Většina nevyléčitelně nemocných chce znát svou prognózu a stále více lidem se daří prožít poslední dny doma. Závěry nového průzkumu překvapily i mnohé odborníky. Jen třetina oslovených ale dokázala popsat význam paliativní péče, která pomáhá pacientům s těmi nejvážnějšími diagnózami. Téma pro Události zpracovala redaktorka Lea Surovcová.
Jen třetina lidí chápe význam paliativní péče, ukázal průzkum
Paliativní péče znamená celkovou péči o nemocné, kteří se dostali do takového stadia, které se již nedá léčit. „Staráme se o to, aby se měli dobře, aby ta nemoc co nejmíň zlobila, aby měli služby, když docházejí síly. Můžou mít prognózu v řádu dlouhých měsíců nebo krátkých let,“ popsala vedoucí lékařka oddělení paliativní péče Fakultní Thomayerovy nemocnice Zuzana Křemenová.
Tým, který se o nemocné stará, sestává ze zdravotníků, sociálních pracovníků nebo i kaplanů. V Thomayerově nemocnici se o nevyléčitelně nemocné pacienty stará konziliární tým, který má dohromady 16 členů.
Služby paliativní péče využila například Anežka Meluzínová. Před týdnem skončila v nemocnici a dozvěděla se, že má těžké stadium rakoviny. Léčbu odmítla.
„Musím to brát, jak to je,“ prohlásila. Pracovníci paliativní péče s ní zůstávají v kontaktu i po návratu z nemocnice. Nejvíce jí prý pomáhá, že s ní lékařka i blízcí o těžké situaci mluví a odpovídají na otázky, jak dlouhý život ji ještě čeká a zda nebude v bolestech.
Nová data potvrzují, že se lidé obávají téma otevírat. Respondenti v průzkumu agentury STEM/MARK uvedli, že jim polovina blízkých zemřela v nemocnici, dalších 37 procent doma a pět procent v hospici.
Vyhledat paliativní péči se doporučuje co nejdříve. „Pokud si myslíme, že patří k závěru života, tak budeme odkládat ty důležité rozhovory. Potkáváme krásné příběhy, kdy se lidé chtějí usmířit s rodinou. A když nemají čas, tak to nestihnou, a to je škoda,“ popsal psycholog a zakladatel Centra paliativní péče Martin Loučka.
Více než polovina lidí si přeje rozhodovat o vlastní zdravotní péči. Nová zjištění by měla pomoci i jejímu dalšímu rozvoji.
Autorka reportáže – reportérka domácí redakce ČT Lea Surovcová – se zabývá tématy souvisejícími s lidmi v těžkých životních situacích dlouhodobě. Se svým dokumentem Těžko v duši, který rozebírá vzestup psychických potíží dětí a mládeže, nyní usiluje o Novinářskou cenu 2023 v kategorii Cena veřejnosti.