Jiří Pospíšil: Česko čelí kvůli Babišovi mezinárodní ostudě, hrozí stamilionové škody

26 minut
Interview ČT24: Jiří Pospíšil (TOP 09)
Zdroj: ČT24

Česko čelí kvůli podezření premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů mezinárodní ostudě i riziku, že přijde o stamiliony korun. V Interview ČT24 to řekl europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj je ohrožena také česká pozice při vyjednávání evropského rozpočtu na dalších sedm let, pokud o něm bude v Bruselu jednat trestně stíhaný premiér, který je podle Evropské komise ve střetu zájmů a nelegálně čerpá evropské dotace.

„Čelíme obrovské mezinárodní ostudě tím, že náš premiér je už podle třetího evropského orgánu ve střetu zájmů. Připomínám, že to už konstatoval Evropský parlament, konstatovala to Právní služba Evropské komise a teď je třetí závěr přímo Evropské komise. Pravděpodobnost, že formální vyhotovení, které přijde v českém jazyce za několik týdnů, bude jiné, je téměř nulová,“ říká Pospíšil.

K návrhu auditní zprávy Evropské komise může Česko poslat připomínky, poté Komise vydá konečnou verzi. Ta se může, ale také nemusí, od nynějšího dokumentu lišit.

„Definitivní závěr to teď není, ale z 99 procent je už dneska podle evropských orgánů jasné, že Andrej Babiš čerpá nezákonně a neoprávněně evropské peníze. A to není, jak rád tvrdí Babiš, kampaň, kampaň a zase kampaň opozičních politiků nebo zlých novinářů. To je konstatování někoho, kdo stojí mimo Českou republiku a nemá důvod to posuzovat zaujatě,“ uvádí europoslanec a předseda TOP 09.

Musíme hájit zájmy Česka, ne Babiše a Agrofertu

„Vsadím své boty, že závěrečná zpráva se v základních principech nebude lišit. Vycházím ze zkušenosti z podobných kauz. Evropská komise by sem neposlala zprávu, která by byla na vážkách. Možná proto to tak dlouho řešili. Ale bude dán prostor ČR, aby se obhájila, a pak přijde konečná zpráva během podzimu,“ vysvětloval Pospíšil.

„Já budu rád, když ČR dodá objektivní argumenty. Když bude postupovat tak, abychom hájili zájmy ČR, nikoli zájmy pana Babiše a Agrofertu,“ podotýká Pospíšil s tím, že Česko tlačí čas.  

„Ve chvíli, kdy proplácíme peníze z českého státního rozpočtu Babišovým firmám a kdy už jsme zaplatili 200 milionů z českých, nikoliv evropských peněz, Babišovi a jeho firmám za takové věci, jako je speciální linka na výrobu toastového chleba, tak nemůžeme čekat do podzimu, až budou všechny formální procedury ukončeny a bude i formálně řečeno, že Babiš nezákonně čerpá peníze,“ míní šéf TOP 09.

Šéf TOP 09: Premiér oslabuje českou pozici v EU

TOP 09 chce postupovat společně s dalšími opozičními stranami a bude ve sněmovně navrhovat vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Pospíšil říká, že respektuje, že ANO vyhrálo sněmovní volby, ale neznamená to, že v čele vlády musí být trestně stíhaný člověk. Podle něj to pozici Česka škodí.

„Na podzim český premiér – ať to bude kdokoliv – bude vyjednávat evropské peníze pro ČR do roku 2027. Budou se rozdělovat miliardy eur. A když tam za nás bude jezdit člověk, který je podle EU ve střetu zájmů a nelegálně čerpá evropské peníze, tak to českou pozici obrovsky oslabí. I toto je důvod, proč si myslíme, že by v čele vlády měl být někdo jiný než Andrej Babiš,“ podotýká Pospíšil.

Odmítá, že by díky hlasům vládních ANO, ČSSD a podpoře komunistů byl výsledek případného hlasování o důvěře kabinetu předem jasný. „To je tak závažná věc, že má být dána šance i těm stranám, které podporují Babiše jako premiéra, aby mohly jasně říci – ano, nám je jedno, že České republice vedle obrovské ostudy hrozí stamilionové škody, a chceme dál sedět na vládních křeslech s Babišem. Nebo v této chvíli, kdy je zájem ČR takto ohrožen, odcházíme a podpoříme pád vlády,“ říká.

Hlasovat o nedůvěře vládě je podle něj v současné situaci povinností opozice. „Každý politik mimo to, že má stranické tričko, má mít také své vědomí a svědomí, má hájit zájmy země, nikoli strany, za kterou tam je,“ míní.

Podle něj už někteří sociální demokraté o možném konci Babišova kabinetu debatují. „ČSSD bude muset svým voličům vysvětlovat, proč bude Česko platit 500 milionů do Bruselu a proč zaplatili už 200 milionů na podnikání Babiše,“ uzavírá Pospíšil. Andrej Babiš však v pátek ve Sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 49 mminutami

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 10 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Neočekávám zásadně rozdílné postoje Pavla a vlády, řekl Macinka po schůzce na Hradě

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě přijal další tři kandidáty na ministry. Jako poslední za ním dorazil předseda Motoristů a nominant této strany na pozici šéfa diplomacie Petr Macinka, který schůzku označil za věcnou, korektní a seriózní. Dominantním tématem byla dle něj zahraniční politika. Předseda Motoristů sdělil, že neočekává zásadní rozdíly v zahraničně-politických postojích mezi vznikající vládou a hlavou státu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pavel o Turkovi: Kompetenční žaloba by byla užitečná

Prezident Petr Pavel pokládá za málo pravděpodobné, že poslanec Motoristů Filip Turek se stane ministrem životního prostředí. Nakonec možná podle něj bude dobré, když v této věci dojde ke kompetenční žalobě, kterou pak Ústavní soud rozhodne. Motoristé podle svého předsedy Petra Macinky o kompetenční žalobě neuvažují, nominace do vlády se podle něj nemění.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...