Hospoda byl takový dnešní internet, říká o žurnalistice 90. let novinář Spurný v podcastu Background ČT24

Místo internetu používal výstřižkovou službu, vstával ve čtyři ráno a do sedmi se učil psát na stroji, aby mohl v redakci pracovat na svých textech. Dnes přitom běžně kromě počítače a internetu používá i aplikace k šifrované komunikaci. Jaroslav Spurný je jedním z mála stále píšících českých novinářů, kteří své první články vydávali ještě v samizdatu. Své novinářské začátky, vznik novodobé české žurnalistiky i její vývoj v posledních třech dekádách reportér přibližuje v premiérovém díle podcastu Background ČT24 s podtitulem Generace.

„Můj úplně první článek byl o StB. Šel jsem tehdy navštívit náměstka ministra vnitra, který měl StB na starosti. Byl to právník, který tomu vůbec nerozuměl. Seděli tam proti sobě čerstvý náměstek a novinář, který nemá žádné zkušenosti, a řeší, co s StB. Ta situace byla absurdní,“ popsal Spurný jeden ze svých prvních reportérských zážitků v tehdy nově založeném časopisu Respekt.

Novinařinu po listopadových událostech totiž začali tvořit lidé, kteří do té doby nepsali vůbec nebo přispívali do samizdatových periodik. Stejně tak se řada nováčků dostala do politiky, o které žurnalisté psali především. „V počátcích novinařiny byl absolutní problém v tom, že jste nemohli dotlačit politiky ke zdi, protože jste věděli, že stejně nemůžou nic vědět. Navíc jste spolu budovali stát,“ přiblížil nezvyklé propojení novinářů s politiky z počátku 90. let Spurný.

„Tehdy jsme všichni společně hledali, co nebezpečného si neseme z doby totality a co se může pokazit, aby se stát vyvíjel špatně,“ vysvětlil. Zvrat podle něj přišel s prvními demokratickými volbami, které v zemi rozdělily moc.

Do hospody se přestalo chodit s nástupem internetu

Zdrojem mu tehdy kromě politiků byli čtenáři, kteří do Respektu psali, volali a posílali nejrůznější dokumenty. Místem setkání pak byla nejčastěji hospoda. „Hospoda byl takový dnešní internet. Předávání a získávání informací se dělo v hospodách, protože nic jiného nebylo,“ řekl Spurný. Redakce Respektu měla podle něj štěstí, že vždy sídlila blízko nějaké. „Říkali jsme jí ,dolní redakce'. Odehrávala se tam část naší práce a nemuseli jsme přitom chlastat,“ dodal Spurný.

Tento zvyk skončil s nástupem internetu. Jako investigativní novinář, který teď běžně používá sociální sítě nebo šifrované komunikační aplikace, si ale pamatuje ještě dobu, kdy se učil na psacím stroji. „V okamžiku, kdy mi bylo jasné, že se stávám redaktorem Respektu a umím za půl minuty vyťukat jedno slovo, začal jsem ráno vstávat ve čtyři hodiny a do sedmi jsem se učil psát na stroji,“ usmíval se Spurný. Například pro rešerše využíval výstřižkovou službu, u které si objednával „balíky novinových výstřižků“.

Nezměnila se odpovědnost za informace

Internet všechno zrychlil a usnadnil, přesto Spurný tvrdí, že mezi lidi musí dobrý novinář chodit stále. „Internet je naprosto zásadní pomůcka, ale druhá věc je umět se pohybovat po ulici. Mít správné zdroje na správných místech. A osobní schůzky s lidmi vám dají daleko víc než rešerše,“ vysvětlil Spurný.

Počátek 90. let byl podle něj ještě větší školou pro druhou generaci novinářů, ti tehdy do svobodných médií přišli jako čerstvě plnoletí. „A v sedmadvaceti toho uměli hodně, protože prošli drsnou školou učení, ulicí a zároveň byli dost mladí, aby byli adaptabilní, když se svět žurnalistiky začal měnit v internetový,“ myslí si Spurný.

Co se podle něj ani za třicet let nezměnilo, je poslání novinářské profese. „Odpovědnost za informace, které dáváte, a vědomí, proč je dáváte. S jakým záměrem, co tím sledujete,“ upozornil Spurný.

Celý rozhovor si poslechněte v podcastu Background ČT24 na Spotify, Soundcloud, Youtube, Podcasty Google nebo Apple.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 2 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pandury mají na kahánku, armáda žádá nové transportéry

Česká armáda chce vyměnit stávající obrněné transportéry Pandur II za nová vozidla. S modernizací už nepočítá. Část strojů se po patnácti letech blíží ke konci životnosti a hlavně se změnilo požadované vybavení takových strojů. Sněmovní výbor pro obranu chce o záměru ale ještě jednat. Další možnosti jsou podle vojáků otevřené, ve hře můžou být nové Pandury i jiné typy.
před 11 hhodinami
Načítání...