Zjištění Evropské komise jsou závažná, mohla by zavdávat podezření na trestný čin, uvedl Pavel Zeman

Zjištění v návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Premiér ve vyjádření pro ČT napsal, že Zeman nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce: Pavel Zeman o návrhu zprávy Evropské komise

Podle Pavla Zemana si Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje vlastní analýzu navrhovaného dokumentu, výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů. „To, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zakládat podezření z trestného činu,“ řekl Pavel Zeman

„Zprávu nyní analyzujeme a bude-li potřeba si k tomu vyžádat další informace, tak si je vyžádáme,“ uvedl nejvyšší státní zástupce. Podle Zemana je třeba znát celý proces, včetně toho, „jak vypadaly žádosti o dotace, kdo o nich rozhodoval, kdo byly zodpovědné osoby, jak reagovaly, jestli měly k dispozici všechny informace.“

Babiš: Jsou to ukvapené závěry

Premiér Babiš ve vyjádření pro ČT napsal, že postupu Pavla Zemana nerozumí. Návrh auditní zprávy je podle něj plný faktických nepravd, které budou v následujících dnech příslušné české orgány vysvětlovat. Zemanův závěr je ukvapený a nejvyšší státní zástupce nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu, uvedl předseda vlády.

„Vůbec tomu nerozumím, jak bychom se mohli pohybovat v oblasti jakéhokoliv trestného činu,“ reaguje Babiš. „Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům místo toho, aby počkal na finální verdikt. Touto svou horlivou iniciativou nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu.“

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v nedělním pořadu Partie televize Prima uvedla, že nevidí důvod nevěřit premiéru Babišovi ve sporu s Evropskou komisí ve věci údajného střetu zájmů. Babiš splnil zákonné požadavky na vyřešení problému, když převedl holding Agrofert do svěřenských fondů, uvedla ministryně.

Text navrhované auditní zprávy zveřejnila v pátek média. Auditoři se v materiálu zaměřují na čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu dokumentu, který se ještě může měnit, je premiér po celé své vládní působení ve střetu zájmů, má vliv na firmu i na použití dotací z EU.

Podle navrhované auditní zprávy Babiš svěřenské fondy ovládá a má zájem na tom, aby firmy byly úspěšné. Auditoři popisují jednotlivé dotační případy i to, jak premiér do chodu holdingu zasahoval a jak může zasahovat do svěřenských fondů. Česku údajně hrozí, že by mohlo vracet do Bruselu zhruba 451 milionů dotací pro Agrofert.

Premiér Babiš v sobotu řekl, že Česká republika žádné peníze zpět posílat nebude a auditní zprávu odmítne. České úřady nyní poskytnou Unii své stanovisko, text se tak může ještě upravit. Závěrečná zpráva z auditu by mohla být hotová do konce prázdnin.

Ministerstvo a žalobci se neshodnou na statistice o úspěšnosti

V Otázkách Václava Moravce spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem o tématech české justice debatovali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a náměstek ministryně spravedlnosti Jeroným Tejc.

Hosté Otázek diskutovali mimo jiné o práci státních zástupců. Ministerstvo spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce totiž mají rozdílné statistiky o úspěšnosti vrchních žalobců. Zatímco podle zástupce ministerstva Jeronýma Tejce bylo v posledních letech zproštěno až 28 procent obviněných, podle Pavla Zemana to bylo pouze 14,5 procenta.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce: Pavel Rychetský, Pavel Zeman a Jeroným Tejc o situaci české justice

Nejvyšší státní zástupce uvedl, že statistika ministerstva zřejmě není pravdivá. Analýza vrchního zastupitelství podle něj ukázala, že se „zřejmě špatně vykazuje“ kolonka zproštěné věci úplně a částečně. „Od roku 2011 do roku 2018 bylo rozhodnuto ve věci 366 osob, z nichž 53 bylo zproštěno. Dostáváme se k údaji 14,5 procenta, jsme přesně na půlce. Obávám se, že statistika (ministerstva) je nepravdivá,“ řekl Zeman.

Podle statistik ministerstva okresní státní zástupci dovedou 95 procent případů k pravomocnému odsouzení, u vyšších zástupců pak podíl klesá. Zproštěno v posledních letech bývá deset až 28 procent obviněných.

„Nejsou to čísla, která bychom si vycucali na ministerstvu spravedlnosti z prstu. Vycházíme ze statistických listů trestních soudů. I pokud by byl 15 procent průměr neúspěchu vrchních státních zástupců při obžalobách, více než každý desátý, který je pohnán k soudu státním zastupitelstvím, odchází od soudu pravomocně nevinný,“ reagoval Tejc.

Náměstek ministryně připustil, že každá statistika se dá posuzovat z více pohledů. Záleží na výchozích hodnotách. Tejc také uvedl, že vrchní zastupitelství řeší méně případů než okresní, kauzy jsou ale složitější. 

Stáhněte si Otázky Václava Moravce z 2. 6. 2019 106.85 MB