Infarktů v Česku ubývá. Může za to lepší životní styl i zdravotní gramotnost

2 minuty
Události: Počet lidí s infarktem mírně klesá
Zdroj: ČT24

Počet lidí, kteří prodělali infarkt, v Česku mírně klesá, loni lékaři napočítali necelých patnáct tisíc případů. Přetrvávají však výrazné rozdíly mezi regiony. Největší nebezpečí infarktů hrozí lidem v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji, nejmenší v Praze. Velkou roli hraje životní styl.

Infarkt se typicky projevuje bolestí za hrudní kostí, která se může šířit i do krku nebo horních končetin. Příznaky ale mohou být i jiné: nevolnost, bolesti břicha nebo pocity slabosti.

Zatímco v roce 2015 postihl infark téměř šestnáct tisíc pacientů, o tři roky později jich bylo zhruba o tisíc méně. Většinu hospitalizovaných se lékařům podaří zachránit – ročně na infarkt v Česku zemře kolem čtyř tisíc lidí.

Zejména jde o osoby, které se k lékaři nedostanou vůbec nebo pozdě. „Důležité je, aby pacient, který má akutní infarkt myokardu, záchranáře zavolal co nejdříve, optimálně do půl hodiny,“ řekl lékař Martin Poloczek z Pracoviště invazivní a intervenční kardiologie Fakultní nemocnice Brno.

Rozdíly napříč regiony

Statistika v poslední době klesá díky prevenci i zdravějšímu životnímu stylu. Zůstávají ale rozdíly mezi regiony. Nejhůře je na tom Moravskoslezský a Ústecký kraj. Důvodem je podle odborníků horší socioekonomická situace, ale také vzdělání nebo zdravotní gramotnost.

„Životní návyky hrají nepochybně velkou roli. Jsou to regiony, které mají většinou poměrně vysoké procento kuřáků. A to je bohužel  jeden z nejsilnějších rizikových faktorů u mladších pacientů,“ řekl Petr Kala, přednosta 1. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. 

Méně často postihuje podle České kardiologické společnosti srdeční selhání lidi z větších aglomerací v čele s Prahou a Brnem. Lidé z těchto oblastí jsou navíc po infarktu v nemocnici kratší dobu. Lékaři to připisují dobré dostupnosti ambulantních pracovišť a vyšší nabídce ambulantních léčebných metod. Hůře jsou na tom například Vsetínsko či Karlovarský kraj.

V regionech je také méně katetrizačních center, která mohou pacientovi nasadit nejmodernější léčbu. Ta je přitom pro zotavení po infarktu zásadní. Česko se v kvalitě péče řadí mezi světovou špičku. Naprostá většina pacientů s infarktem dostane přímo do tepny kovový stent, tedy výztuhu z drobných drátků, která udrží tepnu průchozí.

Pro zotavení a prevenci dalšího infarktu je pak podle lékařů zásadní spolupráce pacienta. Kromě často nutné změny životního stylu a stravy musí užívat běžně až pět léků včetně těch snižujících srážlivost krve. 

  • Jedno z častých kardiovaskulárních onemocnění vzniká ucpáním srdeční cévy, příčinou většiny je jejich kornatění, kdy se na stěnách tepen ukládají tukové látky. Rizikovým faktorem je nedostatek pohybu, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a kouření. 
  • Zdroj: ČTK

Pokrývat všechny pacienty a nemoci oběhové soustavy má ambici Informační systém pro onemocnění srdce a cév. Lékaři jeho pomocí plánují hodnotit základní indikátory napříč jednotlivými regiony. Nově systém mapuje i kapacity kardiologů. Od ledna by data měla být dostupná i na webu.

Ministerstvo zdravotnictví navíc zvažuje, že by svědomitější lidé, dbající na prevenci, mohli platit nižší pojistné. Lékaři doporučují, aby preventivní vyšetření podstoupili lidé nad čtyřicet let minimálně jednou za dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 29 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 29 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 4 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 12 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...