrhu, který jsem minulý týden zaslal prezidentu republiky. Očekávám, že se situace vyřeší během několika týdnů v souladu s Ústavou.“

Za vhodné řešení „situace, kdy prezident krátce před koncem svého mandátu opět nejedná v souladu s ústavou“, pokládá rozhodnutí lidovců předsedkyně koaliční TOP 09 a šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Věřím, že za pár týdnů budeme mít takovou hlavu státu, která bude své pravomoci dodržovat,“ sdělila.

Jednání vedení lidovců bylo svoláno mimořádně. Část politiků se i proto debaty zúčastnila na dálku, jiní přicházeli osobně. „Za sebe říkám, že za Petrem Hladíkem stojím. Nevidím jediný důvod, proč ustupovat vrtochům kohokoliv,“ řekl před jednáním předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Hladík po středečním jednání se Zemanem řekl, že prezident ho není v tuto chvíli připraven jmenovat. Podle Jurečky nemají výhrady hlavy státu racionální základ. Týkaly se například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně, která oddálila podání návrhu na Hladíkovo jmenování. Kvůli kauze policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.

Koaliční partneři zmiňovali, že návrh na řešení situace očekávají od lidovců. „Neobsazená funkce takto důležitého resortu je opravdu velký problém. Je tedy na nich navrhnout se vší zodpovědností další kroky. A my budeme stát za kroky, na kterých se koalice domluví,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Fiala s předáním návrhu na jmenování čekal více než měsíc. Chtěl mít jistotu, že Hladík kauzu dostatečně osvětlil. Zemanovi návrh zaslal po vánočních svátcích.

Opozice s nominací nesouhlasí

Opozice s trvající nominací Hladíka nesouhlasí. „Kážou vodu, pijí víno. Byli to hlavně lidovci, kteří nekompromisně požadovali, aby Jana Mračková Vildumetzová (ANO) skončila na pozici místopředsedkyně sněmovny, a to jen kvůli tomu, že na její svatbě byl člověk spojovaný s kauzou Dozimetr,“ uvedl místopředseda ANO Karel Havlíček. „Nikdy s ním nespolupracovala, byl to známý jejího manžela. Ona pod tlakem odstoupila,“ dodal.

Mračková Vildumetzová rezignovala na pozici místopředsedkyně dolní komory k 30. září. Byla terčem kritiky kvůli tomu, že podnikatel Zakaría Nemrah, obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte, o čemž tehdy informovaly servery Neovlivní a Seznam Zprávy.

Od ANO už dříve zaznělo, že vláda měla přijít s jiným kandidátem. „Prostě je určitým způsobem zatížen tou kauzou. Já jsem neslyšela žádné ujištění orgánů činných v trestním řízení, že už se ho to netýká. Nemyslím si, že by prezident byl automat na podpisy,“ reagovala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Hnutí zvažuje zařazení mimořádného bodu na schůzi sněmovny příští týden, a to právě k situaci na ministerstvu životního prostředí. Projedná to ještě poslanecký klub. Stejně jako další vývoj, který přinesl pátek.

„Hnutí SPD považuje toto jmenování za nepřijatelné. Petr Hladík je totiž součástí závažné korupční a kriminální kauzy ohledně nezákonného přidělování městských bytů ve velkém rozsahu na úrovni orgánů statutárního města Brno,“ uvedl Okamura a připomněl zásah policie v Hladíkově kanceláři.

Záležitost není podle předsedy SPD ani zdaleka vyřešena, stejně jako není zcela jasná Hladíkova role v ní. „Navíc, Hladík nabízel již minulý měsíc lukrativní politické trafiky na ministerstvu za statisíce korun svým lidoveckým spolustraníkům, aniž by měl s ministerstvem cokoliv společného. To je rovněž nepřijatelné,“ dodal Okamura.

O tom, že Hladík rozeslal lidovcům dopis, v němž nabízel posty na ministerstvu, informoval v prosinci deník Mladá fronta DNES patřící do svěřenského fondu šéfa ANO Andreje Babiše. Lidovci podle listu krok hájili jako snahu informovat o výběrovém řízení.

Čtvrt roku

Výměna v čele resortu životního prostředí zaměstnává politiky už čtvrt roku. Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) předala premiérovi svou rezignaci ze zdravotních důvodů zkraje října. Lidovci od začátku prosazují na uvolněný post právě svého místopředsedu Hladíka. Na konci října prezident přijal demisi Hubáčkové a řízením agendy pověřil Jurečku. Návrh na Hladíkovo jmenování poslal předseda vlády na Hrad až minulý týden.