Děti bez otestování nebudou moci cvičit uvnitř a zpívat. Rouška pro ně bude povinná všude

3 minuty
Protiepidemická opatření ve školách od září
Zdroj: ČT24

Vláda v pondělí schválila pravidla a covidová opatření ve školách pro nový školní rok. Děti by se měly na jeho začátku hned třikrát otestovat na koronavirus, a to 1., 6. a 9. září. V případě, že by testování nepodstoupily, musely by mít po celou dobu ve škole zakrytá ústa a nos. Povinnost nosit roušky ve společných prostorách bude platit pro všechny žáky a studenty. Na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že neotestované děti budou moci cvičit jenom venku, kromě toho budou mít zákaz zpívat.

Vojtěch už v pondělí večer řekl, že schválené mimořádné opatření se týká čistě testování na covid-19 a odpovídá tomu, co vláda schválila už dříve. Testování antigenními testy bude probíhat hned první školní den. Děti prvních tříd se budou moc otestovat o den později.  

Děti, které nepodstoupí na začátku školního roku testování na koronavirus, nebudou moci cvičit uvnitř, budou mít také zákaz zpěvu. Převlékat by se měly s odstupem od ostatních, odstup by měly mít i při jídle a pití.

„Screeningové testování nám má ukázat obraz epidemiologické situace v celé společnosti. Aby to mělo smysl, tak ty děti, které nejsou testovány, potenciálně by mohly být nakaženy a my nejsme schopni to identifikovat, tak proto mají tyto jiné podmínky. Ale platí to skutečně dočasně do skončení screeningového testování,“ řekl Vojtěch.

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová později doplnila, že pokud testování ve školách po 9. září skončí, nebudou pokračovat ani omezení pro žáky a studenty, kteří se odmítnou nechat testovat. Pro všechny by pak měly platit stejné podmínky. Pokud by naopak testování kvůli zvýšenému výskytu pozitivních případů pokračovalo do konce září, není zatím nijak upraveno případné prodloužení restrikcí pro netestované. O tom by rozhodla krajská hygienická stanice.

43 minut
Brífink ministra Plagy a ministra Vojtěcha k epidemiologickým opatřením v novém školním roce
Zdroj: ČT24

Školy ale budou moci využít i přesnější PCR testy, ty si ale musejí zajistit samy. Od státu mohou na tyto testy získat příspěvek dvě stě korun. V tomto případě stačí testování jednou týdně.

Na základní a mateřské škole Bolešiny se rozhodli pro antigenní testy. „Jsme státní instituce, a proto by se měl postarat stát. Nevidím důvod, proč by měla vláda přenášet některé své povinnosti na základní školy,“ řekl její ředitel Michael Buriánek. Podobně to vnímá i ředitel chomutovské základní školy Miloslav Hons. Podle něj také reakce rodičů na PCR testy nebyly pozitivní.

Podle výsledků se rozhodne, zda se v něm bude pokračovat. Pokud by ve školách v jednom okrese bylo více než 25 pozitivních případů na sto tisíc provedených testů, testování by pokračovalo do konce září, vždy jednou týdně.

Pokud bude mít žák či student pozitivní antigenní test na covid-19, půjde podle Vojtěcha na potvrzující PCR test. Ti, kteří s ním byli dva dny před či dva dny poté v kontaktu, budou také muset na PCR test. Vojtěch řekl, že se nebudou „vypínat“ celé třídy.

Testování zaměstnanců škol

Povinnost nechat se otestovat bude podle Vojtěcha platit i pro zaměstnance škol. Těm ale nebudou sloužit distribuované odběrové sady, sdělil ministr školství Robert Plaga (za ANO). „Je to věc, která se mi až tak úplně nelíbí. Učitel je také součástí toho systému, který je nějakým způsobem kontrolován,“ kritizoval prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.

Test nebudou muset absolvovat ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali v posledních 180 dnech onemocnění covid-19. 

Výjimku budou mít děti, které roušku nosit nemohou

Každý, kdo vstoupí do budovy školy, si musí zakrýt nos a ústa rouškou či respirátorem podle toho, jak to bude právě určeno platným mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Výjimku mají osoby s poruchou intelektu či duševní poruchou a také ti, kteří mají lékařské potvrzení, že roušku nosit nemohou. Ochrana je nutná ve společných prostorách. Pokud jsou děti usazeny v lavici, roušku mít nemusí.

Pro školy také platí povinnost izolovat žáka či studenta, který vykazuje známky infekčního onemocnění, od ostatních dětí a mladistvých. Je dobré, aby k tomu škola měla izolační místnost, ve které bude umyvadlo s teplou vodou a prostředky pro dezinfekci. Podobně by vyčleněná místnost měla být ve školských ubytovnách. Škola sice nemá povinnost zjišťovat u jednotlivých žáků příznaky onemocnění, ale je to podle manuálu vhodné. 

Test nemusí absolvovat žáci a studenti, kteří mají ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Mohou se také nechat otestovat v některém z oficiálních míst a přinést potvrzení.

U vstupu do budovy a také u každé učebny, u tělocvičen a jídelen by měla škola rozmístit dezinfekci na ruce s dávkovačem. Každý, kdo do školy vstoupí, by si měl důkladně umýt ruce nebo si je vydezinfikovat. Je vhodné také časté větrání, úklid a dezinfekce hygienických zařízení několikrát denně a používání jednorázových ručníků nebo vysoušečů.

Několikrát denně by se měly dezinfikovat také věci, které používá více lidí. Jde například o kliky, vypínače, klávesnice, splachovadla a podobně. Prádlo by se mělo prát při vysokých teplotách.

Škola by měla mít k dispozici bezkontaktní teploměr pro měření tělesné teploty v případě podezření na onemocnění, dále dostatek dezinfekčních prostředků a náhradních roušek či respirátorů pro situaci, kdy si žáci ochranu zapomenou nebo během vyučování zničí.

Skupiny dětí by se neměly míchat

U školního stravování se doporučuje omezit kontakt různých skupin, neumožnit samoobslužný výdej, tedy odebírání příborů z hromadných zásobníků a využití samoobslužných bufetů. Strávníci by měli být usazeni u stolů po šesti. Cizí strávníci mají mít vyčleněný samostatný čas pro výdej nebo oddělený prostor. Obědy nesmí vyzvedávat lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. 

Ministerstvo školám také doporučuje, aby před zahájením školního roku aktualizovaly kontakty na rodiče dětí i zaměstnance. Je vhodné vytvořit jedno místo, kde se budou zveřejňovat aktuální oznámení. Škola by měla, pokud je to možné, omezit pobyt zákonných zástupců žáků v budově.

Pokud se ve škole střídá provoz s aktivitami jiných organizací, je třeba omezit kontakt zástupců těchto organizací se žáky i zaměstnanci školy a při střídání zajistit úklid a dezinfekci používaných prostor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde také déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 8 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 9 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 17 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...