Protivládní demonstrant Jakub Jašek uzavřel dohodu o vině a trestu v případu, kdy přišel na demonstraci s nášivkou s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Za veřejné schvalování válečných zločinů dostal půlroční podmínku a roční zákaz účasti na veřejných politických shromážděních na území Prahy. Obvodní soud pro Prahu 1 schválil dohodu na konci února. ČT to řekla mluvčí soudu Eva Švíglerová. Verdikt zahrnuje i Jaškův předchozí trest z podobné kauzy.
Demonstrant s nášivkou wagnerovců přistoupil na půlroční podmínku
Případ se týká loňské březnové protivládní demonstrace na Václavském náměstí. Jašek na ni přišel s batohem s nášivkou s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské agrese na Ukrajině. Na rukávu bundy měl také nášivku s logem žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která se do bojů zapojila. Soud kvůli tomu původně uložil Jaškovi podmínku, peněžitý trest a roční zákaz pobytu v Praze. Odvolací senát ale rozsudek loni v létě zrušil a vrátil případ policii k došetření.
V září kriminalisté muže znovu obvinili z veřejného schvalování válečných zločinů. Jašek, který nejprve vinu odmítl, proti stíhání podal neúspěšnou stížnost. Poté ale obrátil a se státní zástupkyní uzavřel dohodu o vině a trestu. Obvodní soud pro Prahu 1 ji na konci února potvrdil.
„Obžalovanému byl uložen souhrnný trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců, který byl odložen na zkušební dobu v trvání dvou let a šesti měsíců,“ uvedla mluvčí soudu Eva Švíglerová s tím, že trest obsahuje i roční zákaz účastnit se veřejných politických shromáždění v Praze a propadnutí nášivky.
Pravomocný rozsudek zahrnuje i druhou Jaškovu kauzu, v níž ho soud v prosinci potrestal za nošení nášivky s logem wagnerovců na pozdějším květnovém protivládním protestu. Dostal zmíněnou půlroční podmínku a propadnutí nášivky. Nový souhrnný trest tak Jaškovi přidal roční zákaz účasti na veřejných politických akcích v hlavním městě.
Justice se v souvislosti s loňskými protesty na Václavském náměstí zabývala několika trestnými činy. Soudy řešily mimo jiné případ aktivisty Jaroslava Popelky, který za výzvy ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea dostal podmínku a zákaz pobytu v Praze. Další kauzy se týkaly útoků na policisty, poškození auta s ukrajinskou registrační značkou nebo nošení nášivek s písmenem Z.