Havárie na Bečvě ukázala na nefunkční zákon. Pomoci má novela

3 minuty
Události: Jak na ekologickou újmu
Zdroj: ČT24

Vláda schválila novelu zákona o předcházení ekologické újmě, který zpřesňuje její definici a umožňuje financování nápravných opatření. Dosavadní zákon se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) ukázal jako nefunkční, a to například při řešení ekologické havárie na řece Bečvě. Pokud normu stihne do skončení svého mandátu v příštím roce schválit i sněmovna, měl by dostat stát možnost financovat nápravná opatření a peníze později vymáhat po původci újmy.

Návrh podle resortu životního prostředí posiluje kompetence veřejných institucí při řešení krizí a reaguje na rostoucí počty kontaminovaných míst. Zavádí mimo jiné nový systém hodnocení rizik, který má umožnit rychlejší zásah při ekologických haváriích, včetně využití prostředků ze Státního fondu životního prostředí, pokud není znám původce incidentu.

Novela reaguje na evropskou směrnici. Ministerstvo eviduje přes deset tisíc kontaminovaných míst, přičemž na třech stovkách z nich jsou nutná neodkladná opatření. Náklady na sanaci těchto lokalit se odhadují na stovky milionů korun. Jen na řekách dochází každoročně k desítkám větších i menších havárií.

Mezi nimi je například ta v Klatovech z roku 2019, která se projevila také v Plzni a Praze. Příčinou bylo to, že jedné z tamních firem přetekla nádrž s chemikálií na impregnaci dřeva. Asi dvě stě litrů jí uniklo do kanalizace a pak do potoka. „Drobné uhynulé rybičky plavaly na povrchu a pod jezem byla souvislá vrstva bílé pěny,“ vzpomíná vedoucí klatovského odboru životního prostředí Libor Hošek. Podle ředitele firmy Petra Kohela se jednalo o lidskou chybu obsluhy impregnační vany a zabránit havárii se dalo včasným zavřením uzávěru.

Kontaminace zasáhla postupně Úhlavu, ze které pije Plzeň, Berounku a část Vltavy. Hasiči několik dnů převáděli vodu do úpravny z Radbuzy a vodohospodáři upouštěli přehrady, aby látku naředili. „Zásah byl specifický v tom, že jsme nasadili poprvé snad v historii Česka čtyři velkokapacitní čerpadla, abychom byli schopni zásobovat vodárnu a aby lidé v Plzni v podstatě nic nepoznali,“ podotýká mluvčí hasičů Petr Poncar. Firma nakonec dostala pokutu čtyřicet tisíc, vodárně i městu zaplatila náklady a změnila postupy. Policie případ odložila.

Těžko vymahatelný zákon

Česko má sice už řadu let speciální zákon o předcházení ekologické újmě, v praxi ho ale nepoužívá. Podle ministerstva životního prostředí proto, že je jen těžko vymahatelný. A nedošlo na něj ani v případě velkých havárií, jako byly ty na Drnovém potoce nebo na už zmíněné Bečvě. Novela zákona zpřesňuje, co to ekologická újma je, a také má umožnit haváriím předcházet.

„Aby veřejná správa, když tuší nebo ví informace, že by mohlo dojít k nějaké havárii, ekologické újmě, ke škodě, tak aby třeba té firmě nějakou činnost zakázala,“ vysvětlil Hladík.

„Zkoušeli jsme to v případě řeky Bečvy a potíž se ukázala už v samotné definici ekologické újmy a také proto, že nebylo možné zjistit měřitelnou změnu pro nedostatek údajů,“ podotýká advokátka Lenka Hlaváčová.

Právě havárie na řece Bečvě i podle ministerstva ukázala, jak nedostatečná současná legislativa byla – ani takto rozsáhlý případ nebylo možné podle stávajících pravidel kvalifikovat jako ekologickou újmu. Nový zákon má také motivovat firmy, aby více investovaly do prevence a řešení ekologických škod. Resort očekává, že změny zpočátku zvýší administrativní zátěž, ale dlouhodobě uleví státnímu rozpočtu, protože větší část nákladů na nápravu ponesou přímo ti, kdo škody způsobí. Pokud návrh zákona získá podporu parlamentu, mohl by začít platit od poloviny příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 5 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 5 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 6 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 9 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 10 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...