Prvního českého prezidenta Václava Havla, který zemřel před třinácti lety, připomene koncert v Národním technickém muzeu nebo projekce archivních filmových záběrů v Knihovně Václava Havla. Češi ale od rána chodí zapalovat svíčky i na Hrádečku, kde měl chalupu, nebo k rodinné hrobce Havlových, kde je pochován. Jeho památku uctili i ústavní činitelé. Prezident Petr Pavel uvedl, že Havlovy nadčasové vize přetrvávají a jsou aktuálnější než kdy jindy.
Havlovy myšlenky jsou aktuálnější než kdy jindy, řekl Pavel
„Naše země mu vděčí za mnohé výhody, které dnes většina z nás vnímá jako samozřejmé. Nesmíme však zapomínat na to, že řada z jeho zásluh pro Českou republiku, jako jsou život ve svobodě a demokracii, ve společenství Evropské unie a bezpečnostní garance NATO, brát jako samozřejmost nesmíme,“ napsal prezident Petr Pavel. Nejlepší připomínkou a uznáním Havlovy památky podle něj může být převzetí části odpovědnosti za další rozvoj hodnot, na kterých je demokratické společenství založeno.
Havel je podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) obrovskou inspirací, mnoho jeho myšlenek je nadčasových a stále platných nejen ve střední Evropě, ale po celém světě. „Ať už je to důraz na svobodu, lidskou důstojnost, lidská práva, ale také na vlastní aktivitu, snahu věci měnit, a nikoliv jenom stát opodál,“ řekla. Z Havlova odkazu podle ní jednoznačně platí například to, že slušnost není slabost, ale právě naopak.
Bourejte bariéry, vyzval Vystrčil
Předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) k hrobce doprovodilo dalších dvanáct senátorů a senátorek, na hřbitově se potkali se studenty z nedaleké obchodní akademie, kteří také přišli uctít Havlovu památku. Šéf horní komory studenty poprosil, aby více mluvili se svými rodiči a prarodiči. „Říkejte jim, co si myslíte a proč si to myslíte,“ vyzval je.
Bourání bariér mezi generacemi považuje Vystrčil za důležité. „Mladí by se měli více bavit s těmi staršími, ne tolik se dívat do mobilu. Starší by se měli více bavit s mladšími, a ne tolik se zabývat tím, kdy, kde a co se stane. To si myslím, že by mohlo pomoci,“ řekl. „Většina myšlenek Václava Havla je stále platných,“ míní Vystrčil.
Aktuální je podle něj například citát, podle kterého je nejlepší cestou k vlastnímu neštěstí, pokud si člověk zakrývá oči před neštěstím jiných. „A to mám pocit, že se nám může stát, pokud si budeme říkat, že se máme starat jenom sami o sebe a to ostatní nás nemá zajímat,“ řekl.
V plnění Havlova odkazu si podle něj Česko vede dobře, ačkoli je vždy co zlepšovat. „Naše politika je hodnotová, kromě toho samozřejmě, že se musíme starat o svoji konkurenceschopnost a o svoji bezpečnost,“ uvedl.
Vzpomínkové akce
Havlovo úmrtí si lidé připomenou také u chalupy bývalého prezidenta na Hrádečku. V Praze se u příležitosti výročí koná například vánoční koncert nebo promítání filmových záběrů.
„Velkým podílem se zasloužil o to, že mluvíme o svobodném Československu a České republice,“ sdělila editorka z Knihovny Václava Havla Anna Feimanová. Podle ní to byl úspěšný autor, dramatik a spisovatel a významná osobnost, která byla pro české moderní dějiny velmi důležitá. Knihovna Václava Havla v listopadu představila také knižní novinku, která se nazývá Péče o stát. Knihovna ale připravila i dotisky jeho známých titulů.
Státní pohřeb bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla se konal 23. prosince 2011. Se světově uznávaným státníkem se tehdy do Prahy přijelo rozloučit šestnáct prezidentů, mezi nimi prezidenti Francie, Německa, Polska či Slovenska, a desítky dalších hostů. Svého přítele Havla přiletěla na jeho poslední cestě vyprovodit někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, nechyběli ani americký exprezident Bill Clinton s manželkou Hillary. S Havlem se osobně rozloučily i desetitisíce Čechů.