Hlavní hygienička představí nový protiepidemický systém nejdříve po Velikonocích

Nahrávám video

Dodržování karantény a izolace budou policisté kontrolovat společně s hygieniky. Podle nové hlavní hygieničky Pavly Svrčinové k tomu mají krajské stanice potřebné instrukce a někde už začaly. V rozhovoru pro ČT mluvila také o přípravě nového protiepidemického systému. Hotový podle ní bude nejdříve po Velikonocích. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl, aby ho představila tento týden.

„Nevím, jestli to bude přímo jeden ucelený systém, zatím se nám jeví, že bude rozumnější pro jednotlivé sektory. Povelikonoční období bude to, kdy se to bude dolaďovat. Je možnost testování třeba před kulturní akcí, dá se dát další podmínka používání respirátoru,“ nastínila Svrčinová.

Později by mohly přibýt výhody pro očkované. Podle vicepremiéra Hamáčka měl být upravený protiepidemický systém znám tento týden. Hlavní hygienička ale o jeho podobě ještě jedná.

Detaily rozvolňovacího scénáře tak zůstávají zatím neznámé stejně jako jeho termín. Podle Pavly Svrčinové je aktuálně nouzový stav nezbytný. Připouští, že v druhé polovině dubna by se mohlo postupovat i bez něj. „V půlce dubna může být stav takový, bude pár okresů nebo jeden kraj, který na tom bude ještě výrazně hůř než ty ostatní a tam už se to dá řešit podle pandemického zákona a lokálními opatřeními,“ uvedla.

S rychleji se šířící britskou mutací mají hygienici také více práce s trasováním kontaktů. K tomu jim přibyly kontroly testování ve firmách a dodržování karantén a izolací. „V krajích, kde trasovat nemusí tolik osob, tak vyrážejí častěji. Kontroly už běží. Totéž se týká kontrol samovyšetření ve firmách,“ informovala Svrčinová. Těch zatím hygienici provedli dvě stě napříč republikou. Do kontrol karantén a izolací se jako první pustili v Karlovarském kraji.

Do začátku epidemie koronaviru vystupovala hlavní hygienička Eva Gottvaldová kromě obecných zákonů jen s pandemických scénářem pro chřipku. Protiepidemický systém PES přišel s její nástupkyní Jarmilou Rážovou a stávajícím ministrem Janem Blatným (za ANO).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany českých turistů v rakouských Alpách v neděli informují tamní média. Čtveřice Čechů se v sobotu dostala do potíží při túře pod horou Traunstein, a nakonec byla zcela vyčerpaná. Turisté podle serveru Kronen Zeitung přecenili své síly a příliš spoléhali na navigační aplikaci. Ve druhém případě zasahoval policejní vrtulník u české rodiny s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel, píše server MeinBezirk.
před 2 mminutami

VideoTlačítko pro snadné vrácení zboží míří na e-shopy. Byť má zpoždění

Internetoví prodejci přidávají na weby tlačítko pro snadnější odstoupení od smlouvy, aby vrácení zboží bylo stejně rychlé jako jeho zakoupení. I pro ty zdejší už to mělo být povinností, Česko ale nestihlo včas přijmout evropskou směrnici. Zákon tak zřejmě bude platit od ledna. Tlačítko pro vrácení objednaného zboží musí být jasně viditelné a být v základním funkčním nastavením e-shopu. Tato povinnost platí pro všechny internetové obchody. Objem on-line nákupů roste rok co rok. Dnes na internetu nakupuje více než osmdesát procent populace. Takový počet Česko řadí na samotnou špičku Evropské unie, on-line nákupy tu tvoří asi patnáct procent maloobchodu.
před 6 hhodinami

VideoStále více Čechů míří v létě do Skandinávie

Stále více Čechů v létě cestuje do Skandinávie. Prodejci letenek odhadují, že celkově by ji letos mohlo navštívit asi o pětinu českých cestovatelů více než loni. „Klienti, kteří chtějí aktivnější dovolenou, nebo poznávací zájezdy, i kvůli teplotám volí sever,“ potvrzuje trend mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Právě rostoucí teploty napříč Českem i obvyklými dovolenkovými destinacemi poptávku podporují. A to i přesto, že průměrná dovolená ve Skandinávii vyjde o třetinu až polovinu dráž než ta ve Španělsku nebo Řecku. Zvýšený zájem Čechů zaznamenali i majitelé hotelů a penzionů v Alpách. Několikátým rokem po sobě roste zájem také o Polsko, kam se letos chystá dvanáct procent Čechů.
před 7 hhodinami

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Účastníci pochodu Pride upozorňují na trvající nerovnosti i společenskou atmosféru

Prahou v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby vyjádřily podporu komunitě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+). Na Štvanici, kde průvod končil, pokračuje program až do večerních hodin. I kvůli nedávnému útoku na podobnou akci v Berlíně dohlížely na pražský průvod stovky policistů a antikonfliktní tým.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

VideoDomovu Mutice hrozí maximální pokuta. Neregistrovaná péče by mohla být trestná

Provozování nelegálních domovů pro seniory by mohlo být trestným činem. Nyní hrozí nanejvýš pokuta za poskytování služeb bez potřebné registrace. V mnoha případech provozovatelé pokutu řeší insolvencí a založí novou firmu. „Pak podnikají směle dál,“ popisuje náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlová (Naše Česko). Podle zástupce ombudsmanky existují v Česku nelegálních zařízení desítky. Změnu chystá ministerstvo práce a sociálních věcí i na základě stále prověřovaného případu z Táborska, na který upozornila ČT. Krajský úřad Domovu Mutice zřejmě udělí maximální pokutu dva miliony korun.
před 18 hhodinami

Řeky vysychají a podzemní vody ubývá. Hydrolog: Klíčem je zadržování vody

Řeky hlásí rekordně nízký průtok, ubývají zásoby podzemních vod. Řada obcí a měst už přistupuje k opatřením. „Musíme se soustředit zaprvé na pitnou vodu, protože pokud teď neuděláme nic z hlediska rozmnožení zásob pro pitné účely, tak za dvacet let otočíme kohoutkem a třeba nepoteče,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem geograf a hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Janský. Krajina je dle něj stále schopna vodu zadržovat, avšak je nutné učinit vhodná opatření.
před 22 hhodinami

Policie vyšetřuje pobodání v Tanvaldu jako pokus o vraždu na dvou osobách

Policisté vyšetřují násilný trestný čin v Tanvaldu na Jablonecku, při kterém v pátek s bodným zraněním skončili v nemocnici tři lidé, jako pokus o vraždu na dvou osobách. Bodná zranění utrpěli dva muži a jedna žena.
včera v 11:22

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.