
Nejčastěji se v Česku umírá na nemoci oběhové soustavy
„Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy. I když se podíl těchto příčin v průběhu posledního desetiletí snižuje, loni na ně zemřelo 41,9 % mužů a 49,9 % žen,“ upřesnila předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.
V dané kategorii se nejvíce umírá na ischemické nemoci srdeční. Intenzita úmrtnosti na akutní formy, např. infarkt myokardu, se snižovala rychleji než na chronické formy. Vedle toho klesala i úmrtnost na cévní onemocnění mozku, např. mozkovou mrtvici.
K nejčastějším poruchám srdečního rytmu patří třeba fibrilace síní, při které dochází ke zrychlení srdečního tempa. Podle lékařských odhadů postihuje až 200 tisíc lidí. Mnohdy stojí u původu stres a nadměrná zátěž.
„Její problém nespočívá v tom, že by usmrcovala populaci ihned. Vede ale k negativním procesům. Nejčastější a nejhorší je cévní mozková příhoda,“ přibližuje primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Mozková mrtvice a infarkt stojí za necelou polovinou úmrtí.
Po oběhových poruchách zabíjí nejčastěji nádory
Jako druhou nejčastější příčinu úmrtí uvádí statistiky nádorová onemocnění, která zabila více než pětinu zemřelých. U mužů se týkají zejména plic, tlustého střeva včetně konečníku a prostaty. U žen je zaznamenána nejvýznamnější část úmrtí v důsledku novotvarů plic, tlustého střeva včetně konečníku, prsu a pohlavních orgánů. Intenzita úmrtnosti na rakovinu se od roku 2006 snižuje. Loni zemřelo na tyto příčiny 27,0 % mužů a 22,3 % žen.
Sledovány jsou i vnější příčiny úmrtí. Mezi nimi dominují sebevraždy. Od roku 2012 jich ale ubývá. Loni spáchalo sebevraždu 1 130 mužů a 254 žen. Ve srovnání s rokem 2006 také klesá počet dopravních nehod. V roce 2015 při nich zemřelo 635 mužů a 176 žen. Více než čtvrtina úmrtí mužů a pětina úmrtí žen je odvratitelná, ať už včasnou léčbou nebo prevencí.